… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Prezident Zeman a premiér Rusnok proti vojenskému zásahu v Sýrii 4.57/5 (91.43%) 14 ohodnocení

Miloš Zeman a Jiří Rusnok

Miloš Zeman a Jiří Rusnok při jmenování vlády

Prezident České republiky Miloš Zeman i premiér v demisi Jiří Rusnok se dnes znovu vyjádřili proti vojenskému úderu, o jehož zasazení Sýrii uvažují USA, Velká Británie a Francie kvůli použití chemických zbraní proti civilistům údajně vládní armádou.

„Myslím si, že v Sýrii je na jedné straně sekulární diktátor a na druhé straně náboženští fanatici vedení Al-Kajdou, a z tohoto důvodu nevidím vojenský zásah v Sýrii jako přiměřený, protože to není žádná válka mezi dobrem a zlem, ale válka mezi dvěma zly,“ prohlásil prezident Zeman.

Možný úder na Sýrii dnes během návštěvy Moravskoslezského kraje odmítl také premiér Rusnok. „Jsem si jist, že zdaleka ne celá Severoatlantická aliance žádá tento útok. Neopírá se o žádný právní základ,“ uvedl premiér v rámci tiskového brífinku, přičemž připomněl i poslední prohlášení českého ministerstva zahraniční, které vyjádřilo pochybnosti nad přínosem vojenské akce pro pozitivní řešení syrského konfliktu.

„Pro nás je Sýrie zemí velmi citlivou, máme s ní dlouholeté vztahy, ten konflikt nás netěší, ale nevěříme příliš tomu, že by tato ojedinělá akce mohla něco vyřešit. Naše skepse trvá,“ dodal premiér.

Jak připomíná tiskové prohlášení Úřadu vlády České republiky, Česko je jednou z mála zemí NATO, která má zastupitelský úřad v Damašku a působí v oblasti aktivně i pro naše spojence, konkrétně zastupuje zájmy USA.

3 reakce na Prezident Zeman a premiér Rusnok proti vojenskému zásahu v Sýrii

 • Oblovka napsal:

  Vojenský zásah NATO v Sýrii by znamenal oslabení vlivu Ruska v této oblasti, které zde má vojenské základny. I když jsou mnozí z Vás na Zemana hrdi, hájí zájmy Moskvy a podle toho jedná. Je to stejný zakuklený soudruh z Prognostického ústavu jako Václav Klaus. Stačí si připomenout bujarou oslavu na ruské ambasádě (nikdo normální, z pamětníků ruské okupace v roce 1968 by s nimi takto neslavil) nebo kolaborační medaili od Putina udělenou Klausovi. Taktéž opakovanou stoprocentní podporu komunistů V. Klause při prezidentských volbách. Myslete! Nyní se ukáže, jak moc Zemanovi leží na srdci blaho Izraele. Je to rétorika jako z dob minulého režimu. Jsem názoru, že úder je nutný. Doufám, že se spojenci rozhodnou zlikvidovat i syrský chemický potenciál, který je nebezpečím nejen pro syrské civilisty, ale i pro samotný Izrael.

  • Tomáš Kolský napsal:

   V této chvíli nikdo neumí bezbolestně Asadovi sebrat zbraně. Ani NATO ne. Američané plánují velmi omezený zásah, aby si zachovali tvář. V současnosti je v Sýrii tak nepřehledná situace, že může být opravdu lepší věc jen monitorovat a případně zabránit přesunu nekonvenčních zbraní.

 • Scooolie napsal:

  Je to vše geopolitika. Kdyby Assad padl, bude to špatně pro Rusko a Írán. Ale pro Rusko a Írán bude špatné i to, pokud by se Assada (nebo kteréhokoliv jiného vládce Sýrie) nějak podařilo přimět k zahraničněpolitickému příklonu k Západu. Takže Rusko a Írán v tuto chvíli mají společný cíl – udržet v Sýrii vládu, která bude protizápadní, závislá na nich dvou. A to je celé.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv