… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Syrská armáda možná provedla chemický útok bez rozkazu prezidenta, vládní síly se nicméně připravují na úder USA 5.00/5 (100.00%) 20 ohodnocení

mrtvé děti po chemickém útoku v Damašku minulý týden

mrtvé děti po chemickém útoku v Damašku minulý týden

Syrský prezident Bašár Assad ani nikdo z centrálního velení armády možná nenařídil chemický útok, který si minulý týden na předměstí Damašku vyžádal životy přibližně 1.300 civilistů, včetně mnoha žen a malých dětí. Útok však skutečně provedla vládní armáda. Tyto skutečnosti, o nich včera informoval web Foreign Policy, mají vyplývat z telefonátů, které odposlechly americké zpravodajské služby.

Jak uvádí web mezi jednotlivými armádními veliteli proběhlo několik „zděšených“ telefonátů, v nichž se zjišťovalo, na čí příkaz byl chemický útok proveden. Konkrétně se hovoří o telefonátu představitele syrského ministerstva obrany, který požadoval objasnění okolností chemického útoku. Rozkaz k nasazení chemických zbraní tak zřejmě vydal některý velitel přímo na místě anebo byl rozkaz vydán „shora“ ale mimo běžnou služební hierarchii.

Již 24. srpna informoval web německého časopisu Focus, že izraelská Jednotka 8200 (יחידה 8200) elektronického průzkumu odposlechla obdobnou konverzaci mezi vysoce postavenými syrskými představiteli, z níž vyplývá, že útok provedly vládní síly.

Právě telefonní odposlechy vedle fotografií obětí a nepoškozených raket z místa a svědectví lékařů považují USA za nezpochybnitelný důkaz, že k chemickému útoku na civilisty došlo a že jej spáchala syrská vládní armáda.

Zjišťuje se, jaký chemický bojový prostředek byl nasazen. Američtí i izraelští odborníci se shodují, že se jednalo o sarin. Spekuluje se však, že sarin mohl být součástí „koktejlu“, čímž došlo ke zvýšení účinnosti otravného plynu, dost možná výraznému oproti očekávání toho, kdo chemickou zbraň použil.

mrtvé děti po chemickém útoku v Damašku minulý týden

mrtvé děti po chemickém útoku v Damašku minulý týden

mrtvé děti po chemickém útoku v Damašku minulý týden

mrtvé děti po chemickém útoku v Damašku minulý týden

Syrské vládní síly dnes ráno údajně v očekávání amerického vzdušného úderu evakuovaly strategická místa – velitelská stanoviště a vládní vojenské a bezpečnostní úřady. Nová stanoviště byla údajně zřízena nedaleko původních, na utajovaných místech, včetně škol a dalších ryze civilních zařízení.

Máhir al-Assad

Máhir al-Assad

Syrská vláda odmítá, že by chemický útok provedly její síly. Podle Kanálu 2 izraelské televize útok provedla 155. brigáda 4. obrněné divize syrské armády, které velí bratr prezidenta Bašára Assada Máhir Assad (Maher Assad), patřící k nesmiřitelné části režimu. Podle některých analytiků by právě likvidace Máhira Assada uvolnila jeho bratru Bašírovi ruce k větším ústupkům vůči opozici a nabídla možnost politického řešení.

Kanál 2 také předevčírem informoval, že z letiště Latakíja odletěly ze Sýrie rodiny některých „vůdců režimu.“

Írán dnes popřel, že by do Teheránu na spěšné konzultace odjel syrský prezident Assad.

Sýrii nicméně spěšně letecky z Latakíje opouštějí desítky občanů Ruska. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace ruské občany ze Sýrie odváží průběžně již řadu měsíců. Nyní oznámilo, že včera ze země odvezlo 89 lidí, z toho 75 Rusů, a dnes očekává odjezd ještě více osob. V Sýrii v důsledku desetiletí trvající úzké spolupráce obou zemí žily před válkou desítky tisíc občanů Ruska, ať již technických specialistů nebo žen, které se do Sýrie provdaly.

Exclusive: Intercepted Calls Prove Syrian Army Used Nerve Gas, U.S. Spies Say – článek na webu Foreign Policy (anglicky)

Bundeskanzlerin im FOCUS-Interview: Giftgasmassaker in Syrien: Merkel fordert Zugang für UN-Inspekteure – zpráva Focus (německy)

11 reakcí na Syrská armáda možná provedla chemický útok bez rozkazu prezidenta, vládní síly se nicméně připravují na úder USA

 • Refael napsal:

  Také mě napadl tento scénář i s jiným, že za chemickým útokem stáli samotní povstalci.
  Též si myslím, že Američané půjdou po Mahírovi Al-Asadovi jako slepice po flusu. Možná i Amíci dali Bašárovi na srozuměnou, že pokud obětuje svého bratra, sám zůstane naživu a nebudou ho ani stíhat po případném svržení jeho vlády.
  Jsou to jen zkušenosti se S.Miloševičem.
  Jinak typická arabská mentalita, strategické objekty i zbraně poschovávat ve školách, mešitách i nemocnicích.

  • Scooolie napsal:

   To, že za tím chemickým útokem mohou stát povstalci vůbec nelze vyloučit. Naopak. Dnes to koneckonců tvrdila i Carla Del Ponte. A ty odposlechy, jak se syrští důstojníci dohadují „kdo ten chemický útok sakra nařídil“ (teď parafrázuji), ještě nedokazují, že to skutečně byla syrská armáda – dokazuje to jen, že syrské velení bylo zmatené ohledně toho, co se to děje. Takže můžeme si hodit mincí, kdo za tím stojí…

 • Eva napsal:

  Mám takovou soukromou teorii, kterou klidně podrobím kritice a oponentuře. Je to viděno očima středoevropanky, která miluje Izrael a párkrát tam byla. Myslím si, že za Assada byla situace sice špatná, ale vidím ho jako psa, který štěkal, ale zbytečně nekousal. Na rozdíl od povstalců, kteří podle mne nemají žádný jiný cíl než ničit, zabíjet a likvidovat, zkrátka „džihádovat“ cokoli a kohokoli. Jenže Assad (i za přispění „demokratického“ západu) ztrácí výrazně svou pozici, v podstatě nikdo neví, kdo v Sýrii disponuje zbraněmi, ty se dostávají nekontrolovatelně do rukou magorů a všeobecný marasmus vede k takovým zvěrstvům, jako byl chemický útok. Za této situace je asi fakt lepší zničit všechny vojenské cíle a zbraňovody, protože nikdo nemůže ani odhadovat, komu se zbraně dostanou do rukou a jak je použije. Jenže, co bude pak? Kdyby se fakt podařilo Sýrii vojensky pacifikovat? Kdo to tam dá dohromady? Kdo to tam převezme a nastolí pořádek? Mimochodem v souvislosti se Sýrií se dívám i do Egypta a čím dál tím víc si říkám – díkybohu, že to tam vzala do rukou „původní“ armáda a trochu pacifikovala to muslimské bratrstvo… to ovšem v Sýrii „nehrozí“…

  • Scooolie napsal:

   Z hlediska Izraele máte pravdu. Ovšem doma (ale třeba i v Libanonu) Assad kousal a likvidoval opozici často velmi brutálně.
   Ti, co by ale nyní měli největší šanci ho nahradit, jsou nicméně verbež ještě horší. Což je paradoxně výsledek Assadova úsilí, s nímž zlikvidoval jakoukoliv umírněnou opozici, takže ve hře zbyli jen militanti podobného ražení, jako je on sám.
   Dneska se jeví jako jeden z možných scénářů „rozparcelování“ Sýrie na de facto nezávislé státy – sunitský, kurdský a alavitský. A je otázka, zda tím to skončí, neb ve hře je například vznik nezávislého Kurdistánu z irácké a syrské části… Vše to by teoreticky nemusela být katastrofa, prakticky ale ano, neb se to neobejde bez velkých krveprolití a etnických čistek. O stabilitě si můžeme nechat příštích několik desetiletí jen zdát. Sýrie bude – v nejlepším případě – totéž, čím je dnes Irák.

 • Refael napsal:

  Kurdům bych jejich vysněný stát fakt přál.
  Mají sice PKK, ale i demokratický parlament a věřím, že mají mnohem mnohem větší sklon k udržení pluralismu než všechny okolní arab.státy v oblasti dohromady.

 • dada napsal:

  Musím konstatovat že se hledají záminky jak pod hlavičkou demokracie — svobody a humanismu zabíjet a věřit tomu že vítěze se nikdo neptá …..

  • Scooolie napsal:

   Vidím to přesně opačně. Nikoho se Západu se ve skutečnosti nechce v Sýrii angažovat, ale pohled večer v televizi na stovky civilistů – včetně žen a dětí – povražděných plynovým útokem je příliš silná káva, než aby to nevzbudilo odpor. Pokud máte nějakou radu, jak syrskou válku ukončit bez dalšího krveprolévání, tak sem s ní.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv