… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mursí – jedenáctá egyptská rána 4.96/5 (99.20%) 50 ohodnocení

392

Generál el Sisi
foto nrg

Málokdo si již vzpomene, jak dopadly prakticky první demokratické volby v Alžírsku v prosinci 1991. Dopadly podobně, jako ty nedávné egyptské. Vyhrála Islámská fronta spásy (IFS) představující politickou sílu fundamentalistických muslimů. Alžírská armáda, která velice rychle pochopila, kam IFS povede celý stát a jeho obyvatele, zosnovala vojenský převrat. V lednu 1992 byl rozpuštěn parlament a moc převzala pod vedením armády Nejvyšší státní rada. Jako odpověď na stále se zvyšující vražednou teroristickou činnost IFS a jiných islamistických organizací, jimž padly za oběť desítky tisíc nevinných Alžířanů, byl v únoru vyhlášen v zemi výjimečný stav a IFS postavena mimo zákon. Tehdy USA a celá demokratická Evropa chválily postup alžírské armády. Roku 1996 proběhlo ústravní referendum, v němž 85,5 procent Alžířanů odsouhlasilo zákaz působení náboženských stran v zemi. Jak se říká: „Osvícená diktatura bývá lepší než špatná demokracie neschopná zabránit převzetí moci extrémisty.“

Nyní probíhá něco podobného, avšak ne shodného, v Egyptě. Po revoluci roku 2011, v níž byl svržen autoritářský prezident Husní Mubarak, jehož, řekněme si to na rovinu, nechal padnout jeho nejbližší spojenec – USA představované prezidentem Obamou a jeho administrativou, zvítězil v demokratických volbách Muhammad Mursí. Mursí, který byl kandidátem Muslimského bratrstva, jež bylo v letech 1952-76 postaveno mimo zákon jakožto teroristická organizace, se zpočátku profiloval jako jeho umírněný představitel. Mnozí si od Mursího slibovali i jistou otevřenost jiným než islámským proudům, vždyť studoval a vyučoval na americké Univerzitě jižní Kalifornie. V červnu 2012 byl zvolen do úřadu prezidenta poté, kdy zvítězil o 4,6 % nad prezidentským kandidátem Ahmadem Šafíkem. Mursí od počátku začal jednostranně prosazovat názory a koncepce Muslimského bratrstva na úkor státních zájmů. Velmi neomaleně se vměšoval se do soudního systému země, prosazoval rozšíření svých prezidentských pravomocí a též změnu ústavy ve prospěch islamistického režimu, který postupně sílil. Prakticky rok po Mursího zvolení vyšlo do ulic na třicet milionů Egypťanů, kteří protestovali proti jeho politice. Opozice spolu s lidem žádala jeho odstoupení. Vox populi, vox Dei. Mursí odmítl odstoupit. Druhé ultimátum dala armáda, v němž vyzvala politiky, aby se dohodli na uspořádání poměrů v zemi a vyšli vstříc požadavkům egyptského lidu. I toto ultimátum Mursí pohrdavě odmítl. Pokud země neměla být uvržena do islamistického „středověku“ nebo do zničující anarchie boje všech proti všem, armádě a generálu el-Sisimu nezbylo nic jiného než jednat ve prospěch egyptského státu a jeho občanů. Svrhnout islamistu Mursího, postavit Muslimské bratrstvo mimo zákon a začít s očistou Sinajského poloostrova od band islamistických teroristů tiše podporovaných Hamásem z Gazy. Zájmem egyptské armády je samozřejmě zkrátit toto přechodné období na minimum, aby co nejdříve mohly proběhnout parlamentní a prezidentské volby v co nejklidnější atmosféře.

Poslední zprávou je, že dnes USA zmrazily vojenskou pomoc Egyptu. Není to nic překvapivého od Baracka Husseina Obamy, ale snad on ani za to nemůže. Vždyť USA nemají a nikdy neměly přátele, ale měly a mají pouze své geopolitické zájmy. To by snad vysvětlilo i tento poslední krok americké administrativy vůči Egyptu. Jaké jsou zájmy USA? Nastolení demokracie západního typu a dodržování lidských práv všude na světě? Nebo destabilizace regionů a tím dát jasně najevo, že pouze s americkým souhlasem bude ten či onen v daném regionu nebo zemi vládnout? Na to si každý může zkusit odpovědět sám.

5 reakcí na Mursí – jedenáctá egyptská rána

 • ludy napsal:

  USA museli ustoupit protoze jim to nevychazi v Syrii a tezce tam jejich zoldaci dostavaji na zadek. Mozna neni tezke si domyslet ze by vrazi a nasilnici mohli jednoho dne dojit az do Bileho Domu ci k posvatne zdi narku a zopakovat popularni videa rezani hlav a pojidani srdci ne jen radovim vojakum a civilistum ci zborenim vseho co jsme si hyckali po radu staleti, hmmm?. Neco svedci o tom ze penezmi si sice koupite koho chcete, ale otazka je nehrabne mu z toho a nebude chtit nakonec i vas? Pro par zlataku? Premyslejte nad tim co z lidi delaji penize a neni cas skusit to jinak, nekdy staci myslet pozitivne. Tak zbankrotuje mesto, stat, kontinent no a?

 • Scooolie napsal:

  Vynikající článek. A předposlední souvětí přesně trefuje hřebík na hlavičku. V tomto směru se situace podobá Íránu a osudu šáha, kterého USA nechaly padnout, protože jim přišel moc autokratický a málo proamerický… Naštěstí egyptská armáda je v jiné situaci, než byla íránská, jejíž velitel prosil šáha (tou dobou už v exilu): „Sire, řekněte slovo a my se do nich pustíme.“ Šáh mlčel, nechtěl prý občanskou válku (a hlavně v tu dobu už neměl vůli neb umíral na rakovinu) a tak jeho věrní v Íránu, včetně onoho velitele, skončili své životy v mučírnách islámského režimu a Írán se vydal na cestu potížisty, šířícího sváry po celém Blízkém východě i dál. Egypt se – díky armádě – touto cestou nevydal a nevydá.

 • Peter Franek napsal:

  USA mají přátele. Ale je pravda že se stahují z té oblast. Těžko jim vyčítat že jsou jim bližší domácí problémy. Jsou příšerně zadlužený a zamíchali se do tolika věcí, že už nejsou schopni donekonečna držet vše co by chtěli.

 • Boanerges napsal:

  Bremä Egypta, podľa videnia, uvedeného v knihe Izaiáša, Hospodinovho proroka.
  Hľa, Hospodin sa nesie na hustom oblaku ľahkom a príde do Egypta. Tu sa od zdesenia zaklátia modly Egypta pred jeho tvárou, a srdce Egypta sa rozplynie v jeho vnútornostiach.

  Lebo podpichnem Egypťana proti Egypťanovi, a budú bojovať brat proti svojmu bratovi a blížny proti svojmu blížnemu, mesto proti mestu, kráľovstvo proti kráľovstvu.

  Kdeže sú tvoji mudrci? Nech ti oznámia a dajú vedieť, ako rozhodol Hospodin zástupov o Egypte. Zbláznili sa kniežatá Coánu, kniežatá Nófu sa dali zviesť, tí, čo boli oporou jeho kmeňov, zavádzajú Egypt.

  Hospodin zamiešal medzi nich ducha rozvratu, nechajú zblúdiť Egypt vo všetkom jeho konaní, sú ako opilec, ktorý sa tacká v tom, čo vyvrátil. Egyptu sa nepodarí nijaké dielo, či už ho vykoná hlava alebo chvost, palmová ratolesť alebo trstina.

  V ten deň bude Egypt ako ženy; bude sa triasť a báť hroziacej ruky Hospodina zástupov, ktorou sa zaženie proti nemu. Judská krajina bude pre Egypt postrachom; keď ju pred ním niekto čo len spomenie, bude sa báť, pretože Hospodin zástupov takto o ňom rozhodol.

  Hospodin bude biť Egypťanov, bude ich biť, ale ich aj uzdraví. Obrátia sa totiž k Pánovi; nechá sa nimi uprosiť a uzdraví ich.

  V ten deň bude viesť cesta z Egypta do Asýrie, takže Asýrčania budú chodiť do Egypta a Egypťania do Asýrie; Egypťania spolu s Asýrčanmi budú slúžiť Pánovi.

  V ten deň bude Izrael tretí popri Egypte a Asýrii; budú uprostred zeme požehnaním, ktorým bude žehnať Hospodin zástupov:
  Buď požehnaný, môj ľud Egypt, i dielo mojich rúk, Asýria, a moje dedičstvo, Izrael.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv