… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
V Izraeli vzniklo neobvyklé spojenectví charedim-zbožných a levice 4.50/5 (90.00%) 14 ohodnocení

Moše Gafni a Zahava Gal-On

Moše Gafni a Zahava Gal-On představují na společné tiskové konferenci 29.5.2013 návrh alternativního státního rozpočtu (foto: Hamutal Cohen, mluvčí Merec)

V izraelském Knesetu vznikla na první pohled neobvyklá aliance mezi charedi-zbožnou stranou Jahadut HaTora (Sjednocený judaismus Tóry) a krajně levicovou sekulární stranou Merec.

O alianci obou opozičních stran hovořili nedávno pro web Al-Monitor předseda Jahadut HaTora Moše Gafni (Moshe Gafni) a předsedkyně Merecu Zahava Gal-On.

Partnerství Jahadut HaTora-Merec mělo skutečný vliv na podobu státního rozpočtu, uvedl Gafni. „Mnoho věcí se změnilo díky našemu společnému boji o rozpočet. Původní plán byl mnohem drastičtější,“ vysvětlil.

„(Ministr financí a předseda strany Ješ Atid) Jair Lapid si nakonec přečetl, co říkají média, a jednal podle toho,“ prohlásil Gafni a dodal: „Já jsem se o střední třídu staral už v době, kdy byl Lapid ještě rozhlasovým moderátorem.“

Aliance není omezena jen na rozpočet, uvedl Gafni. „Je pravda, že máme neshody co se týče záležitostí náboženství a státu, ale kromě toho už skoro v ničem. Je možné, že v Merecu jsou extrémně pro diplomatický proces (mezi Izraelem a Palestinskou správou), a já jsem méně. Ale nejsem strana Likud… Podporuji diplomatický proces. Nejsme pravice,“ prohlásil.

Také Zahava Gal-On potvrdila, že spolupráce mezi oběma stranami má skutečné výsledky. „Společným bojem se nám podařilo odstranit některé problematické prvky z rozpočtu,“ uvedla.

Známe se s Gafnim řadu let, pokračovala: „A mám k němu velkou úctu.“

„Gafni ví, že já podporuji oddělení náboženství a státu, pluralismus a povinné osnovy základního učiva (na školách) – ve všech těchto věcech se hluboce neshodujeme a nezabýváme se jimi. Zabývali jsme se jen sociálnímu věcmi a předložili návrh alternativního rozpočtu,“ vysvětlila.

Moše Gafni k tomu dodal: „Co chci nejvíce, je aby se tato vláda stala minulostí. V politice se vybíráte partnery podle svých cílů.“

Spojenectví charedi aškenázské strany se sekulární levicí je důsledkem složení a politiky současné vlády. Zatímco charedi strany bývalý pravidelnými členy izraelských pravostředých vlád, do aktuální se nedostaly kvůli výslovnému odporu předsedy Ješ Atid Jaira Lapida (Yair Lapid), který založil volební kampaň na prosazování „rovného sdílení břemene“ státu všemi občany, tedy mimo jiné na povinné vojenské či civilní službě pro charedim. Další ranou vůči charedim byl Lapidem navržený a vládní koalicí schválený státní rozpočet, plný škrtů podpor pro charedi rodiny, často odkázané na státní sociální podporu.

Aktuální situace se zdá být pastí na stranu Bajit Jehudi (Židovský domov), která je hlavním zastáncem zájmů židovských obyvatel Judeje a Samaří a po volbách uzavřela těsně spojenectví s Ješ Atid. Charedi strany – aškenázská Jahadut HaTora a sefardská Šas – totiž na odvetu vládě začaly podporovat předání rozsáhlých oblastí Judeje a Samaří palestinským Arabům.

Ultra-Orthodox and Left-Wing Israelis Join Forces in Opposition – celý článek na webu Al-Monitor (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv