… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egyptská bezpečnost zatkla nejvyššího vůdce Muslimského bratrstva 5.00/5 (100.00%) 18 ohodnocení

Mohamed Badie zatčení

zatčení Muhamada Badího

Krátce po půlnoci na včerejšek byl zatčen nejvyšší vůdce egyptského Muslimského bratrstva Muhamed Badí (Mohammed Badie). O oznámení mluvčího egyptského ministerstva vnitra Abdela Fatáha Osmana informuje web Ahram Online.

Badí se skrýval v budově v káhirském Městě vítězství, resp. Násirově městě (Nasr City) nedaleko mešita Rabá al-Adaveja (Rabaa El-Adaweya), kde zemřely stovky stoupenců Muslimského bratrstva, když policie před týdnem násilně rozehnala jejich šest týdnů trvající protesty.

Podle státní tiskové agentury MENA mohly státní bezpečnostní síly Badieho zatknout díky tomu, že získaly informace o jeho možném úkrytu.

Ahram Online odkazuje na fotografie na sociálních sítích, kde je Badie zachycen v tradičním bílém oblečení, sedící mezi dvěma policisty v neprůstřelných vestách, pravděpodobně v policejní dodávce.

Muhamed Badí je jedním z devíti nejvyšší představitelů islamistického Muslimského bratrstva, na které byly nedávno vydány zatykače. Obviněn bude z podněcování k násilnostem a spiknutí, zatím v souvislosti se smrtí osmi demonstrantů před sídlem Bratrstva v Káhiře letos v červnu.

Badí byl duchovním mentorem bývalého prezidenta Muhamada Mursího a jeho sesazení 3. července 2013 ostře kritizoval. Svržení Mursího převratem vedeným generálem Abdelem Fatáhem al-Sisim označil za čin horší, než by bylo zničení posvátného islámského kamene Kába. „Přísahám při B*hu, že co al-Sisi udělal v Egyptě je větší zločin, než kdybych vzal sekeru a zničil svatou Kábu na kameny,“ prohlásil údajně podle televize Al Arabíja.

Muhamed Badí také v minulosti vyzval k džihádu (islámské svaté válce) za „osvobození Jeruzaléma z izraelské nadvlády.“ Jeho syn Amar Badí byl jedním z nejméně 173 lidí, kteří byli v Egyptě zabiti v sobotu, když bezpečnostní síly obsadily mešitu Al-Fatág v centru Káhiry, kde byly opevněny stovky Muslimských bratří. Egyptská policie jich 260 zatkla a obvinila z násilí.

Včera byla také o dalších 15 dní prodloužena vazba sesazenému prezidentu Mursímu, který je obviněn z pokusu vraždy, ovlivňování soudních vyšetřování, zneužití moci, zadržování, mučení a ponižování občanů a také ze spolupráce s palestinským teroristickým hnutím Hamas, špionáže a útěku z vězení. Od svržení 3. července je Mursí držen na neznámém místě, podle svědectví komisařsky pro zahraniční vztahy EU Catherine Ashton, která se s ním mohla setkat, se mu daří dobře.

Na Sinaji mezitím egyptská armáda provádí mohutnou operaci proti islamistickým teroristům, kteří se tam skrývají. V pátek neznámí útočníci u hraničního přechodu Rafáh do Pásma Gazy zaútočili na policejní autobus a zabili 25 policistů.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv