… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Aktuální informace ve věci špióna z Neturej Karta 5.00/5 (100.00%) 14 ohodnocení

Zatčený před soudem  foto: Kikar Shabat

Zatčený před soudem
foto: Kikar Shabat

Izraelské bezpečnostní orgány povolily částečně zveřejnit další informace o příslušníku ultraortodoxní frakce Neturej Karta, který nabídl své služby Íránu. Jedná se o 47 letého obyvatele jeruzalémské čtvrti Mea Šearim. Prokuratura jej viní z trestných činů styk s cizí rozvědkou a ze zjevného úmyslu vlastizrady. Jak uvedl pramen ze Služby všeobecné bezpečnosti (ŠABAK), obviněný se během vyšetřování přiznal, že před íránskými „diplomaty“ vyjádřil odhodlání zavraždit sionistu a též k tomu, že tak učinil z nenávisti ke státu a také pro finanční odměnu. Krajská prokuratura požádala soud, aby podezřelý byl ponechán ve vazbě až do ukončení soudního procesu. V žádosti prokuratury se uvádí, že případné propuštění obžalovaného z vazby by ohrozilo vedení procesu, znamenalo by ohrožení bezpečnosti státu a umožnilo by obžalovanému vyhnout se trestu odnětí svobody. Naproti tomu právní zástupce obžalovaného, advokát Yair Nehorai uvedl, že činnost jeho klienta nezpůsobila státu žádnou škodu a že se jedná o záležitost (setkání s „diplomaty“ na íránském velvyslanectví v Berlíně) starou více než dva roky. Příslušníci ŠABAKU a Jednotky 433 Izraelské policie (Celostátní jednotka pro vyšetřování těžkých mezinárodních zločinů) zatkli obviněného v červenci t.r. Prokurátorka z Jeruzalémské krajské prokuratury Noa Ezra Rachmani v obžalobě uvádí, že se obžalovaný sám ze své iniciativy rozhodl vyhledat spojení s představiteli Íránu a nabídnout jim své služby ve sběru informací zpravodajského charakteru o Izraeli a jejich předávání íránským zpravodajcům. Schůzka obžalovaného s íránskými zpravodajci se uskutečnila v lednu 2011 na půdě íránského velvyslanectví v Berlíně. Co následovalo poté, kdy se obžalovaný vrátil 20. ledna 2011 do Izraele, je uvedeno v předchozím článku na toto téma. Nutno připomenout, že za krátkou dobu po částečném zveřejnění tohoto případu vystoupili mnozí představitelé ultraortodoxní obce s jasným odsouzením činů obžalovaného. Jedním z nich je i Šmuel Chajim Papenheim, chasid jeruzalémského chasidského hnutí „Toldot Aharon“, které je součástí Ha-eda ha-charedit, antisionistického rabínského orgánu v Jeruzalémě. Papenheim tvrdě kritizoval představitele Neturej Karta, když prohlásil: „Jak tito lidé, představitelé jeho obce, mohli nemyslet na to, že tento člověk zajde příliš daleko ve svých těžkých činech, jimiž pošpiní nás všechny, a tak celé ultraortodoxní (charedi) společenství dostane do problematického postavení.“

Může se ukázat, že opravdu tento člověk byl zaslepený nenávistí k sionismu a tím pádem i k jeho „dítěti“ Státu Izrael a že to myslel zcela vážně. Všem, včetně íránských „diplomatů“, však muselo být na první pohled jasné, že s takovým „profesionálním“ špiónem žádného úspěchu na zpravodajském poli nedobudou. Proto jim také bylo doporučeno z „vyšších íránských míst“ přerušit s ním kontakt. V každém případě, jak se z dosud uvolněných informací pro veřejnost dovídáme, půjde o jedince s více či méně narušenou psychikou a jistě dříve či později soud dá příkaz k jeho zevrubnému psychiatrickému vyšetření. Poté, kdy psychiatři stanoví diagnózu, můžeme hovořit o stoprocentní, nebo čáatečné odpovědnosti obžalovaného za jeho činy. Nechme posoudit věci odborníkům.

4 reakce na Aktuální informace ve věci špióna z Neturej Karta

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv