… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Naftali Benet: Cílem je, aby většina charedi mužů pracovala 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

studium v Mirské ješivě

studium v Mirské ješivě

Ministr obchodu, průmyslu a práce Naftali Benet během včerejšího zasedání Knesetu vysvětloval svůj program posílení zaměstnanosti charedi-zbožných mužů.

„Je to úkol celonárodního významu,“ prohlásil Benet ve výboru pro státní kontrolu. „Otázka zaměstnanosti charedim je pro Stát Izrael zásadní.“

„Primárním hybatelem je chudoba. Lidé, kteří z finančních důvodů nejsou schopni učit se Tóře od rána do noci, půjdou přirozeně pracovat,“ vysvětlil.

„Politické boje skončily, což je dobře,“ dodal. „Nyní se musíme pustit do práce.“

Ministerstvo plánuje vyškolit charedi-zbožné muže pro profese, po nichž je vysoká poptávka, sdělil ministr výboru.

„Trh vytváří obory, které už lidé nemusejí studovat. Každý studuje právo, namísto programování. Programátorů je nedostatek… Průmysl naříká, oblast moderních technologií (hi-tech) pláče po pracovních silách,“ prohlásil.

Ministerstvo má „lidi v terénu“, kteří neustále poskytují zpětnou vazbu ohledně požadavků trhu práce a rekvalifikací, sdělil Benet.

Cílem je, aby většina charedi mužů během jednoho desetiletí pracoval, shrnul své plány ministr.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Bennett: The Goal – Get Most Hareidi Men to Work.

6 reakcí na Naftali Benet: Cílem je, aby většina charedi mužů pracovala

 • Nofar napsal:

  Velmi spravne rozhodnuti. Pak by snad uz pobliz Zdi nemuseli kolermjdouci obtezovat charedi muzi s prosbou napr. o prispevek na svatbu dcery, jak se mi stalo pred dvema dny. Vazenemu panovi jsem poradila totez – at jde misto proseb o prispevek pracovat.

 • Hana Mayer napsal:

  Samozřejmě je lepší, když kolemjdoucí obtěžuje sekulární narkoman s tím, že potřebuje peníze na „jídlo“. Jistě je dobré, aby pracovali charedim, ale je třeba, aby jim tu práci někdo dal, což se zase tak často nestává.

  • Scooolie napsal:

   Ech, práci nikdo nikomu nedá jen tak pro nic za nic. Práci zaměstnavatel někomu dá, pokud ten zájemce o práci umí něco, co se zaměstnavateli hodí. Případně se může ten, kdo něco takového užitečného umí živit na vlastní účet, nemusí být nutně zaměstnán. Vše závisí jen na vztahu poptávka – nabídka. Je to v Izraeli jako v Česku. Když někdo brečí, že mu nikdo „nedá práci“, nabízí se ihned otázka „a co umíte“? Pokud někdo umí něco, o co je zájem, pak nepochybuji, že práci sežene bez ohledu na to, zda je charedi, sekulární nebo třeba muslim….

   • Hana Mayer napsal:

    Jenomže takhle to v Izraeli nefunguje, když jste ortodox, etiopec nebo arab tak můžete mít i titul MBA a práci dostanete těžko. Dokonce i levicové ekonomické noviny poukazují na diskriminaci charedim při přijetí do zaměstnání u firem třeba hightech. Ano vezmou, ale principiálně platí méně. Vím o jednom konkrétním případu kdy absolvent Technionu – charedi hledal práci a nakonec se obrátil o pomoc samotnému Lapidovi, který mu odpověděl že se tím jeho kancelář nezabývá. Což je sice pravda, ale …. Nejlépe charakterizuje postoj manažerů příhoda z jednoho pracovního oběda, kterého se měl zúřastnit expert z USA. K místu, kde byla cedulka s jménem specialisty přišel ortodoxně oblečený pán,a sedl si. Izraelští manažeři mu řekli, tady není místo pro mašgiacha (rituální dozorce kašrutu), tady bude sedět pan X z USA. Domnělý „mašgiach“ se usmál a pravil, ale já jsem X z USA nikdo z přítomných manažerů nepočítal s tím, že by expert mohl být charedi.

    • Scooolie napsal:

     Diskriminace je jedna věc, druhá věc je, že když je člověk v něčem dobrý, tak je prostě dobrý. Samozřejmě, že firma může diskriminovat a platit méně, ale to se dá řešit tím, že pokud jsem tak dobrý, tak prostě jim dám nůž na krk, že buď přidají nebo jdu jinam. Kde mě vezmou, pokud jsem fakt dobrý. Slovy mé matky: „Jako ženská musím být 2x lepší, než chlapi, abych dostala stejné místo a peníze“ – nicméně dostala i to místo i ty peníze, abych upřesnil.
     Pokud diskriminující podnikatel uvidí, že jeho konkurenci se daří, protože dává charedim lepší podmínky a ti přinášejí firmě zisk, tak se buď sám poučí a přestane diskriminovat anebo na tom bude prodělávat až krachne…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv