… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Islamisté se zlobí: Egypt zrušil návštěvu islamistického tureckého premiéra v Gaze 4.78/5 (95.56%) 18 ohodnocení

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan

Egyptské úřady zrušily plánovanou návštěvu tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana v Gaze. Návštěva, původně plánovaná po několik měsíců, byla opakovaně odkládána kvůli nepokojům v Egyptě, ale minulý týden Káhora Erdogana informovala, že návštěvu zcela ruší.

Informaci přinesly včera egyptské weby. Turecká strana ji nepotvrdila, nicméně v minulosti Turci uváděli, že termín návštěvy nebyl oficiálně stanoven.

Podle egyptských zdrojů je důvodem zrušení návštěvy Erdoğanova podpora islamizaci egyptské společnosti, zejména pak islamistickému Muslimského bratrstvu a dnes již svrženému islamistickému prezidentu Muhamadu Mursímu.

Erdoğan stojí v Turecku po léta v čele islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Turecko také ostře odsoudilo převrat z 3. července, jímž egyptská armáda sesadila Mursího, na což egyptská prozatímní vláda reagovala výzvou, aby se Turecko nevměšovalo do vnitřních záležitostí Egypta.

Do Pásma Gazy, ovládaného teroristy Hnutí islámského odporu (Hamas), může turecký premiér kromě Egypta přicestovat také přes Izrael, což ovšem – i přes dílčí zlepšení vztahů po omluvě premiéra Netanjahua z 22. března za incident s lodí Mavi Marmara v květnu 2010 – Turek učinit nechce.

Hamas s Erdoganovou návštěvou spojoval velké naděje a egyptské rozhodnutí o zrušení proto odsoudil. „Jedná se o nebezpečný vývoj, který potvrzuje, že současní vládci v Egyptě se vzdávají národních zájmů a dokonce využívají problémy, týkající se jiných stran – především palestinského problému,“ prohlásil mluvčí Hamasu, jako by snad v zájmu Egypta bylo podporovat teroristickou vládu v enklávě v Gaze.

Hamas je „palestinskou odnoží“ Muslimského bratrstva, tedy islamistického hnutí, které bylo v Egyptě vojenským převratem z 3. července odstaveno od výkonné moci, které však má stále silné postavení v obou komorách parlamentu. Muslimské bratrstvo bylo za vlády prezidentů Násira, Sadata a Mubáraka po desetiletí zakázáno a legalizace se dočkalo až po svržení Husního Mubáraka počátkem roku 2011.

3 reakce na Islamisté se zlobí: Egypt zrušil návštěvu islamistického tureckého premiéra v Gaze

 • ari napsal:

  No, to je ale zpráva. Hlava turecké větve Muslimského bratrstva , hlavní exportér sunitského extrémismu v EMEA a PR/HR manager Ajmana Zavahriho nemůže na plenární zakládající schůzi Eurasijského chalifátu.Teď se zas od AKP dozvíme, že v Egyptě vládnou přisluhovači a agenti sionismu. Uplně stejně to AKP prohlásí jako komunisti ve štyryapadesátym. A taky přijde zpráva, že to poškozuje výkon ekonomiky Turecka. Ono by se Turecko dost pravděpodobně bez Erdouše obešlo. A možná by mohl dostat v Gaze azyl. Aspoň bude v hledáčku, ze všech světových stran kluk jeden fousatej. Dass ist nich von Blaustein, dass ist von Blauzahn!!!

 • David ben Golani napsal:

  Pan Erdogan si myslel,ze zavedenim institutu „arabského jara“ pomoci pratel z EU, ziska vliv,ktery mu umozni menit dějiny a hrat hlavni roli v regionu. Zacalo to vyslanim „mirotvorne“ lodi do Gazy kdy nasledujici obranu ze strany IDF EU odsoudila formou hysterického tanecku. Po te podporil zasah v Tunisu, u Kadafiho doma,Syrii a samozrejme v Egypte po jehož zadech se zacal splhat na vrchol. V puli cesty se však Egypt necekane ohnul aby sebral ze země sve tradice a historii a horolezec se najednou ocitl tak trochu mimo hru. Muze se dal pokusit splhat i když cesta vzhuru jiz není…Takze mu zbyva pouze cesta zpet, jiz klasicka cesta „do nikam“ nebo jiz velmi utopicka vize kdy z Gazy vyrazi lode, prorazi hranice a prijedou si pro svůj idol az do Bosporu…Chucpe myslenka?

  • ari napsal:

   Erogan do Gazy patří, protože hezká Turecká tradice praví: po těžkém dnu v práci jdu s kámošema a holkama z kanclu do lokanty na raki jako aperitiv a pak si dám před tancem v tančírně několik Efezů na žízeň. A to znamená, Eroduš není Turek, ale importovaný terorista z Gazy. Soudruzi a soudružky v Bruselu. Zelená je barva teroru. Rudá zezelenala.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv