… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael schvaluje Zákon o vládnutí, opozice se bouří 4.91/5 (98.18%) 11 ohodnocení

budova Knesetu

budova Knesetu

Kneset ve středu 31. července 2013 po bouřlivé debatě schválil v prvním čtení Zákon o vládnutí (Hak Hamešilut, Governance Law, celým názvem „Zákon o posílení vládnutí a zvýšení volebního prahu“), který má stabilizovat systém vládnutí a ztížit vyslovení nedůvěry vládě. Nejvíce se diskutovalo o zvýšení uzavírací klauzuli ke vstupu do Knesetu ze současných 2 % na 4 % hlasů, nicméně zákon přináší i další významné změny.

Omezení počtu členů vlády, konstruktivní vyslovení nedůvěry vládě

Zákon chce omezit počet členů vlády včetně premiéra na nanejvýš 19 a omezit počet náměstků ministrů na nanejvýš 4. Ministři budou moci stát v čele pouze jediného ministerstva a současně nebude možné, aby ve vládě byl ministr bez portfeje.

Schvalovaný zákon také omezuje hlasování o vyslovení nedůvěry vládě na jedno za měsíc – jedinou výjimkou je hlasování o návrhu, který podepsalo nejméně 61 poslanců, tedy nadpoloviční většina. V současnosti lze návrhy na vyslovení nedůvěry vládě podávat bez omezení a není výjimkou, že Kneset hlasuje hned o několika během jednoho dne.

Hlasování o vyslovení nedůvěry má probíhat formou tzv. konstruktivní vyslovení nedůvěry, kdy současně s vyslovením nedůvěry stávající vládě se odhlasovává návrh na nového premiéra, který by měl sestavit vládu novou. Má na to mít 21 dní (v současnosti 28 dní) a pokud se mu nepodaří sestavit vládu, která by získala důvěru, pak u moci zůstává vláda předchozí, které byla vyslovena nedůvěra, ale Kneset nebyl schopen se shodnout na její nástupkyni.

Vláda vzniklá po volbách má mít nově 100 dní od voleb na schválení státního rozpočtu namísto stávajících 45 dní.

Zvýšení uzavírací klauzule pro vstup do Knesetu

Nejvíce emocí a sporů nicméně vyvolává ustanovení Zákona o vládnutí, které zvyšuje hranici ke vstupu do Knesetu ze stávajících 2 % ve volbách získaných hlasů až na 4 %. Byť v České republice platí hranice 5% a většinou v takto nastavené uzavírací klauzuli není spatřován zásadní problém, v Izraeli se jeho značně fragmentovanou politickou mapou, s řadou malých stran reprezentujících zájmy té či oné menšiny, se jedná o politikum prvního řádu.

Některé stávající strany buď budou muset změnit volební taktiku – spojit se do koalic nebo se sloučit – anebo se do parlamentu vůbec nedostanou. Zvýšení uzavírací klauzule má proběhnout postupně. V příštích volbách se zvýší na 3 % a v dalších následujících na 4 %.

Pokud by se 4% uzavírací klauzule uplatnila již ve volbách počátkem roku 2013, pak by se do Knesetu nedostaly strany Kadima (Vpřed), Merec a tři arabské strany – Chadaš, Ra’am-Ta’al a Balad.

Návrh zákona proto byl proto těmito malými opozičními stranami ostře kritizován a ke kritice připojila i charedi strana Sjednocený judaismus Tóry (Jahadut HaTora) a hlavní opoziční Strana práce. „Na této legislativě není nic morálního. Je to zákon o vytlačení menšin ze systému,“ prohlásila její předsedkyně Šeli Jachimovič.

Vládní poslanci naopak zákon hájili. „Každý člověk může najít místo ve stávajících stranách – a Kneset se tím stane serioznějším,“ řekl například poslanec Likudu Moše Feiglin (Moshe Feiglin).

Podle ministra zemědělství Jaira Šamira (Yair Shamir) z Likudu „zákon umožní vládě – kterékoliv vládě zvolené lidem – aby rozhodovala ve prospěch občanů, zejména s ohledem na dlouhodobé plánování.“ „Jsme unavení z politiky, vytvářené z fragmentů stran, vyděračských poslanců a plánů, které se mění každé dva roky kvůli častým volbách,“ dodal Šamir s tím, že nový zákon dá vládě potřebnou stabilitu.

Výrazně zákona podpořil předseda strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov), poslanec Avigdor Lieberman, podle nějž „zákon o vládnutí zachrání izraelskou demokracii.“

Při projednávání Zákona o vládnutí proběhla Knesetem kromě mnoha silných slov i vlna smíchu a nečekaných sympatií, když poslanec Sjednoceného judaismu Tóry Jisrael Eichler (Yisrael Eichler) vyjádřil podporu arabským poslancům v arabštině a poslanec arabské strany Ra’am-Ta’al Ahmed Tibi mu poděkoval a odpověděl v jidiš.

Zákon o vládnutí, prosazovaný v rámci vládní koalice stranami Jisrael Bejtejnu a Ješ Atid (Budoucnost existuje) se po schválení v prvním čtení nyní vrací do parlamentního Právního výboru a poté bude předložen Knesetu ke konečnému schválení.

K těmto dvěma hlasování dojde nejdříve měsíc poté, až se poslanci v říjnu vrátí z letních parlamentních prázdnin. Delší čas k prostudování zákona a předložení připomínek a pozměňovacích návrhů získala opozice na základě dohody s vládní koalicí, že nebude obstrukcemi blokovat schválení státního rozpočtu.

Zrušení tzv. Mofazova zákona

V souvislosti se schvalováním Zákona o vládnutí je rušen i tzv. Mofazův zákon, podle nějž se mohla skupina poslanců odtrhnout od své strany a vytvořit novou parlamentní frakci, pokud odtržená skupina má alespoň 7 poslanců anebo ji tvoří alespoň třetina poslanců původní strany. Do budoucna má dojít k návratu ke starým pravidlům, podle nichž je nutná třetina poslanců původní strany.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv