… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egypt vyhlásil výjimečný stav a zákaz nočního vycházení, viceprezident odstoupil (+ video) 4.38/5 (87.69%) 13 ohodnocení

rozhánění islamistů v Egyptě, 14. 8. 2013

rozhánění islamistů v Egyptě, 14. 8. 2013

V reakci na násilný střet bezpečnostních sil s protestujícími islamisty vyhlásil egyptský prozatímní prezident Adlí Mansúr (Adly Mansour) v zemi výjimečný stav, ve velkých městech pak zákaz nočního vycházení. Současně odstoupil prozatímní viceprezident Muhamed al-Baradej, který odmítl nést odpovědnost za krveprolití.

Výjimečný stav a zákaz nočního vycházení

Výjimečný stav byl vyhlášen na dobu 1 měsíce počínaje dnešní 16. hodinou místního času.

Po dobu výjimečného stavu je prezident Egypta oprávněn suspendovat účinnost některých zákonů po dobu vnitrostátní katastrofy nebo konfliktů, včetně trestního řádu, což mu umožňuje nařizovat zatýkání občanů bez soudního příkazu.

Je také povolena konfiskace nebo zákaz publikací, zákaz veřejných shromáždění, omezení svobody pohybu, nařízení otevíracích a zavíracích časů obchodů či sledování občanů.

Prezident také smí nařídit armádě „přijmout veškerá potřebná opatření k zajištění bezpečnosti.“

Ve 14 z 27 egyptských guvernorátů byl současně prozatímní vládou na 1 měsíc vyhlášen zákaz nočního vycházení od 19. hodiny večerní do 6. hodiny ranní. Týká se guvernorátů Káhira, Gíza, Alexandria, Suez, Ismailia, Assiut, Sohag, Beni Suef, Minja, Beheira, Jižní Sinaj, Severní Sinaj, Fajúm a Qena. Za porušení zákazu, který se netýká novinářů, hrozí vězení.

Přestože mimořádné opatření je vyhlášeno na relativně omezenou dobu, nelze přehlédnout, že v režimu výjimečného stavu – a výjimečných pravomocí bezpečnostních sil – se Egypt nacházel od arabsko-izraelské Šestidenní války v roce 1967 až do roku 2012 s krátkou přestávkou necelých 2 let počátkem 80. let.

Rezignace viceprezidenta Baradeje

Během odpoledne se zpřesňoval počet mrtvých ze střetů policie s islamisty. Přesný počet sice stále není znám, ale z vládou uváděných 15 mrtvých se stalo 278 a z až 2.200 mrtvých podle Muslimského bratrstva počet klesl na „nejméně 800.“

Stovky islamistů byly zatčeny, včetně některých vedoucích představitelů, jejichž jména ale vládní bezpečnostní síly odmítly sdělit.

Egyptské ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že bezpečnostní síly užívaly nesmrtící prostředky k rozptýlení davu jako jsou slzný plyn, ale dostaly se pod palbu Mursího stoupenců.

V reakci na dnešní drsné rozehnání islamistických protestů bezpečnostními silami odstoupil prozatímní viceprezident pro mezinárodní vztahy Muhamed al-Baradej, bývalý předseda Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Jako důvod uvedl, že nechce nést odpovědnost za postup, s nímž nesouhlasí a který vedl ke krveprolití.

Naopak předseda Egyptské sociálnědemokratické strany Mohamed Abolghar vyloučil možnost, že by po dnešních událostech podal demisi některý člen vlády. Jeho prohlášení je důležité proto, že členy jeho strany jsou jak dočasný premiér Hazím Bibláví (Hazem el-Beblawi), tak vicepremiér Ziad Bahaa El-Din.

živé vysílání egyptské televize

5 reakcí na Egypt vyhlásil výjimečný stav a zákaz nočního vycházení, viceprezident odstoupil (+ video)

  • ari napsal:

    Ve škole nás učili, že pravicově reakční prezident Beneš nechal policii střílet na severu Čech do demonstrujících dělníků. Dělníci měli vztyčené holé ruce……a křičeli Sieg Heil, což se jaksi nesmělo říkat. Dnešní média píší o brutálních zásazích proti demonstrantům. Terorista je dnes demonstrant, bojovník za svobodu a ochránce pravdy. Když tahle lůza vypaluje kostely, tak se v médiích mlčí – a nejde o záležitosti včerejška nebo posledních dní. Vypalování kostelů znám z Egypta od roku 1994 a upalování bílých turistek v hotelových bungalovech také ze stejné doby. Egyptská armáda musí čistit a čistit, až to vyčistí.Ráj může být i na zemi a na tom je třeba se shodnout. Zatím to MBs definují jinak, tak se nesmějí divit, že přání se neplní jen o ramadánu, ale i po něm.

  • Pingback: Počet obětí nepokojů v Egyptě přesáhl 500 lidí + live video | SVOBODNÉ NOVINY BEZ CENZURY

  • cogavec napsal:

    Pingback dal odkazy na noviny zabývající se konspiračními teoriemi.Co se týká SVOBODNÝCH NOVIN BEZ CENZURY,tak na obrázku jsou vyobrazeny známé osobnosti v zednářských krojích.Někteří z oněch pánů jsou skutečně zednáři,jejich politika se mi nemusí líbit,výhrady mohou být oprávněné.Ovšem ten oltář v oněch novinách je úlet,je na něm prováděno rituální zabíjení dítěte,na oltáři je šesticípá hvězda,a vedle ní symbol satanismu.To si myslím že není v pořádku.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv