… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael povolil výstavbu 1.187 nových bytů v Jeruzalémě, v Judeji a Samaří 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

oblasti A-B-C Judea Samaří

Judea a Samaří: oblasti A (civilní i bezpečnostní kontrola Palestinské správy), B (civilní kontrola PS) a C (plná izraelská kontrola)

Izraelská vláda včera schválila vyhlášení výběrových řízení na prodej pozemků pro výstavbu skoro 1.200 nových domů v Jeruzalémě a v Judeji a Samaří.

Rozhodnutí uvítala izraelská národní pravice, odsoudila levice, palestinští Arabové a EU.

Tendry v Jeruzalémě mají zahrnovat projekty v historicky židovských čtvrtích ve východní a severní části izraelského hlavního města, které byly Izraelem osvobozeny při Šestidenní válce v roce 1967 a oficiálně anektovány v roce 1980.

Palestinská správa tradičně vznáší na tyto části Jeruzaléma, které se v důsledku izraelské Války za nezávislost ocitly v letech 1948 až 1967 pod správou Jordánska, nárok. Podle Palestinské správy má být „východní Jeruzalém“ hlavním městem arabského státu, který chce vytvořit v Judeji, Samaří a Gaze.

Výběrová řízení mají zahrnovat výstavbu 400 nových bytů v jeruzalémské čtvrti Gilo, 210 v Homat Šmuel (Homat Shmuel) a 183 v Pisgat Zeev.

Dalších 394 bytových jednotek má být postaveno v Judeji a Samaří – 117 ve městě Ariel, 149 v Efrat, 92 v Maale Adumim (Ma’aleh Adumim) a 36 v Beitar. Všechny byty tedy mají vzniknout v tzv. blocích osídlení, tedy v místech s převahou izraelských obyvatel, nedaleko za hranicí příměří z roku 1949, které si Izrael chce ponechat v rámci konečné mírové dohody s Palestinskou správou.

Uri Ariel: Žádná země na světě si nenechá diktovat kde, kdy a jak smí stavět

Podle ministra bydlení a výstavby Uriho Ariela ze strany Bajit Jehudi (Židovský domov) „vláda Izraele jedná ve prospěch snížení cen bydlení ve všech částech země.“

V projevu při položení základního kamene stavebního projektu 63 bytů v jeruzalémské čtvrti Armon Hanaciv (Armon Hanatziv) v sousedství arabské čtvrti Džabel Mukaber (Jabel Mukaber) Ariel prohlásil, že obnovení mírových jednání s Palestinskou správou jsou jen – jednání. Dodal, že dosud neviděl žádný průlom, který by mohl přinést mír.

„Probíhají jednání, ale hlavním otázkou je, o čem se jedná. A mezitím budeme plnit naši povinnost, kterou je stavět. Nevidím mír, ale spíše smělé Arabské jaro, i když v mír nepřestávám doufat,“ řekl.

Ministr Ariel také zareagoval na kritiku ministra financí Jaira Lapida (Yair Lapid), předsedy vládní strany Ješ Atid (Budoucnost existuje), který včera „oznámení výstavby nových bytů v této chvíli“ označil za „dvojnásobnou chybu.“

„Nebuďte tolik zaujatí hlasy proti výstavbě v koalici. Říkám Vám zde a nyní, že všichni vedoucí představitelé strany Ješ Atid, bez výjimky, jsou pro stavění v Jeruzalémě. My je za to nekritizujeme ani naopak. První konference Ješ Atid se konala v Ariel, nikde jinde. Dnes oznamujeme, že bude i nadále prodávat pozemky k výstavbě tisíců bytů v Ariel, Maale Adumim, v Efrat a jinde,“ řekl.

„Žádná země na světě si nenechá diktovat od jiných zemí, kde, kdy a jak smí stavět. Žijeme v suverénním a svobodném Izraeli a sami určíme náš osud a naši budoucnost. To nemá nic společného s propouštěním vrahů. Jsme proti tomuto nežidovského a nelidskému skutku, a proto budeme i nadále hlasovat proti takovým krokům. Nehledě na to, můžeme a musíme prodávat tisíce bytů v Jeruzalémě, Judeji a Samaří…. Budeme pokračovat v prodejích bytů a ve stavění po celé zemi, v Negevu a Galileji a v centrálním Izraeli…. Je to správná jednání,“ uvedl dále.

Uri Ariel při položení základního kamene v Armon Hanaciv v Jeruzalémě

Uri Ariel při položení základního kamene v Armon Hanaciv v Jeruzalémě

Uri Ariel při položení základního kamene v Armon Hanaciv v Jeruzalémě

Uri Ariel při položení základního kamene v Armon Hanaciv v Jeruzalémě

 

 

Nisan Slomiansky: Začínáme s málem, ale budeme pokračovat

Při položení základního kamene promluvil také poslanec Nisan Slomiansky z Bajit Jehudi, předseda finančního výboru Knesetu, který upozornil, že nová výstavba v Jeruzalémě byla schválena předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem.

„Nepřestaneme dokud vláda Izraele neuplatní svrchovanost od řeky (Jordán) k (Středozemnímu) moři, nad celým národem,“ prohlásil Slomiansky, který následně v rozhovoru pro web Aruc 7 označil mírová jednání ve Washingtonu za vynucená Američany a nepřinesoucí žádné plody.

Současná výstavba je podle Slomianského jen prvními kapkami v budoucí „obrovské vlně“ a výběrová řízení jsou součástí rozsáhlé dohody mezi jeho stranou a premiérem.

„Existuje oficiální povolení k výstavbě,“ dodal. „Začínáme s malou výstavbou a budeme pokračovat. Děje se tak se souhlasem premiéra, jinak nelze veřejné zakázky podepsat.“

Nisan Slomiansky zdůraznil, že výběrová řízení jsou znamením konce neoficiálního zmrazení výstavby v Jeruzalémě, Judeji a Samaří a že jeho strana sdělila premiérovi, že pokud bude zmrazení výstavby, nebude moci být součástí vlády.

Pokud odpovídá Slomianského prohlášení skutečnosti, pak zřejmě došlo k dohodě mezi premiérem, Lapidem a Naftalim Benetem, že Benetova Bajit Jehudi zůstane ve vládě navzdory „mírovým jednáním“ a propouštění teroristických arabských vrahů – výměnou za povolení rozsáhlé výstavby v Judeji a Samaří. O takovéto údajné dohodě informoval izraelský armádní rozhlas před třemi týdny.

Nisan Slomiansky při položení základního kamene v Armon Hanaciv v Jeruzalémě

Nisan Slomiansky při položení základního kamene v Armon Hanaciv v Jeruzalémě

Reakce na rozhodnutí o výstavbě

Podle očekávání oznámení další výstavby uvítala Rada židovských obcí Judeje a Samaří (Rada Ješa): „Výstavba v Judeji a Samaří musí pokračovat pořád. Tendry, které mají být vyhlášeny, jsou příliš malé a příliš pozdní, ale pořád je to lepší, než zastavení výstavby, které vede k vážnému nedostatku bytů a zvyšování cen po celé zemi. Občané Izraele platí vysokou diplomatickou a ekonomickou cenu za tiché zmrazení (vyhlášené) Netanjahuovou vládou, které zastavilo výstavbu v Jeruzalémě, v hlavním městě Izraele, i v Judeji a Samaří.“

Rozhodnutí naopak kritizovala izraelská levice, stejně jako palestinští Arabové a Evropská unie.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv