… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský Nejvyšší soud zamítl žalobu proti propuštění arabských zločinců 4.50/5 (90.00%) 10 ohodnocení

Nejvyšší soud Izraele

Nejvyšší soud Izraele

Izraelský Nejvyšší soud (בית המשפט העליון) dnes zamítl včerejší žalobu Asociace obětí terorismu Almagor, kterou se snažila zablokovat propuštění 26 palestinskoarabských teroristů, k němuž má dojít dnes v noci.

Soudci odůvodnili zamítnutí žaloby tím, že propuštění zločinců je věcí diplomatickou, věcí moci výkonné, do níž soudu nepřísluší zasahovat, jak už izraelské soudy opakovaně rozhodly v minulosti. „Nevidíme důvod, proč se od soudních rozhodnutích o této záležitosti odchylovat,“ uvedl tříčlenný senát.

„Není pochyb, že se jedná o těžkou a citlivou záležitost. Naše srdce jsou s rodinnými příslušníky, jejichž bolest je velká,“ napsali soudci, vedení předsedou soudu Ašerem Grunisem (Asher Grunis). „Jsme si jistí, že k tomu zmocněné osoby učinily své rozhodnutí s těžkým srdcem a vzaly v úvahu bolest rodin a jejich stanovisko.“

Právní zástupce Almagoru Naftali Wertzberger se snažil soud přesvědčit, že je namístě propuštění zločinců zabránit, přičemž apeloval mimo jiné i na to, že včera vyšlo najevo, že mezi nimi je 6 osob, které své zločiny spáchaly až po podepsání mírových Dohod z Osla mezi Izraelem a Organizací pro osvobození Palestiny v roce 1993, i když vláda nejprve tvrdila opak.

Hlavní důvod nesouhlasu organizace Almagor je ale jiný. „Problém je morální. Existuje precedens propouštění členů teroristických skupin, ale ne vrahů. Celé roky nám říkali, že nebudou propouštět lidi s ‘krví na rukou’ a nyní vidíme, jak osvobozují teroristy, kteří zavraždili lidi sekerou, kteří spáchali hrozné věci, příšerné věci,” prohlásil Wertzberger.

„Je to morální problém a vysvětlování, že se jedná o diplomatickou záležitost, zde není relevantní. Žádný stát na Zemi by nepropustil lidi jako jsou tito, za podmínek jako jsou tyto,“ dodal.

Naftali Wertzberger spojil plán propustit teroristy s včerejší smrtí 98letého nacistického válečného zločince Lászla Csataryho, který se za Druhé světové války podílel na zvěrstvech v ghettu v Košicích, byl po válce v Československu odsouzen k smrti, avšak uprchl do Kanady, a obnoveného procesu po zbavení kanadského občanství a přestěhování do Maďarska se již nedožil. „Nacistický zločinec, který zemřel, dělal podobné věci, jako ti, kdo budou propuštěni. Je rozpor mezi tím, kdy stíháme každého, kdo vraždil lidi, a (současně) propouštíme (teroristické) vězně,“ prohlásil.

protestující s fotografií povražděných členů Weissovy rodiny

protestující s fotografií povražděných členů Weissovy rodiny

Obdobně se proti propuštění teroristů postavil rabi Eliezer Weiss, jehož manželka Ráchel a tři synové v předškolním věku byli před 22 lety upáleni při teroristickém útoku na autobus. Jejich vrazi by nyní měli být propuštěni, i když není zcela jasné, zda budou v první skupině 26 zločinců z celkového počtu 104, kteří se mají na svobodu dostat už dnes.

„Proč Wiesenthalovo centrum pátrá po nacistech, kteří zavraždili Židy, když zde máme muslimské nacisty, kteří zavraždili Židy, kteří prolili krev jako by to byla voda, kteří zaživa upálili matku a tři děti i nenarozené dítě – a ti jsou propouštěni? Je nějaký rozdíl mezi nimi a nacistickými zločinci?,“ citoval pro Aruc 7 otázky, kterými se trápí rabi Weiss, jeho soused Efraim Holtzberg.

Meir Indor

Meir Indor

Předseda Asociace obětí terorismu Almagor Meir Indor reagoval na rozhodnutí soudu prohlášením, v němž mimo jiného uvedl: „Dnes Nejvyšší soud zamkl své dveře židovským rodinám a obětem terorismu – což je něco, co se nikdy nestalo žádnému Palestinci.“

Arabští zločinci, kteří mají být propuštěni v první vlně, byli včera převezeni do věznice Ajalon v Ramle, kde začal proces identifikace, lékařských vyšetření a výstupních pohovorů se zaměstnanci věznice a Červeným křížem. Na svobodu se dostanu nejdříve dnes v noci.

3 reakce na Izraelský Nejvyšší soud zamítl žalobu proti propuštění arabských zločinců

  • Oblovka napsal:

    Ze strany Izraele je to obrovské a nepřehlédnutelné gesto. Zároveň je to velká zkouška pro muslimy (jak tento vstřícný krok ocení, jak se zachovají) a velké pokušení pro propuštěné teroristy. Budou to ale, myslím, oni, kteří to nezvládnou. A může to být také důkaz, že se s nimi, i když je ta nejlepší vůle, vyjednávat nedá (stupňování požadavků atd.).

    • Scooolie napsal:

      Hlavně je to velká nespravedlnost. Pokud někdo krade auta, musí si trest odsedět. Pokud někdo někoho zbije ve rvačce v baru, musí si trest odsedět. Pokud někdo zabije ze žárlivosti manželku, musí si trest odsedět. Ale pokud Arab zabije z národnostní/náboženské nenávisti Žida, pak jde předčasně na svobodu… Jigal Amir bude sedět až do smrti – a zabil jediného člověka. Měřit se má všem stejným metrem, takže by měli stejně tak sedět i jiní odsouzení za úkladné vraždy. A ne juchat v Ramalláhu před TV kamerami….

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv