… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Dětské přídavky v Izraeli sníženy na historické minimum 4.62/5 (92.31%) 26 ohodnocení

Jair Lapid

Jair Lapid

Ministr financí Jair Lapid (Yair Lapid) slaví své pochybné vítězství v naplnění volebního slibu že sníží výhody pro ortodoxní rodiny. Ovšem jeho radost nesdílejí všichni.

K dnešnímu dni byly sníženy přídavky na děti na 140 šekelů (700 Kč) na každé dítě. Pro rodiny se 3-4 dětmi to znamená, že jejich rozpočet klesl ze dne na den o přibližně 800 šekelů (4.000 Kč) a to je nezanedbatelná částka i pro rodinu s příjmem vyšším, než je minimální.

Takové rodiny nejsou pouze ortodoxní, ale i takové, které Lapida volily. Lapid se ohání s tím, že rodiny, jejichž roční příjem je 800.000 NIS (tedy asi 4 miliony korun) a více nedostanou vůbec žádné přídavky na děti. Pochopitelně takový argument je směšný. Především počet takových rodin není nijak velký a pokud někdo k takovým příjmům dojde, pak to je zpravidla ve věku, kdy již malé děti nemá (vyplácení přídavků na děti v Izraeli je pouze do 18 let). Podle Lapida dětské přídavky pouze umožňují pokračování bludného kruhu chudoby a slouží pouze k udržení chudoby a ne ke snaze vybojovat cestu k lepší majetkové situaci. Lapid ale zapomíná, že i když oba rodiče pracují za minimální mzdu a mají například 3 děti, tak stejně hranici chudoby neprolomili a těch několik set šekelů, o které byly sníženy dětské přídavky jim bude velmi chybět. Nehledě na to že v Izraeli neexistuje daňové zvýhodnění v závislosti na počtu dětí, proto předchozí ministři financí kompenzovali neexistující daňové zvýhodnění právě zvýšením přídavků na děti. Tato „výhoda“ ale nyní také zanikla. Kromě toho, že byly sníženy přídavky na děti byla od června zvýšena daň z přidané hodnoty na 18%, toto zvýšení platí pro vše – od potravin přes energie po luxusní zboží.  Znamená to tedy další nárůst výdajů především u početných rodin.

Proti této politice se ostře postavili zástupci stran AvodaJahadut haTora,  Shas  a také předseda organizace na ochranu práv dítěte, arabské strany se dosud oficiálně nevyjádřily. Také ne všichni zástupci stran koalice se s Lapidovým krokem ztotožnili. Překvapivé je, že dosud nedošlo k protestům podobným těm, které před dvěma lety organizovala skupina aktivistů s maximální finanční podporou New Israeli Fund – ten ovšem má nyní zcela jiné starosti, než je finanční situace židovských či arabských dětí a jejich rodin.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Child Allowance Payments Hit All-Time Low.

8 reakcí na Dětské přídavky v Izraeli sníženy na historické minimum

 • Peter Franek napsal:

  Skvělé, blahopřeji! Ublíží to právě arabům a charedim, t.j. příživníkům na izraelském hospodářství. Stát nemá být dojnou krávou; pokud jsou tyto lidé tak potřební, ať jim dá peníze B*h.

  • Scooolie napsal:

   To jsou dost silná slova. Označit všechny Araby a všechny charedim za příživníky, to je přece hloupost. A že někdo namísto velkého bytu, pěkného auta a dovolené v Evropě dává přednost tomu mít víc dětí? Schválně, co je pro stát přínosnější? Nic ve zlém, ale blahobytnou společnost – která vymírá – máme prakticky v celé EU, včetně Česka…

  • David ben Golani napsal:

   Souhlasim s Vami pane Franku. Sam nevim proc by měli arabove nebo charedim zijici v Israeli mit i dále vyhody, které si nezaslouzili. Myslim, ze nárok na davky by mel byt vazan na službu v IDF a nasledne na praci pro stat,cimz myslim praci jinou nez studium talmudu nebo koranu.Israel nemá pravo omezovat ty,kteri jsou svedomiti, buduji firmy nebo v nich pracuji a kteří i v IDF dokazali svou vazbu na stat. To opravdu u arabských osob nebo charedim nelze s cistym svědomím rici. Ted nepisi jako clovek zatizeny nenavisti,ale jako clovek znaly prostředí,ktere je ve stadiu kdy musí peclive sledovat ekonomicky vyvoj a sociologicke průzkumy. Je ukázkou svedomitosti když se neohlizim na svou situaci a realitu prijmove urovne ? Ma to financovat někdo jiny , kdo se chova svedomite?

 • cogavec napsal:

  Stát by sice neměl být dojnou krávou,s tím souhlas,ale určitá míra přerozdělování je v pořádku:“Hospodin přikázal toto:Nasbírejte si ho každý (chléb,manu),kolik potřebujete k jídlu.Každý vezmete podle počtu osob ve svém stanu ómer na hlavu.“Izraelci tak učinili a nasbírali někdo více,někdo méně.Pak odměřovali po ómeru.Ten kdo nasbíral mnoho,neměl nadbytek,a kdo nasbíral málo neměl nedostatek.(Ex 16,16-18).

  Přerozdělení bohatství je zde dokonce příkazem Nejvyššího.140 šekelů je spíš málo,nejsem pro podporu lenochů,ale může se stát,že někdo přijde o dobrou práci např. kvůli zhoršenému zdraví,

  • Peter Franek napsal:

   To ano, tak jsem to nemyslel.. myslím a doufám že nějaký základ zůstane.. Ale nejsem moc šťastný s podporováním arabské porodnosti a neúnosnou zátěží stále rostoucí charedim komunity, která ekonomicky nemá čím přispět. Nemůže být každý rabín.

 • shogun napsal:

  140 šekelů je asi tak 5 piv krčmě. No pokud rodina vynechá drahý služby, tak základní potraviny a bydlení v pouštních městech není drahý. Ale zase asi problém s prací. BeerSheeva, Arad. Co jsem tedy aspoň viděl.

 • Hana Mayer napsal:

  Problém je velmi složitý a i profesoři ekonomové říkají, že se jedná o hloupý populistický krok, který se vymstí. Přineseme další kvalifikované informace. Pět piv anebo jedny dětské boty třeba. Ovšem bez ponožek. A rodiny, žijící ve městech která jmenujete mnohdy mají minimální příjmy, takže okamžité a stálé snížení jejich přijmu řiní více, než 5 procent z celkového příjmu rodiny. A to už je znát.

  • David ben Golani napsal:

   Nizkoprijmove skupiny bych rozdelil na dve skupiny. Ta první je arabska komunita a charedim, z velke casti nepracujici. Tou druhou jsou pracujici obcane,kteri nedosahnou na prumerny prijem. Asi by bylo spravedlive peníze z davek spise davat tem,kteri jsou v druhé skupine. Predstavme si situaci kdy ziji dva lide v jednom dome,ten jeden nakupuje a uklizi a ten druhy jen vecer prijde a nepomuze, ovšem ma nárok na stejny dil toho co najde v lednici….Takova domacnost rychle konci a zcela jiste v takove rodine nedochazi k dobrovolnému plozeni deti. Muj názor je ten, ze ten kdo uznava stat Israel, něco pro nej dela, tak by mel byt zvyhodnen,odmenen za sva konani. Jen blazen si jde nakoupit bez penez, jen blazen nastoupi na lod,ktera není…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv