… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Archeologie: Největší křižácká nemocnice na Blízkém východě odkryta v Jeruzalémě 5.00/5 (100.00%) 23 ohodnocení

zachovalá část staré křižácké nemocnice v Jeruzalémě

zachovalá část staré křižácké nemocnice v Jeruzalémě, autor: Yoli Schwartz

Izraelští archeologové odkryli při vykopávkách ve Starém městě jeruzalémském obrovskou nemocnici z křižáckého období, postavenou křesťanským vojenským řádem Maltézských rytířů. Oznámil to v pondělí Izraelský památkový úřad (Israel Antiquities Authority, רשות העתיקות‎).

Mohutná stavba v křesťanské čtvrti, známé jako Muristan (což je odvozeno z perského slova pro nemocnici), byla odkryta památkovým úřadem ve spolupráci se společností Grand Bazaar Company, která se na místě rozhodla zřídit restauraci.

Archeologové zatím vykopali jen část komplexu, který se rozkládal na přibližně 15 dunamech (3,7 akrech).

Maltézský řád (dnes oficiálně nazývaný Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě, známý také jako johanité, špitálníci, svatojánští rytíři, hospitalité sv. Jana, řád sv. Jana či Maltézští rytíři – český web zde) byl založen okolo roku 1023 k péči o chudé a nemocné křesťanské poutníky do Jeruzaléma. Po dobytí Jeruzalémě křižáky v roce 1099 bylo bratrstvo roku 1113 uznáno jako církevní řád a postupně kromě péče o nemocné se stalo – vedle templářů – nejvýznamnější vojenskou silou chránící křesťany ve Svaté zemi.

Objevená budova byla kdysi výstavní, o čemž svědčí žebrová klenba ve výšce více než šesti metrů a masivní sloupy.

„O nemocnici jsme se dozvěděli ze soudobých historických dokumentů, z nichž většina je psána latinsky. Ty zmiňovaly moderní nemocnici, tak velkou a tak organizovanou, jako moderní nemocnice,“ uvedli ředitelé vykopávek Amit Re’em and Renee Forestany z Izraelské památkové správy.

Nejstarší popis nemocnice pochází od německého poutníka Jana z Würzburgu (Johannes von Würzburg), který navštívil Jeruzalém kolem roku 1160. „Proti Chrámu B*žího hrobu, na druhé straně cesty směrem k jihu, je krásný kostel postavený k poctě Jana Křtitele, k němuž je připojena nemocnice, kde je v různých místnostech shromážděno obrovské množství nemocných lidí. Když jsem tam byl, dozvěděl jsem se, že celkově je těch nemocných lidí dva tisíce, z nichž někdy během jednoho dne a noci více než padesát zemře, zatímco mnoho nových neustále přichází,“ zapsal.

zachovalá část staré křižácké nemocnice v Jeruzalémě

zachovalá část staré křižácké nemocnice v Jeruzalémě, autor: Yoli Schwartz

Jan z Würzburgu popsal také roli johanitů: „Týž dům ve svých různým místnostech má také řadu lidí, vycvičených ve všech druzích bojových cvičení na obranu země křesťanů proti invazi Saracénů.“

Budova nemocnice byla rozdělena na křídla podle druhů onemocnění a stavů pacientů. V případě nouze se do nemocnice vešlo pacientů až 2 tisíce.

Soudobé záznamy dávají poznat velikost nemocnice. Jeden například vypráví o zaměstnanci, který špatně vykonával svoji práci. Musel proto jít po celé délce budovy, což trvalo několik minut, zatímco jiní rytíři šli za ním a šlehali ho. Všichni pacienti tomu přihlíželi.

Podle jiných záznamů se rytíři starali o pacienty bez ohledu na pohlaví a náboženskou příslušnost. Existují dokonce záznamy, že židovští pacienti dostávali košer stravu.

I přes velkolepost budovy odpovídala léčba primitivností své době. Existuje například záznam o tom, jak pacientu byla amputována noha kvůli menší infekci, což nakonec vedlo k jeho smrti. Rytíři se nicméně dokázali medicíně učit od místní arabské populace.

Budova také sloužila jako sirotčinec, přičemž matky odkládaly nechtěné děti u dveří. Chlapci, kteří v sirotčinci vyrostli, mohli po dospění vstoupit do johanitského řádu.

Po dobytí Jeruzalémě Saladínem v roce 1187 byla budova nemocnice opravena a smělo v ní zůstat 10 křesťanských mnichů, aby sloužili místním obyvatelům.

Budova se částečně zřítila při zemětřesení v roce 1457. Části nemocnice, které zemětřesení odolaly, byly užívány i v osmanském období. Některé místnosti sloužily jako stáje a archeologové během vykopávek našli pozůstatky koní a velbloudů.

Až do roku 2000 se v budově na ulici Krále Davida patřící muslimskému Waqfu nacházela ovocná a zeleninová tržnice, od té doby je prázdná. Nyní v ní má vzniknout restaurace.

křesťanská čtvrť ve Starém městě jeruzalémském

křesťanská čtvrť ve Starém městě jeruzalémském

Jedna reakce na Archeologie: Největší křižácká nemocnice na Blízkém východě odkryta v Jeruzalémě

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv