… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Islamisté v Egyptě vypalují kostely a útočí na křesťanské domy a podniky 4.89/5 (97.78%) 27 ohodnocení

poškozený koptský kostel sv. Jiří v Assitu

poškozený koptský kostel sv. Jiří v Assitu (foto: nilerevolt.wordpress.com)

Poté, co předevčírem egyptské bezpečnostní složky v Káhiře tvrdě udeřily na stoupence sesazeného islamistického prezidenta Mursího, začali islamisté zuřivě útočit na křesťanské kostely, domy a podniky křesťanů po celém Egyptě. Informuje o tom včerejší článek egyptského zpravodajského webu Ahram Online.

Skupina na ochranu práv koptských křesťanů Maspero Youth Union (MYU) odhaduje, že během předvčerejška a včerejška bylo ohněm „zcela zničeno“ 36 kostelů v 9 egyptských guvernorátech, včetně Minji, Sohagu a Assiutu, kde sídlí velké koptské komunity.

Mnoho dalších kostelů bylo vyplundrováno.

Egyptské ministerstvo vnitra už předevčírem potvrdilo, že zřejmě islamisty bylo zvandalizováno nebo podpáleno nejméně 7 kostelů.

Mluvčí MYU Antwan Adel informoval, že při útocích na koptské křesťany zahynuli nejméně 2 lidé ve městech Minja a Alexandria. Podle Adela je cílem útoků vyvolat rozpory mezi křesťany a muslimy. „V Egyptě jsou to křesťané, kdo platí za svržení tyranie,“ prohlásil s odkazem na sektářské útoky, trvající již od doby vlády prezidenta Husního Mubáraka (Hosni Mubarak) až dosud.

Koptští křesťané tvoří přibližně 10 % z 84 milionů obyvatel Egypta.

Islamisté se po rozehnání jejich protestů v Káhiře mstí po celé zemi útoky na křesťany a na státní budovy. Například v Káhiře zapálili budovu ministerstva financí.

V již zmíněném městě Minja v Horním Egyptě chátra vtrhla do Malavského národního muzea (Malawi National Museum), zmlátila stráže, muzeum poškodila a rozkradla exponáty. Při střetech mezi bezpečnostními silami a protestujícími islamisty jen ve městě Minja zemřelo během předvčerejška 41 lidí.

Prozatímní egyptský premiér Hazím Bibláví (Hazem El-Beblawi) odsoudil „zločinecké skutky“ proti koptům v telefonickém rozhovoru s koptským papežem Tavadrem II. (Teodorem II.), který podpořil armádu, když 3. července sesadila islamistického prezidenta Mursího.

Velitel egyptské armády a faktický vládce země generál Abdel Fatáh al-Sisi slíbil, že armáda nahradí veškeré náklady na opravu všech poškozených kostelů.

Egyptské ministerstvo zdravotnictví aktuálně uvádí, že počet mrtvých v celém Egyptě dosáhl již 638 a raněných je 3.994.

O situaci v Egyptě včera jednala na návrh Francie, Británie a Austrálie Rada bezpečnosti OSN, která vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti a ukončení násilí.

Prezident USA Barack Obama včera oznámil zrušení společného vojenského cvičení Bright Star, které Spojené státy konají s Egyptem od roku 1981 každé dva roky a které se mělo konat příští měsíc. Obama současně vyzval ke zrušení výjimečného stavu v zemi a povolení mírumilovných protestů. Vojenskou pomoc ve výši 1,3 miliardy dolarů (přibližně 26 miliard českých korun), kterou USA každoročně poskytují Egyptu, ale neodvolal.

Egyptská vláda včera na žádost ministra turismu Hišáma Zazú (Hisham Zaazou) zrušila zákaz nočního vycházení v letovisku Šarm al-Šejch (Sharm El-Sheikh) na jihu Sinaje, aby tak snížila škody na turistickém průmyslu. Současné nepokoje budou mít na egyptský turistický průmysl letos zřejmě značný dopad. Země je přitom na turistickém ruchu ekonomicky závislá – během prvních šesti měsíců roku 2013 přijelo do Egypta okolo 5,7 milionu turistů, což vytvořilo příjmy okolo 4,4 miliardy dolarů (skoro 90 miliard korun).

Churches torched across Egypt in anti-Coptic violence by Morsi loyalists – článek Ahram Online (anglicky)

Egypt’s Malawi National Museum damaged, looted – článek Ahram Online (anglicky)

Sectarianism: Post-Sit-in Dispersal – seznam poničených kostelů na webu NileRevolt (anglicky)

2 reakce na Islamisté v Egyptě vypalují kostely a útočí na křesťanské domy a podniky

  • Emet napsal:

    Obama by si měl uvědomit, že se nejedná o mírumilovné protesty a že proti vandalismu, vraždění a plenění se musí jednat tvrdou rukou, jinak se to rozšíří jako epidemie!!

  • AvSter napsal:

    Tak to dopadá, když se svrhne v muslimské zemi sekulární režim. Alespoň že egyptská armáda stále ještě plní svou tradiční roli strážce proti fundamentalismu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv