… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Generál Martin Dempsey: Syrští povstalci by v případě vítězství nepodporovali zájmy USA 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

generál Martin E. Dempsey

generál Martin E. Dempsey

Obamova vláda je proti jakékoliv – byť i jen omezené – vojenské intervenci USA v Sýrii, protože je přesvědčena, že povstalci bojující proti režimu prezidenta Bašára Assada by v případě vítězství „nepodporovali americké zájmy.“ Vyplývá to z dopisu předsedy Sboru náčelníků štábů Armády USA generála Martina Dempsey, který získala agentura AP.

Generál uvedl, že americká armáda je jednoznačně schopná vyřadit syrské vládní letectvo a zvrátit rovnováhu v dva a půl roku trvající občanské válce ve prospěch ozbrojené opozice, ale takový krok by USA zapletl do další války v arabském světě a přitom nenabídl žádnou strategii k dosažení míru v Sýrii.

„Použití vojenské síly USA může změnit vojenskou rovnováhu, ale nemůže vyřešit základní a historické etnické, náboženské a kmenové záležitosti, které konflikt živí,“ uvedl.

„V dnešní Sýrii není na výběr mezi dvěma stranami, ale o výběr mezi řadou stran,“ napsal Martin Dempsey v dopise z 19. srpna demokratickému poslanci Eliotu Engelovi. „Jsem přesvědčen, že strana, kterou si vybereme, musí být v případě, že se rovnováha sil vychýlí v její prospěch, připravena prosazovat zájmy svoje a naše. Dnes tomu tak není.“

Válka v Sýrii je „tragická a komplexní,“ napsal dále generál. „Je to hluboce zakořeněný dlouhodobý konflikt mezi různými skupinami a násilný boj o moc bude pokračovat i až skončí Assadova vláda. Měli bychom v tomto kontextu vyhodnotit účinnost omezených vojenských možností.“

Generál Dempsey se k vojenskému zapojení USA do syrské války vyjádřil skepticky již v červencovém dopise výboru pro ozbrojené síly Senátu, v němž vyčíslil náklady na zřízení bezletové zóny na ochranu povstalců na více než 1 miliardu dolarů, aniž by byl zaručen nějaký vliv na průběh války.

Martin Dempsey zejména varoval před tím, aby se USA podílely na rozpadu Sýrie do podoby Afghánistánu či Iráku, tedy do stavu, kdy neexistuje funkční stát, v němž by mohlo dojít k přechodu moci.

Generál navrhuje pokračovat v současné politice Obamovy vlády, tedy poskytovat humanitární pomoc a posilovat umírněnou syrskou opozici, což je „nejlepší rámec pro efektivní strategii USA vůči Sýrii.“

Syrská občanská válka začala mírumilovnými protesty proti Assadově vládě a po jejich brutálním potlačení – včetně mučení a vraždění umírněné opozice – se změnila ve válku mezi vládou, podporovanou bojovníky teroristického libanonského Hizballáhu a Íránu, a rozštěpenou opozicí, v níž mají stále více navrch nad umírněnými povstalci sunitští džihádisté, a to zdaleka nejen syrského původu. Zahynulo již přes 100 tisíc lidí a několik milionů jich ze Sýrie uprchlo.

V současné době se boje rozhořely i na Kurdy obývaném severovýchodě Sýrie, kde se kurské milice brání útokům povstaleckých džihádistů, kteří se snaží území ovládnout. Syrští Kurdové zatím své území spravovali sami poté, co se v počátku občanské války z území stáhla syrská vládní armáda výměnou za slib, že Kurdové nedovolí území ovládnout povstalcům. Do iráckého Kurdistánu je za posledních měsíc uprchlo přes 30 tisíc obyvatel syrského Kurdistánu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
« Čvc   Zář »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv