… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelská vláda schválila seznam míst národní priority, včetně 91 v Judeji a Samaří 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

oblasti národní priority Izraele

oblasti národní priority Izraele

Izraelská vláda na svém zasedání v neděli 4. srpna schválila novou Mapu národních priorit, na jejímž základě získávají obce a města daňové úlevy a jinou státní rozvojovou podporu. Seznam zahrnuje více než 600 míst, zejména u severní a jižní hranice Izraele a také 91 obcí v Judeji a Samaří.

Seznam míst národní priority se oproti dosavadní verzi rozšířil o 20 obcí, z nichž 5 se nachází v Negevu a je obydleno židovskými obyvateli Guš Katif v Pásmu Gazy, nuceně vysídlenými izraelskou vládou v roce 2005. Dalších 9 nově přidaných obcí je v Judsku a Samařsku – Rechelim (Rehalim, רְחלים), Bruchin (ברוכין), Sansana (סנסנה), Negohot (נגוהות), Elon More (Elon Moreh, אלון מורה), Nofim (נופים), Geva Binjamin (Geva Binyamin, גבע בנימין), Ma’ale Michmas (Ma’aleh Michmas, מעלה מכמש) a Eškolot (Eshkolot, אשכולות).

Vyřazeny naopak byly 3 obce z Judeje a Samaří – charedi město Bejtar Illit (Beitar Illit, ביתר עילית), Efrat (אפרת) v Guš Ecion a Kedar (קדר) u Ma’ale Adumim – stejně jako některé obce ve „vnitřním Izraeli.“

Seznam míst národní priority byl vládou poprvé schválen v roce 2009 a v roce 2012 byl rozšířen, aby zahrnoval podporu bydlení. Seznam zahrnuje řadu měst podél severní hranice s Libanonem a poblíž Pásma Gazy, stejně jako chudé a rozvíjejí se obce po celém Izraeli.

Na seznamu se nachází také 90 židovských obcí Judeje a Samaří, přičemž izraelská vláda trvá na tom, že v jejich případě jsou obyvatelé obcí zvýhodněni kvůli bezpečnostním hrozbám, jimž čelí, a ne kvůli nějaké vládní politice rozšiřování „osad.“

Pro nový seznam národních priorit hlasovali až na čtyři všichni ministři. Proti nebyl nikdo, hlasování se zdrželi ministryně spravedlnosti Cipi Livni (Tzipi Livni), ministr životního prostředí Amir Perec (Amir Peretz), ministr vědy a technologií Jaakov Peri (Yaakov Perry) a ministryně zdravotnictví Jael German (Yael German).

Amir Perec podobu nově schváleného seznamu kritizoval s tím, že je založen „více na politice, než na národních prioritách.“

„Je nepochopitelné, že Kirjat Gat a Kirjat Malachi jsou vyřazeny ze seznamu proto, že jsou blízko centrálnímu Izraeli, aniž se bere zřetel na tamní složitou socio-ekonomickou situaci, a současně jsou zahrnuty s odkazem na ‚bezpečnostní hrozby‘ osady mimo hlavní bloky osídlení, které ještě před nedávnem byly považovány za nelegální,“ prohlásil ministr strany Tnua (Hnutí).

Naopak ministr průmyslu, obchodu a práce a předseda strany Bajit Jehudi (Židovský domov) Naftali Benet prohlásil, že „je naší povinností podporovat pokračující osidlování Judeje a Samaří.“

Během jednání vlády se rozpoutal spor mezi Benetem a Cipi Livni, která byla proti tomu, aby do seznamu byly zařazeny obce mimo velké bloky osídlení, protože by to mohlo mít špatný vliv na čerstvě obnovená jednání s Palestinskou správou. Livni stojí při jednáních ve Washingtonu v čele izraelského vyjednávacího týmu.

Proti zahrnutí židovských obcí v Judeji a Samaří na seznam míst národní priority se postavila také krajně levicová strana Merec, proarabské hnutí Mír nyní (Šalom achšav, Peace Now) a samozřejmě arabská autonomní Palestinská správa, která by chtěla vytvořit arabský stát v Zemi Izrael na veškerém území Judeje, Samaří a Gazy, které Izrael osvobodil v roce 1967.

הודעת מזכיר הממשלה בתום ישיבת הממשלה מיום 4 באוגוסט 2013 – podrobnosti o seznamu národních priorit Izraele v tiskovém prohlášení Úřadu předsedy vlády (hebrejsky)

2 reakce na Izraelská vláda schválila seznam míst národní priority, včetně 91 v Judeji a Samaří

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv