… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
John Kerry oznámil obnovení jednání mezi Izraelem a Palestinskou správou 4.07/5 (81.43%) 14 ohodnocení

ministr zahraničí USA John Kerry a vůdce palestinských Arabů Mahmúd Abbás

ministr zahraničí USA John Kerry a vůdce palestinských Arabů Mahmúd Abbás (zprava)

Ministr zahraničí USA John Kerry předevčírem oznámil obnovení mírových jednání mezi Izraelem a arabskou autonomní Palestinskou správou.

„Jsem potěšen, že Vám mohu oznámit, že jsme dosáhli dohody, která vytváří základ pro obnovení jednání o konečném statusu mezi Palestinci a Izraelci,“ sdělil Kerry novinářům v jordánském Ammánu. „Jedná se o významný a vítaný krok kupředu. Tato dohoda je stále předmětem konečného dolaďování, takže je zcela vyloučené nyní hovořit o jejích detailech.“

Americký ministr zahraničí dodal, že se sejde ve Washingtonu s hlavním vyjednavačem Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Saíbem Irikátem (Saeb Erekat) a izraelskou vyjednavačkou ministryní spravedlnosti Cipi Livni (Tzipi Livni), „během příštího týdne nebo tak nějak, aby zahájil úvodní jednání.“

V krátkém vyjádření pro tisk Kerry ocenil odvahu předsedy Palestinské správy Mahmúda Abbáse (Mahmoud Abbas) a předsedy izraelské vlády Benjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu).

„Nikdo nevěří, že by dlouhodobé rozpory mezi stranami byly vyřešeny přes noc nebo jen tak zmizely. Víme, že tyto problémy budou v nadcházejících dnech vyžadovat některá velmi těžká rozhodnutí,“ prohlásil. „Nicméně dnes doufám. Doufám kvůli odvážnému vedení prezidenta Abbáse a premiéra Netanjahua. Oba se rozhodli učinit těžká rozhodnutí a oba byli nápomocni.“

Kerryho oznámení přišlo poté, kdy týž den navštívil v hlavním městě arabské autonomie Ramalláhu Abbáse a čtyři hodiny telefonoval s oběma stranami.

Dohoda o obnovení mírových jednání mezi Státem Izrael a arabskou entitou v Zemi Izrael po takřka třech letech je úspěchem Kerryho usilovné kyvadlové diplomacie i nátlaku prezidenta USA Obamy na obě strany.

Podle předběžných zpráv – které ale nejsou oficiálně potvrzené – Izrael souhlasil v rámci obnovení jednání s postupným propuštěním přibližně 350 teroristických vězňů, mezi nimiž bude přibližně 100 mužů, kteří byli odsouzeni za teroristické útoky spáchané ještě před uzavření Dohod z Osla z roku 1993, na jejichž základě vznikla s izraelským souhlasem Palestinská správa. Izrael v minulosti opakovaně odmítl tyto teroristy propustit, protože řada z nich byla odsouzena za spáchání útoků, které si vyžádaly smrt mnoha Izraelců.

Současně měl podle arabských zdrojů Izrael kývnout na arabský požadavek, aby základem pro jednání o hranicích byla hranice příměří mezi Izraelem a Jordánskem z let 1949 až 1967, pro svojí vojenskou nehajitelnost nazývaná také „osvětimská hranice.“ Naopak Izrael se prý nezavázal ke zmrazení židovské výstavby v Judeji a Samaří.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv