… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Křesťanský představitel: Chceme bránit Stát Izrael 4.97/5 (99.31%) 29 ohodnocení

Gabriel Nadaf a Benjamin Netanjahu

Gabriel Nadaf a Benjamin Netanjahu

Navzdory silné opozici vůdců své vlastní církve prosazuje otec Gabriel Nadaf, řecko-ortodoxní kněz z Nazareta a duchovní vůdce Fóra pro odvody křesťanské mládeže do Izraelských obranných sil, i nadále silné spojení mezi arabskými křesťany a Státem Izrael.

Předevčírem se Gabriel Nadaf sešel s předsedou izraelské vlády Benjaminem Netanjahuem k diskusi o problémech, týkajících se jeho komunity, a o způsobech, jak může stát podpořit větší zapojení křesťanské arabské mládeže do izraelské společnosti.

Setkání se dále zúčastnili předseda ortodoxní rady v Jafiji (Yafia) Nadží Abíd (Naji Abid) a předseda Fóra plukovník (v záloze) Šadí Chalúl (Shadi Khaloul).

Netanjahu rozhodl, že do dvou týdnů vznikne společné fórum, které bude prosazovat odvody křesťanské mládeže k vojenské službě v Izraelských obranných silách nebo k náhradní civilní službě a podporovat její začlenění do života státu. Fórum se bude snažit začlenit příslušníky křesťanské komunity do řešení právních a administrativních aspektů odvodů do armády a s ochrany těch, kdo odvody podporují – stejně jako branců samotných – před násilám a hrozbami a do posílení právních kroků proti těm, kdo narušují mír a podněcují k násilí.

Nadaf je se svojí podporou silných vazeb mezi křesťanskou komunitou a Státem Izrael mezi ortodoxními křesťanskými představiteli výjimkou – a je proto řecko-ortodoxní církví sankcionizován, včetně snahy o zbavení statusu kněze. Také arabští poslanci izraelského parlamentu jej odsoudili a označili za „agenta sionismu, který se snaží Araby rozdělit.“ Nadafovi podle jeho vlastních slov je také vyhrožováno násilím, včetně hrozeb smrti.

Gabriel Nadaf nicméně trvá na tom, že reprezentuje významnou část izraelských křesťanů. „Cítíme se v Izraeli v bezpečí,“ sdělil v červnu novinám Jisrael HaJom, „a sami na sebe pohlížíme jako na občany státu se všemi právy, stejně jako povinnostmi.“

V poslední době – i díky Nadafově podpoře – došlo k výraznému nárůstu počtu křesťanů, kteří se přihlásili ke službě v Izraelských obranných silách. I když se nejedná o velká čísla, přesto je nárůst jasný – z pouhých 35 osob před rokem na přibližně 100 v roce letošním. Dalších přibližně 500 mladých křesťanů vykonává náhradní národní (civilní) službu.

Izrael je jedinou zemí Blízkého východu, kde počet křesťanů roste, za současné situace, kdy podněcování, terorismus a masové zabíjení ze strany islamistů vyhání křesťany ze zemí jako je Egypt, Sýrie, Irák a Írán. Někteří analytici považují rostoucí odvody izraelských křesťanů jako pochopení toho, že – s nárůstem radikálního islámu – může být Stát Izrael posledním útočištěm, které mají.

Premiér Netanjahu na setkání řekl, že „členům křesťanské komunity musí být umožněno vstupovat do Izraelských obranných sil. Jste loajálními občany, kteří chtějí bránit stát, a já Vám za to děkuji a podporuji Vás. Nebudeme tolerovat hrozby proti Vám a budeme pevnou rukou prosazovat zákon vůči těm, kdo Vás perzekvují. Nebude tolerovat pokusy rozvracet stát zevnitř. Stát Izrael a předseda vlády stojí při Vás.“

Nadaf v reakci na to uvedl, že „naším cílem je chránit Svatou zemi a Stát Izrael. Prolomili jsme bariéru strachu – stát si zaslouží, abychom se i my podíleli na jeho obraně. Ti, kdo jsou proti integraci křesťanské komunity do státních institucí nejsou křesťanskou cestou.“

Křesťanští občané Izraele, jimiž jsou v drtivé většině izraelští Arabové, nemají stejně jako ostatní arabští občané Izraele povinnost sloužit v izraelské armádě ani vykonávat náhradní civilní službu. Mohou se však k vojenské či náhradní službě přihlásit dobrovolně.

Další podrobnosti o snaze zapojit izraelské křesťany plně do izraelské společnosti také v článku Eretz.cz Nová izraelská arabská křesťanská strana vyzývá k službě v IDF.

Naopak o odporu vůči vojenské službě izraelských Arabů z katolického pohledu s ohledem na „rizika s tím spojená a na potřebu formace totožnosti Palestinců (sic!) v Izraeli“  více v článku Vatikánského rozhlasu Komise místní církve k vojenské službě Arabů v izraelské armádě.

Jedna reakce na Křesťanský představitel: Chceme bránit Stát Izrael

  • Ripper napsal:

    Muslimští arabští poslanci neustále rozvrácejí stát zevnitř už desítky let, proč s tím Izrael už něco neudělá? Ty jejich vlastizrádná prohlášení, chování atd, na to se přece žádná imunita vztahovat nemůže !

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv