… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Schválena výstavba 878 bytů v Judeji a Samaří 4.94/5 (98.89%) 18 ohodnocení

obec Šilo

obec Šilo

Civilní správa Izraelských obranných sil včera schválila výstavbu 878 bytových jednotek v oblasti Benjamin, Jordánské údolí a Guš Ecion v Judeji a Samaří. Informovalo o tom včerejší vydání novin Haarec.

Ke schválení mělo dojít již před několika týdny, ale bylo odloženo kvůli snaze o obnovení jednání s Palestinskou správou. Tato jednání závisí na propuštění odsouzených arabských teroristů z izraelských věznic, sdělil v neděli v rozhovoru pro izraelský rozhlas ministr Silvan Šalom (Silvan Shalom).

Podle Šaloma nabízel premiér Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) Palestinské správě zmrazení výstavby v Judeji a Samaří – ale arabská autonomie nabídku odmítla a žádala namísto toho propuštění teroristů. Zatímco ve Washingtonu probíhají jednání mezi izraelskými a palestinskoarabskými představiteli, první skupina zločinců má být propuštěna příští týden.

Schválena byla výstavba 112 nových bytů v obci Šilo (Shilo) v Benjaminu, 559 bytů v obci Talmon severně od Modiin), 38 v Kochav Jaakov (Kochav Yaakov) severovýchodně od Jeruzaléma a 31 v Alon Švut (Alon Shvut) v Guš Ecion. Většina bytů má být postavena v obcích, které se nacházejí mimo tzv. „bloky osídlení“, které jsou ohraničeny bezpečnostním plotem a o nichž izraelská vláda prohlašuje, že je nemá v úmyslu postoupit Palestinské správě za žádných podmínek.

Souhlas Civilní správy je druhým krokem v dlouhém seznamu nezbytných souhlasů, jimž musejí projít stavební projekty v Judeji a Samaří předtím, než se začne skutečně stavět. Jakmile je projekt schválen plánovací komisí Civilní správy – k čemuž v tomto případě došlo včera – musí ještě projít komisí pro životní prostředí a právní komisí a lze proti nim vznést právní námitky, obvykle formou žalob k Nejvyššímu soudu, podávaným palestinskými Araby a izraelskými levičáckými skupinami. Projekty musí nakonec ještě osobně schválit předseda vlády.

Skeptici současného premiéra Netanjahua obviňují z „tichého“ zmrazování výstavby v Judeji a Samaří, protože skutečné výstavby probíhá jen málo. Skutečnost, že Palestinská správa odmítla nabídku Izraele na zmrazení výstavby ještě neznamená, že ke zmrazení nedojde, namítají skeptici.

„Víme, že Palestinská správa bere jakoukoliv izraelskou nabídku jako hotovou věc, i když ji oni sami odmítnou,“ uvedl jeden zdroj. „Je skutečností, že Palestinská správa požaduje ústupky učiněné Izraelem při předchozích jednáních jako výchozí bod pro nové, a to i když oni sami tyto ústupky odmítli. Není důvod věřit, že tato situace je odlišná. To, že byla některá tato města zařazena na ‘seznam národních priorit’ bydlení je dobré, ale pokud není schvalována žádná výstavba a ve skutečnosti existuje ‘tiché zmrazení’, pak je to jen další rána říci, že tato místa mají nyní ‘přednost’ před jinými.”

Nicméně Dany Dajan (Danny Dayan), mající na starost zahraniční vztahy Rady židovských obcí Judeje a Samaří (Rady Ješa), je mírně optimistický: „Rada Ješa vítá v souvislosti s vydáním předběžných stavebních povolení dlouho očekávané rozhodnutí podporovat přirozený rozvoj v řadě obcí Judeje a Samaří.“

“Nejde o dramatickou změnu politiky, ale zdůrazňuje zřejmou skutečnost, že 368.000 izraelských obyvatel Judeje a Samaří je živou, dýchající realitou s právy a potřebami, které nemohou a nesmějí být ignorovány,” dodal.

šk

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku 878 New Yesha Homes Approved.

Jedna reakce na Schválena výstavba 878 bytů v Judeji a Samaří

  • hluban napsal:

    Takže jaképak mírové rozhovory. Izrael zcela jistě usiluje o velký Izrael a o nějaká jednání nemá zájem. Je to jen zástěrka pro další růst odporného židovského rakovinného nádoru.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv