… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Nová izraelská arabská křesťanská strana vyzývá k službě v IDF 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

otec Gabriel Naddaf

otec Gabriel Naddaf

378045_2538926347205_2086957775_n

Bishara Shlayan

Podle internetového portálu Times of Israel  se v Izraeli ustavuje nová politická strana, jejímž cílem je mimo jiné propagovat službu křesťanských Arabů v Izraelské armádě (IDF) Název strany je jednoznačný B’nei Brit Hahadasha v překladu Synové Nového zákona, výraz Bnej brit (בני ברית) může být ale také překládán jako spojenci.

Asertivita křesťanských Arabů může souviset s propuknutím tzv. arabského jara v důsledku čehož se tyto křesťanské skupiny chtějí jednoznačně profilovat a oddělit od devadesáti procentní většiny muslimů – Arabů žijících v Izraeli. Podle jejich facebookové stránky je cílem nové strany plná integrace křesťanů ve všech oblastech, mír s demokratickým palestinským státem a všemi státy sousedícími s Izraelem, zlepšit turistiku a obchod a přispět k návratu Izraelců, kteří opustili zemi.

Deník Israel Hayom v úterý informoval, že nové hnutí vede Bishara Shlayan (58), námořní kapitán z Nazaretu. Shlayan řekl, že rozhodnutí o založení strany bylo inspirováno situací jeho synovce, který měl mnoho problémů, když se rozhodl sloužit v izraelské armádě. Dnes tento jeho synovec slouží v IDF jako major v bojové jednotce. Když jeho syn dospěl do věku 18 let, zahájil Shilyan fórum pro odvod branců z křesťanské komunity, připojil se k němu otec Gabriel Naddaf, řecko-ortodoxní kněz z obce Yafia, která je prakticky čtvrtí Nazaretu. Pro tuto svou aktivitu byl otec Gabriel ve svém okolí a i některými věřícími ostře napadán, natolik, že mu bylo zabráněno vstoupit do hlavního chrámu v Nazaretu, bylo mu vyhrožováno propuštěním ze služby, pneumatiky jeho vozu byly rozřezány a na prahu svého domu nalezl hadr namočený v krvi – což lze považovat za velice výrazný vzkaz.

Shilyan podporuje myšlenku Izraele jako židovského státu, protože to je podle něj legitimní právo Židů, na druhé straně se chce integrovat ve společnosti a proto považuje službu v armádě jako jeden ze znaků takové integrace.

Podle informace denníku Maariv začínají Shlayanovy snahy přinášet první plody, podle informací se k odvodu v IDF přihlásilo 90 křesťanských Arabů, absolventů středních škol. Toto množství je jako kapka v moři když vezmeme v úvahu, že v Izraeli žije přibližně 130000 arabsky mluvících křesťanů. Proti roku 2010 se jedná o značný přírůstek.Ovšem jakkoli je toto číslo malé, stačilo k hněvu muslimských vůdců a poslanců jako jsou představitelé strany Balad Hanin Zoabi a Bassel Ghattas.

Nehledě na odpor, který dává najevo muslimská komunita je procento dobrovolníků v křesťanské komunitě rok od roku vyšší. Podle dat které dala k dispozici administrace Civilní služby (Náhradní vojenské služby) od roku 2001 vzrostl počet křesťanských dobrovolníků o 76 %. Ministr obchodu a průmyslu Naftali Benet nedávno slavnostně přjal třítisícího arabského dobrovolníka (v roce 2012 bylo 1700 arabských dobrovolníků v civilní službě).

Brzy po založení navázalo fórum spolupráci s pravicovým fórem Im Tirtzu, které působí zejména v kampusech a pomáhá při všech aktivitách fóra. Fórum podporují také někteří poslanci jako Elazar Stern (Hatnua), Boaz Toporovsky (Yesh Atid), Miri Regev (Likud) a Ayelet Shaked (Jewish Home). Také armáda usnadňuje odvody křesťanských Arabů, otevřela centrum v Tiberiasu a v Ministerstvu obrany byl jmenován poradce, který se výlučně bude starat o křesťanské brance. Tito branci také již nebudou sloužit pouze s beduinskými muslimy jak to bylo dříve pravidlem.

Podle Shlayana je ochota křeťanských Arabů sloužit v IDF podmíněna situací v arabských zemích, kde se křesťané stali cílem útoků jako například koptové v Egyptě anebo ortodoxní a katoličtí věřící v Sýrii. Křesťané rozumí tomu, kde žijí.

K podobnému procesu došlo také mezi Drúzy na Golanských výšinách. Podle informací vlády došlo po roce 2012 k mnohonásobnému zvýšení žádostí o izraelské občanství ze strany Drúzú žijících na Golanech. I jim je zřejmě jasné, že Izrael jim poskytuje naději na mnohem lepší a bezpečnější budoucnost než je tomu v sousedních státech.

hm

New Christian Arab party calls for IDF enlistment

3 reakce na Nová izraelská arabská křesťanská strana vyzývá k službě v IDF

  • Refael napsal:

    “ I jim je zřejmě jasné, že Izrael jim poskytuje naděj na mnohem lepší a bezpečnější budoucnost…“.

    To jim(křesťanům) to trvalo hodně dlouho něž na tohle přišli.
    Celou dobu předtím s Vatikánem nadávali za každou cenu na Izrael, aby byli zadobře s Araby. Izrael jim nedrží nůž na krku jako arab.režimy.

  • Blazej napsal:

    Každý začátek je těžký. Kdo se v životě nikdy nepostavil na odpor mínění většiny ,nemusí vždy ocenit váhu tohoto rozhodnutí. Ostatně proč bych měl dát na řeči (jsme každý den našimi politiky důrazně poučováni jakou cenu jejich kecy a lži mají) -raději budu se zájmem pozorně sledovat co skutečně budou dělat. Z davu , který kryje , vystoupili a je na ně teď vidět ze všech stran.Držím palce ,aby to bylo ku prospěchu celému Izraeli a nejen tomu. Docela rád uvidím Araby, kteří jsou ochotni nejen se řídit zákony země ve které žijí,ale tuto zemi také bránit. Kéž by tomu bylo i v ČR , ve Frýdku,Havířově, Porubě,Břeclavi, Brněnském Bronxu na Francouzské,Husovicích, severních Čechách ….

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv