… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zeev Elkin: Netanjahu by dal Palestinské správě 86 % Judeje a Samaří 4.71/5 (94.12%) 17 ohodnocení

Zeev Elkin

Zeev Elkin

Náměstek izraelského ministra zahraničí Zeev Elkin (זאב אלקין) je přesvědčen, že předseda vlády Benjamin Netanjahu bude ochoten předat Palestinské správě v rámci budoucí mírové dohody více než 86 % území Judeje a Samaří.

Elkin, který je stejně jako premiér členem strany Likud (Jednota), je za situace, kdy post ministra zahraničí není obsazen a agenda spadá přímo pod premiéra, nejvyšším představitelem ministerstva a de facto úřadujícím ministrem, má však vůči palestinským Arabům méně vstřícný postoj, než jeho vládní a stranický šéf.

V rozhovoru, otištěném v pátek v novinách Maariv, Elkin uvedl, že už bývalý premiér Ariel Šaron s palestinskoarabskou autonomií jednal o tom, že by si Izrael ponechal 14 % území, tzv. „bloky osídlení“ a předal zbývajících 86 %. Palestinská správa odmítla, což podle Elkina Izrael zachránilo, protože kdyby s tím Arabové souhlasili, Netanjahu by byl pro.

„Ariel Šaron mluvil o 14 % bloků, které nám zůstanou,“ řekl Elkin. „Palestinci nesouhlasili a nikdy se nevzdali (toho, aby trvali na všem). Jediná dohoda, s níž budou ochotni souhlasit, je mapa nabídnutá Ehudem Barakem a Ehudem Olmertem. Netanjahu tuto mapu nemůže podepsat. Je nemožné být Olmertem nebo Barakem a vést Likud. Oni nejsou Likud.“

Pokud by ale Palestinská správa byla ochotna souhlasit se Šaronovým návrhem, „Pak bych se bál. Netanjahu by byl pro, vytvořil by Palestinský stát na 86 % Judeje a Samaří.“

Takováto dohoda by podle Elkina znamenala vysídlení přibližně 70.000 Židů, kteří žijí mimo „bloky osídlení.“ „Izolované komunity jako Jicchar (Yitzhar), Itamar nebo Tapuach budou v takovém případě postaveny před těžkou volbu,“ dodal.

„Říkám, že pokud se Palestinci, B*h chraň, začnou být flexibilní a kývnou na to, budeme mít nejhorší možnou dohodu. Po obdržení 86 % území vytvoří teroristický stát,“ prohlásil Elkin.

Dodal, že Arabům nevěří, že by v případě takové dohody, byl jejich Palestinský stát demilitarizovaný, protože Palestinské správě nelze důvěřovat, že dodrží dohodu.

„Dohoda? Jaká dohoda? Oni mají dohody? Slíbili, že se neobrátí jednostranně na OSN. To je zakotveno v Dohodách z Osla. Zastavilo je to?,“ uvedl Elkin v rozhovoru a odmítl představu, že Izrael bude vůči Palestinskému státu v Judeji a Samaří v bezpečí, protože tento stát bude obklopovat.

„Obklopujeme také Gazu. (Na základě takové dohody) Kfar Saba se stane Sderotem,“ prohlásil v narážce na izraelské město nedaleko Pásma Gazy, pravidelně čelící raketovým útokům z tohoto palestinskoarabského samosprávného území.

Na otázku, jak si myslí, že budou pokračovat nadcházející jednání, Elkin odpověděl: „Jsou tři možnosti: obě strany se sblíží, jedna strana bude trvat na svém a druhá ustoupí a třetí možností je, že jednání zkrachují.“

„Nedojde ke skutečnému kompromisu,“ předpověděl. „Palestinci budou trvat na tom, aby získali vše, a pak buď my ustoupíme anebo vše krachne.“

Arabové „se nepohnou ani o píď. Polovina z nich, tedy Hamas, tě chce zahnat do moře. Druhá polovina je připravena jednat s tebou za podmínek hranic (příměří mezi Izraelem a Jordánskem) před rokem 1967 s drobnými úpravami, likvidace židovského osídlení, rozdělení Jeruzaléma a práva na návrat. Ani jeden z nich nebude ochoten ti dát 14 % území,“ poznamenal Elkin.

„Budu souhlasit s prozatímní dohodou založenou na dnešním statusu quo,“ dodal. „Pokud má být Palestinská správa povýšena na stát, pak jsem proti.“

Na dotaz, zda podporuje referendum o jakékoliv dohodě, Elkin odpověděl: „Jsem pro ze tří důvodů: Zaprvé, lidé rozhodnou a my nepodepíšeme dohodu díky nějakému politickému triku. Zadruhé, referendum dá veřejnosti dobrý pocit a může zabránit rozdělení společnosti. Zatřetí, referendum ovlivní lidi, sedící ve vyjednávací místnosti. Nenabídnou dalekosáhlé návrhy, které lidé nepodpoří. Nebudou ze sebe dělat blázny.“

זאב אלקין מודאג מפתיחת השיחות עם הפלסטינים – celý rozhovor na webu NRG – Maariv (hebrejsky)

Jedna reakce na Zeev Elkin: Netanjahu by dal Palestinské správě 86 % Judeje a Samaří

  • Fanuel napsal:

    ZDRAVIM HITLER V EVROPE SE TAKY NECHTEL DOHODNOUT….USTUPKY BYLY JEN ZA DALSI A DALSI POZADAVKY….ROK 1933 SE NESMI STAT ROKEM 2013….ZNOVA OPAKUJI JUDEA I SAMARI NIKOMU NEPATRI…..NELZE S NI KSEFTOVAT…JAKO NELZE KSEFTOVAT S BOHEM. ..VSE JE PRIPRAVENO K ROKU 2018 .
    STANEK FRANTISEK FANUEL

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv