… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Páteční výbuchy v Tripoli v Libanonu zabily 50 lidí a stovky zranily (+ foto) 4.95/5 (98.95%) 19 ohodnocení

výbuch v libanonském Tripoli 23. 8. 2013

výbuch v libanonském Tripoli 23. 8. 2013

Dva mohutné výbuchy otřásly v pátek 23. srpna krátce po poledni městem Tripoli na severu Libanonu. Zahynulo 50 lidí, další stovky byly zraněny. Jedná se o nejkrvavější útok od konce občanské války, která Libanon sužovala v letech 1975 až 1990. Došlo k němu přesně týden po výbuchu v Bejrútu, který zabil 18 lidí.

K explozím došlo u mešity Al-Taqwa ve čtvrti Al-Zahiríja a u mešity Al-Salam ve čtvrti Al-Mína. K teroristickému útoku se nikdo nepřihlásil. Odsoudily jej všechny relevantní síly v Libanonu a na Blízkém východě – které se vzájemně obviňují z odpovědnosti za masakr.

Libanonský premiér v demisi Mikati (Miqati) ukončil rodinnou dovolenou a vrátil se do země.

Útok ostře odsoudil designovaný premiér Tammam Salam, který prohlásil, že situace v Libanonu se dostala na velmi nebezpečnou úroveň.

Vůdce křesťanských Libanonských sil Samír Džadža (Samir Geagea), podporující sunitskou protiasadovskou část libanonské politiky, vyzval k rychlému sestavení nové libanonské vlády, což by mělo ukončit současnou situaci v zemi.

Řada libanonských politiků označila explozi za následek zapojení šíitského Hizballáhu (Alláhovy strany) do syrské občanské války na straně prezidenta Assada.

Imám mešity al-Salám šejch Bilál Barúdí televizi LBCI sdělil, že vydal fatvu (náboženské nařízení) „zakazující mladým mužům podílet se na konfliktu v Sýrii.“ Dodal, že „vyzývá stát, aby odstranil zbraně rozbrojů z celého Libanonu, stejně jako rakety, které cílily na (syrské město) Kusajr,“ což je možná narážka na zbraně, které si mimo kontrolu státu ponechává teroristický Hizballáh.

Šejch Daj al-Islám al-Šachal (Da’i al-Islam al-Shahhal) ze Strany salafistických institucí v Libanonu obvinil z odpovědnosti za útok spojence Sýrie. „Gang Michela Samahy se snaží způsobit výbuch Libanonu, aby potěšil své pány v Sýrii,“ prohlásil s odkazem na bývalého ministra libanonské vlády Samahu, který byl klíčovým spojencem syrského režimu.

Strana Džamá Islamíja prohlásila, že cílem bombového útoku bylo „odvrátit pozornost od brutálních masakrů syrského lidu.“

Samozřejmě jako vždy, když je v Libanonu třeba zmírnit vzájemné rozpory, ihned byla vytažena „izraelská karta.“ Například velký muftí šejch Mohamed Rašíd Kabání (Mohammed Rashid Qabbani) prohlásil: „Terorismus je velkou zbraní v rámci spiknutí proti Libanonu domnívajícím se, že podněcování je nejsnazší cestou k zapálení celého regionu. Libanonci nesmějí zapomenout, že jejich nepřítelem je Izrael.“

Předseda libanonského parlamentu Nabíh Berri prohlásil, že za útokem stojí „stejní teroristické a zločinecké ruce“ jako za při předchozím výbuchu v Bejrútu, a vyzval k jednotě.

Výbuchy odsoudil zástupce vůdce Vysoké šíitské islámské rady Abdul Amir Qabalan, který je označil za „útoky na stabilitu, bezpečnost a budoucnost všech Libanonců,“ přičemž neopomněl zdůraznit, že cílem je rozdělení země, „o které usiluje Izrael.“

Nechyběl ani vůdce kurdské Pokrokové socialistické strany Valíd Džumblát (Walid Jumblat), který zcela nepřekvapivě opět ukázal na Izrael jako toho, „kdo má největší prospěch z výbuchů v (bejrútském) Dahíje a Tripoli.“

Útok odsoudily na mezinárodní úrovni jak sunitské země Rady pro spolupráci arabských zemí Zálivu, tak syrská vláda a šíitský Írán. Jak stoupenci sunitských povstalců v Sýrii, tak vlády prezidenta Assada jsou si jisti, že odpovědnost za zhoršující se situaci v Libanonu nese druhá strana – a samozřejmě Izrael.

Oblíbená arabská / muslimská hra na Izrael jakožto symbol veškerého Zla tedy pokračuje.

výbuch v libanonském Tripoli 23. 8. 2013

výbuch v libanonském Tripoli 23. 8. 2013

výbuch v libanonském Tripoli 23. 8. 2013

výbuch v libanonském Tripoli 23. 8. 2013

výbuch v libanonském Tripoli 23. 8. 2013

výbuch v libanonském Tripoli 23. 8. 2013

výbuch v libanonském Tripoli 23. 8. 2013

výbuch v libanonském Tripoli 23. 8. 2013

výbuch v libanonském Tripoli 23. 8. 2013

Jedna reakce na Páteční výbuchy v Tripoli v Libanonu zabily 50 lidí a stovky zranily (+ foto)

  • ari napsal:

    Super článek, bez rozkliknutí to vypadalo, že naši Muslimští-papenheimští si to mediálně rozdají mezi sebou. Ale jak sednul prach, podívali se k jihu a nepřítel se jim opět vynořil v chorém mozku. Muslim nebo komunista, vždycky antisemita, stejně jako Brežněv, Jakeš a Jásir Arafat. V Libanonu relativně klid, vláda, vojsko a policie slabá jako čaj druhák, a tak si kluci radikální asi udělali v Tripoli takovej malej příruční muničák. A jak bývá u těchto magorů standard, hned vedle činžáku na záhumenku. Bohužel to odnesli i lidi, kteří maji největší akční rajc při sledování telenovely v Bejrut TV. No a podobně to bylo i s tím chemickým útokem v Sýrii. Vidina sionského nepřítele, náboženské zanícení, vidina naplnění prorokových slov….bomba jako bomba, Ale řikam, mudžáhide – Sarin, Soman, Tabun, V, VX a švestkovej kompot – to je prevít. Chudám Obama, teď neví co dřív. Průšvihy v Egyptě, v Sýrii nepřehledno, neplánované události v Libanonu. Na řešení těžkostí Hamasu a Fatahu není čas a přitom je, ty kluky ušatý, má Hussein tak rád. Sakra práce. A Max pořád píše a píše, Kde na to bere čas?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv