… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Turecký vicepremiér Atalay: Za nepokoje v naší zemi mohou Židé 4.78/5 (95.56%) 18 ohodnocení

Beşir Atalay

Beşir Atalay

Místopředseda turecké vlády Beşir Atalay podle tureckých novin obvinil z odpovědnosti za nedávné nepokoje v Istanbulu a dalších městech „židovskou diasporu“ a další „zahraniční agenty.“ Sám však zprávu o svém výroku popřel.

„Ti, kdo se snaží blokovat cestu Velkého Turecka, neuspějí…Existují určité kruhy, které závidí Turecku jeho růst. Všichni se sjednocují, na jedné straně židovská diaspora“ citovala vicepremiérova slova během návštěvy provincie Kırıkkale turecká tisková agentura Cihan News Agency.

Atalay také měl zkritizovat roli mezinárodních médií ve „spiknutí“: „Viděli jste postoj zahraničních médií během incidentů v parku Gezi; oni to koupila a okamžitě začali vysílat, aniž by věc zhodnotili.“

Atalayovo prohlášení odsoudil prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder, obavy z možných útoků dali najevo představitelé turecké židovské komunity.

Beşir Atalay nicméně včera v písemné prohlášení, které cituje turecký web Hurriyet Daily News, popřel, že by ve svém projevu řekl cokoliv, co by mohlo „urazit židovské občany Turecka nebo židovské komunity ve světě.“

Protesty v Turecku vypukly v Instabulu letos v květnu kvůli záměru přeměnit část veřejného parku Gezi na nákupní centrum. Centrem protestů se stalo nedaleké náměstí Taksim, postupně se ale nepokoje, které přerostly ve všeobecnou kritiku vlády, rozšířily do dalších měst. Turecká policie koncem května použila k rozehnání pokojných demonstrací slzný plyn a vodní děla. Při střetech zemřeli tři demonstranti a jeden policista.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan opakovaně obvinil z rozdmýchávání nepokojů „úrokovou lobby“ a zahraniční média. Někteří turečtí novináři a méně významní politici však mezi jinými obviňovali i Židy.

Bakan Atalay’ın ‘Yahudi diasporası’ açıklaması – zpráva Cihan News Agency (turecky)

Deputy PM says Jewish Diaspora behind Gezi protests – zpráva Cihan News Agency (anglicky)

Turkish deputy prime minister denies remarks on ‚Jewish diaspora‘ – zpráva Hurriyet Daily News (anglicky)

Jedna reakce na Turecký vicepremiér Atalay: Za nepokoje v naší zemi mohou Židé

  • ari napsal:

    Pro šéfa AKP a jeho soukmenovce jsou tyhle kecy denní chleba. Už před nimi to tak využíval pro zamaskování jiných kriminálních rejdů soudruh Hitler. Vůdce Erdogan nedávno vyjádřil veřejně přání, aby byla policie vyzbrojena i těžkými zbraněmi. S Tureckou armádou, které uřízl hlavu si asi jistý pořád není. Zvlášť špatný pocit asi musí mít z autonomního chování generála al Sisiho v zemi za mořem. Ještě uvidíme jak a jestli do toho v Egyptě armáda řízne.
    Na závěr -které strany potřebovaly ke svému pocitu bezpečnosti ozbrojenou soldatesku? Myslím.že zejména NSDAP, a když už SA nebylo dostatečně dobré, SS dostalo dotaci.Takže mezi NSDAP a AKP je pramalý rozdíl. A vzpomínám si, že EU hlavně chtělo dosáhnout toho, aby Turecká armáda neměla v Turecku tak silné slovo. To jediné islamisti v AKP udělali ochotně. Vymysleli spiknutí Ergenekonu, zlikvidovali vedení armády a teď si budou vyzbrojovat policii – jak městskou, tak tu polní. Je mi z těch kokotů v Bruselu na zvracení. Sociolog, zoolog. gerontolog a psychiatr se montují do globální politiky a pak stojíme před globální islámskou okupací.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv