… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Libanonský kardinál Raï: Existuje zahraniční plán na zničení arabského světa 4.52/5 (90.40%) 25 ohodnocení

maronitský patriarcha Bechara Rai

maronitský patriarcha Béchara Boutros Raï

Sýrie. V Sýrii „narůstá počet vražd a krutostí“, jak v neděli připomněl papež František, který vyzval mezinárodní společenství, aby bylo „vnímavější k tamější tragické situaci“ a poskytlo pomoc syrskému lidu při řešení stávající války. Ze Spojených států a Velké Británie však přicházejí zprávy o opačných opatřeních velmocí, které hrozí bezprostředním importem dalšího násilí do Sýrie.

Katolický biskup Antoine Audo, který, jak řekl Vatikánskému rozhlasu, včerejší vystoupení Svatého otce sledoval a přijal s velkým zadostiučiněním stejně jako většina obyvatel města Allepo, kde slouží katolíkům chaldejského ritu, komentoval také hrozbu vojenské intervence v Sýrii:

„Kdyby došlo k vojenské intervenci, znamenalo by to podle mého mínění světovou válku. Toto riziko tady opět existuje.. Věc není tak jednoduchá. Doufejme, že papežova výzva k usnadnění dialogu mezi různými stranami konfliktu k nalezení řešení bude první krok k tomu, aby utichly zbraně a aby se lidé mohli svobodně pohybovat, cestovat, komunikovat a pracovat. Nyní je celá země ve válce. My očekáváme, aby mezinárodní síla pomohla v navázání dialogu a nikoli ve vedení války.“

Mons. Audo dále popsal situaci, která je ve srovnání s ostatními kraji nejhorší právě v Aleppu. V Damašku funguje letiště a je možné cestovat do Libanonu, řekl chaldejský biskup, zatímco v Aleppu je pohyb znemožněn. V přímořských oblastech všeobecně panuje klid.

O situaci v Sýrii i na Blízkém východě vůbec hovořil pro Vatikánský rozhlas také maronitský patriarcha, kardinál Bechara Boutros Raï:

„Všechno, co se děje na Blízkém východě, jak v Egyptě, tak v Sýrii či Iráku, je válka, která má dvojí dimenzi. V Iráku a Sýrii jde o konflikt mezi sunnity a šíity, v Egyptě mezi fundamentalisty z Muslimského bratrstva a umírněnými. Jsou to nekonečné války, ale – a je mi líto, že to musím říci – jsou to především země ze Západu a také z Východu, které tyto konflikty podněcují. Je třeba hledat řešení všech problémů. My křesťané žijeme spolu s muslimy 1400 let a přinášeli jsme do těchto zemí lidské a mravní hodnoty moderního pluralitního náboženského soužití. Svojí přítomností budujeme v těchto arabských zemích jistou umírněnost muslimského světa. Dnes jsme svědky totální destrukce všeho toho, co křesťané během těchto čtrnácti set let vybudovali. A zároveň právě křesťané trpí konflikty, které v muslimském světě existují. Jakmile nastane chaos a násilí, muslimové napadají nás křesťany jakoby bychom byli obětními kozly. Taková je bohužel mentalita některých muslimů, kteří v chaotické situaci napadají křesťany, aniž by věděli proč. To se děje v Egyptě. My křesťané jsme však v arabském světě na straně státních institucí a respektujeme země, ve kterých žijeme, jejich autoritu i ústavu.“

Pokud se týče budoucnosti Blízkého východu, libanonský kardinál Bechara Raï říká:

„Podle toho, jak rozumím každodenním událostem, které prožíváme, existuje určitý projekt destrukce arabského světa kvůli politickým a ekonomickým zájmům. Je to projekt, který usiluje o co největší vyostření konfliktů v rámci muslimského světa, tedy mezi sunnity a šíity. Je to projekt destrukce Blízkého východu. Bohužel, tato politika přichází ze zahraničí. Psal jsem několikrát Svatému otci, abych vysvětlil, co se zde děje a podal mu objektivní pravdu. Destrukce arabského světa je bohužel účelem a křesťané za to platí.“

Říká o situaci na Blízkém východě maronitský patriarcha, kardinál Raï.

(mig)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Biskup Aleppa: Vojenská intervence v Sýrii by znamenala světovou válku a Libanonský kardinál Raï: Existuje zahraniční plán na zničení arabského světa.

Jedna reakce na Libanonský kardinál Raï: Existuje zahraniční plán na zničení arabského světa

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv