… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael provádí dílčí mobilizaci záložáků 4.85/5 (96.92%) 26 ohodnocení

Železná klenba

Železná klenba

Izraelský bezpečnostní kabinet dnes, v očekávání západního vojenského úderu na Sýrii, vyhlásil částečnou mobilizaci záložníků. Povolávací rozkazy jsou doručovány zatím jen „několika málo stovkám“ vojákům v záloze, kteří mají konkrétní funkce v rámci Velitelství domácí fronty, v letectvu a ve vojenské zpravodajské službě Aman.

Rozhodnutí je součástí příprav na možnost, že syrský režim prezidenta Assada se rozhodne za útok USA a jejich spojenců provést „odvetu“ útokem na Izrael.

V reakci na zprávy o blížícím se vojenském úderu USA a dalších zemí proti syrské vládní armádě dnes rozhodly Izraelské obranné síly o rozmístění druhé baterie protiraketového obranného systému Železná klenba (resp. Železná kupole, Iron Dome, Kipat barzel) v severním Izraeli a o rozmístění baterie protiraket Patriot v centrální části země. Zvýšen byl také stupeň pohotovosti systému Hec 2 (Arrow 2), určeného k ničení balistických raket.

Přestože Izrael se do syrské občanské války nevměšuje a nemá ani v úmyslu podílet se na aktuálně očekávaném úderu, slouží syrské vládě jako tradiční hromosvod ke svádění nenávisti a frustrace na „sionisty.“

Například íránská tisková agentura Fars včera citovala vysoce postaveného představitele syrské armády, který vyhrožoval, že zahájení regulérní války proti Sýrii by vedlo k okamžitému recipročnímu syrskému úderu. „Pokud se Damašek stane cílem útoku, pak bude cílem také Tel Aviv a regulérní válka proti Sýrii dá oprávnění k útoku na Izrael,“ prohlásil a varoval, že oslabení Assadovy vlády povede k útokům na Izrael také ze strany „extrémistických povstalců.“

Obdobně před několika dny vyhrožoval náměstek syrského ministra informací Halaf al-Maftah.

Izraelští vojenští představitelé jsou přesvědčeni, že riziko útoku ze strany Sýrie je minimální, neboť režim by pak riskoval mohutnou izraelskou odvetu, která by mohla znamenat jeho konec. Izrael nicméně nechce nic ponechat náhodě a připravuje se i na nepříliš pravděpodobnou možnost.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv