… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelští tenisté musí zaplatit 10.000 euro za odmítnutí hrát o Jom Kipur 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

Izraelská tenisová asociaceDaviscupový tým Izraele (נבחרת גביע דייוויס של ישראל), usilující o udržení ve Světové skupině Davisova poháru (Davis Cup), musí zaplatit pokutu 10.000 euro (přibližně 250.000 českých korun) za odmítnutí hrát o Jom Kipur (Dni smíření).

Izraelci měli hrát v rámci play-off proti Belgii v Antverpách ve dnech 13. až 15. září 2013. Ihned poté, kdy se ukázalo, že zápas má připadnout i na Den smíření, připadající na 14. září, informoval manažer týmu soupeře a Mezinárodní tenisovou federaci (ITF), že izraelský tým nebude moci tento den hrát a požádal o náhradní termín.

Belgičané žádosti vyhovět odmítli. O přesunu hry z Dne smíření rozhodla až ITF s tím, že se bude hrát 12., 13. a 15. září a o Jom Kipuru bude jednodenní přestávka. Současně ale Mezinárodní tenisová federace nařídila izraelskému tenisovému svazu zaplatit belgickému protějšku 10.000 euro jako „odškodné za odložení zápasu.“

Předseda Izraelské tenisové asociace (איגוד הטניס בישראל) Asi Tuchmayer v dopise, z něhož citovaly v neděli noviny Jediot Achronot napsal, že „belgický tenisový svaz dlouhou dobu odmítal uznat naši základní potřebu, vyhnout se hraní o Jom Kipuru. Až po intervenci Mezinárodní tenisové federace bylo rozhodnuto v tento den nehrát.“

Co se týče pokuty, kterou byli Izraelci potrestáni za svoji žádost o posunutí zápasu o jediný den, Tuchmayer prohlásil: „Tato vysoká pokuta je ničivou ranou pro náš rozpočet a profesionální program. Jako instituce reprezentující Stát Izrael a jeho hodnoty hrdě stojíme proti všem, kdo odmítají uznat důležitost tradic židovského lidu.“

Zbývá jen dodat, že postoj Královské belgické tenisové federace (Fédération royale belge de tennis) i Mezinárodní tenisové federace je příkladem ignorantství a buranství. Snad by se příště mohl hrát tenis třeba na Vánoce nebo Velikonoce. I když kdo ví, zda by si toho někdo z funkcionářů, pro něž se smysl života zjevně smrskl do tenisového míčku, všiml.

Více informací o izraelské účasti v Davis Cupu, ale i o mnoha dalších sportovních událostech, naleznete v příspěvcích Lubomíra Stejskala ve Sportovní sekci diskusního fóra.

8 reakcí na Izraelští tenisté musí zaplatit 10.000 euro za odmítnutí hrát o Jom Kipur

 • newtory napsal:

  Viem si živo predstaviť, ako by nastúpili do hry frankofónny Valóni v deň pádu Bastily, a aj tú pokutu, čo by dostali za odloženie zápasu. Nuž ale: Quod licet Iovi, non licet bovi. A predsa sú to len Židia, tak nech platia, aj tak majú peňazí ako pliev. To keby išlo o moslimov, aj antuku by prestriekali na zeleno.

  • Scooolie napsal:

   Hezky řečené. Už vidím tu reakci, kdyby dostal třeba saúdský nebo íránský tým pokutu 10 tisíc euro za to, že požádal o přesunutí na termín mimo nejvýznamnější náboženský svátek…. To by byla jiná muzika.

  • Scooolie napsal:

   To by platilo, pokud by akce byla naplánována na normální termín. Nicméně zde byla jasná chyba organizátorů, že akci naplánovali na největší židovský svátek a tak měli žádosti o přesun vyhovět bez finančních nároků, když už ne s omluvou. Je to stejné, jako kdyby Izrael a ITF naplánovaly třeba Irům nebo Polákům turnaj na 25. prosince nebo na velikonoční Velký pátek a pak si naúčtovaly pokutu za přesun…

   • Yan napsal:

    Termíny Davis Cupu jsou naplánovány ITF vždy na celý rok dopředu, přičemž respektují celoroční systém soutěží a turnajů a nejedná se o nějakou libovůli účastníků. Když se Izrael do této soutěže hlásil tak toto (včetně termínů) samozřejmě věděl. Ono 25.prosince se Davis Cup nehraje (i když by třeba někdo rád hrál)… na druhé straně by se (kdyby ITF takový termín zvolila) klidně mohlo hrát na sv.Cyrila a Metoděje nebo třeba blahoslaveného Hroznaty….. holt bychom to museli respektovat.

    • cogavec napsal:

     Srovnání křesťanských svátků Velký pátek a sv.Cyrila a Metoděje pokulhává,neboť Velký pátek má v křesťanském světě větší „váhu“.Belgičané a ITF se podlé mého názoru zachovali vůči izraelským sportovcům špatně.

 • Tomáš Kolský napsal:

  Mám z vrcholového sportu vždy dost smíšené pocity. Žádné úspěchy olympijského týmu v Číně mě opravdu nepotěšily, protože hlavním neúspěchem bylo samotné konání olympiády ve státě ignorujícím základní lidská práva. Nejsem si skutečně jistý, že je v dnešní situaci nutné, aby byl Izrael reprezentován na mezinárodních soutěžích a aby létali izraelští astronauti kamsi mimo biosféru. Tato neochota zápas přesunout jen malinko odkrývá lživost vrcholového sportu, v němž si jedinci pro pochybné úspěchy ničí zdraví a fascinují masy.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv