… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ajelet Šaked vyzvala Johna Kerryho, aby řešil skutečné válečné konflikty 4.88/5 (97.67%) 60 ohodnocení

Ajelet Šaked

Ajelet Šaked

John Kerry čelí bezprecedentní kritice předsedkyně parlamentního klubu izraelské vládní strany Židovský domov. Formulace jejího otevřeného dopisu jsou podobně ostré jako nedávný Kerryho projev před Americkým židovským  kongresem,  jenomže nyní jsou namířeny proti Kerrymu a jeho architektuře takzvaného mírového procesu. Přetiskujeme dopis v plném znění.

 Ministru zahraničí Spojených států amerických Johnu Kerrymu

Vážený pane, vzhledem k současné situaci, již jste zapříčinil, cítím, že se nemohu řídit „politickou korektností“, a proto si dovoluji vám sdělit následující stanovisko tím nejupřímnějším způsobem:  Pane ministře zahraničí, když jste donutil Izrael kapitulovat před terorismem, tím že propustí teroristické vrahy s takovým množstvím krve na rukou, o jejichž propuštění by se Spojeným státům ani nesnilo, kdyby byli oběťmi jejich vlastní občané, šlo z vaší strany nejen o krajní pokrytectví, ale též jste se tím skutečně oddal pokusům a hazardování, neboť vystavujete nebezpečí mě a mé děti.

Donutil jste nás propustit teroristy, kteří mají opravdu krev na rukou, a je to o to absurdnější, cyničtější a zákeřnější, když si uvědomíme, že vaše země dodnes odmítá propustit z vězení Jonathana Pollarda přes bezprecedentní trest, který si až dosud odpykal.Pane ministře, cena propuštění více než sta usvědčených vrahů padá na bedra mé rodiny a mého národa, nikoli na vás. Jak vy ponesete děsivou cenu tohoto břemene, k němuž nás vedete? Donutil jste nás k mírovým rozhovorům ve chvíli, kdy je celý Blízký východ ponořen do chaosu, aniž byste si všiml, že svou neuváženou činností nás dostáváte do nezvládnutelné situace, v níž si nemůžeme dovolit žádné ústupky a v níž také žádné ústupky neuděláme. Vy sám jste zvýšil míru naděje na nebezpečnou úroveň, což může dostat celý region mimo jakoukoli kontrolu,  jakmile bude odhalena nereálnost těchto očekávání, jak se to stalo již mnohokrát v minulosti. Minulé čtyři roky byly v Izraeli nejpokojnějšími a nejmírovějšími vůbec. Proto vám navrhuji, abyste svoji práci prováděl mnohem efektivněji a soustředil se na Sýrii a Egypt, kde jsou skutečně bez ustání zabíjeni lidé.

Srdečně

Ajelet Šaked,  Předsedkyně parlamentního klubu strany Židovský domov

překlad Tomáš Kolský

 

13 reakcí na Ajelet Šaked vyzvala Johna Kerryho, aby řešil skutečné válečné konflikty

 • Peter Franek napsal:

  Kerry je nedonutil propustit vězně, jenom přesvědčil Izraelskou vládu aby tak udělala. Izrael je suverénní stát, copak to snad ona popírá?

  • Tomáš Kolský napsal:

   Každý stát je suverénní. Dokonce každá bytost je suverénní. A přesto jsou tyto suverénní bytosti donuceny platit daně, protože asi sotva budete platit daně dobrovolně, že?

   Podobně: Když si Izrael vybrat mezi rozlícenou administrativou Spojených států (která by mohla udělat skutečně nepěkné věci a pár nepěkných věcí již udělala) a propuštěnými palestinskými teroristy (kteří by mohli udělat skutečně nepěkné věci a pár nepěkných věcí již udělali), zvolila izraelská vláda tu druhou variantu.

   • Peter Franek napsal:

    To je divná odpověď. USA sledují své vlastní zájmy a nebylo by to poprvé, kdyby se jim Israel postavil (a zaplatil určitou cenu, takový je život). Toto vzdávání se svéprávnosti mi připomíná teorie o tom, jak je Izrael jenom americkým satelitem, čemuž ta paní očividně věří.

    • Tomáš Kolský napsal:

     Myslím, že to chápete jinak, než je to myšleno.
     Za propuštění teroristů by Izrael zaplatil cenu A. Za jejich nepropuštění a veřejnou blamáž Johna Kerryho by zaplatil cenu B.
     Ceny A a B neznáme předem, protože těžko můžeme předjímat morální degradaci světa v případě zaplacení ceny A a protože těžko můžeme předjímat k čemu se sníží Obamova administrativa v případě zaplacení ceny B. Samotný fakt, že už bylo i veřejně vzneseno mnoho hluboce nemorálních požadavků Obamovou administrativou svědčí sám za sebe.
     Celá úloha se tak redukuje na odhad škod A a B, respektive, co je větší. V této situaci se rozhodla izraelská vláda zaplatit postupně cenu A, tj. propustit teroristy. Zřejmě jde o nebezpečí, kterému lze alespoň nějak racionálně čelit, zatímco na rozlícenou a neschopnou Obamovu administrativu nemá zatím nikdo žádné řešení ani ve Spojených státech. Tak proč by tohle měl řešit Izrael?

     • Peter Franek napsal:

      Ať A nebo B, odpovědnost má Izrael. Mimochodem, nevíte co za to Kerry slíbil, pokud by výměna za celou tuto mírovou frašku bylo zničení iránskych zbraní, tak by to určitě stálo za to. Ale to je jen poznámka a nic to nemění na tom, že rozhodla izraelská vláda.

  • ari napsal:

   Sexisticky nekorektní řeči a světová politika? Podle mě je to jediná záruka míru ve světě. Kerry to ale cítí jinak a spoléhá na sílu našich amerických žen a krásu našich (????) koní. A v tom je osudová chyba jeho počínání.

 • AvSter napsal:

  Když si pomyslím, že by tento jeliman onehdy zvítězil a stal se prezidentem USA a z titulu této funkce již tehdy takto vedl „mírový proces“ na Blízkém Východě tak mne dodatečně jímá hrůza.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv