… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Syrští Kurdové bojují proti džihádistům 5.00/5 (100.00%) 20 ohodnocení

Kurdistán (mapa)

mapa Kurdistánu (1992, CIA)

Isa Huso, přední syrský kurdský politik, byl v úterý ráno zavražděn výbuchem bomby uložené v autě před jeho domem ve městě Kamišli (Qamishli) na severovýchodě země u hranice s Tureckem. Oznámila to kurdská tisková agentura Firat. Prakticky současně sunitští džihádisté unesli okolo 200 kurdských civilistů, které drží jako rukojmí, oznámila televize al-Arabíja.

Šedesátiletý Huso byl členem Nejvyšší kurdské rady, aktivistou za kurdskou svobodu a aktivním zakladatelem Kurdské demokratické sjednocené strany (PYD), hlavní syrské kurdské strany, považované také za odnož v Turecku zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Režimem prezidenta Bašára Assada byl Huso několikrát vězněm za své aktivity ve prospěch zachovávání lidských práv v kurdských oblastech.

Kdo je za vraždu zodpovědný není zatím jasné. Zájem na smrti politika mohou mít povstalečtí džihádisté, kteří s Kurdy bojují v syrské občanské válce o kontrolu severu země. Stejně tak mohl kurdsko-povstalecké nevraživost využít damašský režim a jednou ranou se tak zbavit jak jednoho ze svých oponentů, tak zvětšit rozpory mezi Kurdy a povstalci. Husova smrt je samozřejmě také v zájmu Turecka, které má ze vzniku de facto nezávislého kurdského území v Sýrii, přiléhajícího ke kurdským územím v Turecku, obavy.

„Bojovníci Fronty al-Nusra a Islámského státu v Iráku a Levantě získali kontrolu na vesnicí Tall Aren v provincii Aleppo a obléhají vesnici Tall Hassel, ležící poblíž. Z obyvatel obou vesnic vzali jako rukojmí okolo 200 civilistů,“ oznámila ve středu al-Arabíja s odkazem na protirežimní tzv. Syrskou observatoř pro lidská práva.

K obraně proti povstalcům vyzvaly tzv. Výboru na ochranu kurdského lidu (YPG). „Vyzýváme kurdský lid, aby vystoupil… aby každý, kdo je schopen nést zbraň, se přidal a čelil útokům těchto ozbrojených skupin.“

„Navzdory našim opakovaným výzvám (povstalecké) Národní koalici a velení Svobodné syrské armády… nezaujaly tyto strany dosud jasné stanovisko,“ uvádí prohlášení YPG, podle nějž jednotky Svobodné syrské armády, Fronty al-Nusra a Islámského státu v Iráku a Levantě navzájem koordinují svoji činnost při útocích na kurdský lid.

Syrští Kurdové již před více než rokem uzavřeli dohodu s vládou prezidenta Assada, že vládní vojska nebudou zasahovat v kurdských oblastech výměnou za to, že Kurdové nepovolí převzatí těchto oblastí povstalci. Kurdové byli již před tím pod tlakem povstaleckých sil, který se po dohodě s vládou výrazně zvýšil.

Kurdská menšina v Sýrii se po vzoru Kurdů na severu Iráku snaží vytvořit na severu Sýrie formálně autonomní, fakticky však nezávislou oblast, pokud možno obývanou jen Kurdy. Kurdské autonomní oblasti v Iráku a Sýrii by se v budoucnu mohly stát základem nezávislého Kurdistánu, což je noční můra Íránu a zejména Turecka, které také ovládá významnou část Kurdistánu.

Kurdistán, rozdělení podle klanů

Kurdistán, rozdělení podle klanů (1998, autor: M.R.Izady, www.kurdishacademy.org)

4 reakce na Syrští Kurdové bojují proti džihádistům

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv