… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Protiraketová Železná klenba rozmístěna u Ejlatu 5.00/5 (100.00%) 18 ohodnocení

Železná kupole (schéma fungování)

Železná kupole (schéma fungování)

Poté, kdy Izrael minulý týden souhlasil s vysláním egyptských ozbrojených sil na Sinaj k boji s islamisty, rozmístily Izraelské obranné síly tento týden poblíž letoviska Ejlat (Eilat) na břehu Rudého moře baterii protiraketové obrany Železná klenba (resp. Železná kupole, Iron Dome, Kipat barzel, כיפת ברזל).

Islamistické skupiny, prchající před egyptskou armádou a ukrývající se v odlehlých oblastech Sinaje u hranic s Izraelem, údajně minulý týden vypálily na nejjižnější město Izraele několik raket.

Za situace, kdy je v plném proudu letní turistická sezóna a ejlatské hotely a letoviska jsou zcela zaplněna, je poslední věcí, kterou by si armáda a vláda přála panický úprk do bezpečí, pokud by se sinajské teroristické skupiny rozhodly znovu útočit. Proto byl rozmístěn systém Železná klenba, který je schopen ničit rakety krátkého doletu Kasám a další rakety, které teroristé ze Sinaje mohou na Izrael střílet.

Izraelští představitelé mají za to, že spolu s plným nasazením egyptské armády obrátí islamistické skupiny svůj hněv na Izrael, který to umožnil, a to formou útoků právě na Ejlat. Podle egyptsko-izraelské mírové smlouvy z Camp Davidu má být Sinajský poloostrov demilitarizovanou oblastí s omezenou přítomností egyptských sil a jakékoliv silnější rozmístění armádních jednotek na Sinaji musí schválit Izrael a Spojené státy americké, které jsou garantem smlouvy.

Egypt již na Sinaj vyslal několik brigád, ale podle vojenských představitelů jsou nutné mnohem silnější jednotky, protože vojáci čelí silně vyzbrojeným teroristickým skupinám napojeným na Al-Kajdu.

V posledních týdnech vypukly opakovaně nepokoje a střety mezi armádou a islamisty v sinajském městě Al-Aríš (El Arish) poté, kdy příslušníci Muslimského bratrstva a dalších skupin prchají z Káhiry a Alexandrie, kde na jejich hnutí v posledních dnech udeřila po sesazení islamistického prezidenta Mursího armáda.

 mbs

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku IDF Deploys Iron Dome Battery to Defend Eilat.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv