… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Turecký premiér obvinil Izrael, že stojí za převratem v Egyptě (+ video) 4.95/5 (99.05%) 42 ohodnocení

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan

Aktualizováno ve 23:30 SEČ.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan obvinil Izrael, že stojí za vojenským převratem, který 3. července sesadil egyptského prezident Muhmada Mursího (Mohammed Morsi).

„Kdo je za tím? Izrael. Máme důkazy,“ sdělil premiér členům své islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), uvádějí turecké weby. Žádné důkazy nicméně Turek nepředložil ani nesdělil.

Erdoğan odkázal na vyjádření nejmenovaného francouzského intelektuála (doplnění: mělo se jednat o Bernarda Henriho Lévyho), který měl při setkání s ministryní spravedlnosti (doplnění: současnou izraelskou ministryní spravedlnosti a tehdejší vůdkyní izraelské opozice Cipi Livni) ve Francii před volbami v roce 2011 říci, že „Muslimské bratrstvo nebude u moci, i kdyby bylo zvoleno, protože demokracie není ‘volební urna.‘“ Erdoğan zdůraznil židovskou identitu tohoto francouzského intelektuála, uvádí turecké weby.

Jak souvisí údajná úvaha jakéhosi nejmenovaného francouzského židovského intelektuála s tím, že by za převratem v Egyptě měl stát Izrael, se Turek vysvětlit neobtěžoval.

„Nyní Západ začíná říkat, že demokracie se nerovná volební urně nebo nejen volební urně, ale my víme, že ve volební urně je vůle lidu,“ prohlásil vůdce AKP na rozšířením zasedání hlav provincií z jeho vládnoucí strany.

Turecký premiér také kritizoval postoj Západu vůči egyptskému převratu: „Západ musí pochopit podstatu demokracie, musí se ji naučit.“

Turecký premiér Erdoğan byl největším podporovatelem Mursího, jako demokraticky zvoleného islamistického vůdce a snažil se i radami přispět k tomu, aby se Egypt vydal stejně jako Turecko pod jeho vedením cestou postupné větší islamizace vnitřní politiky. Turecký islamistický vůdce je také hlavním kritikem vojenského převratu, který Mursího sesadil, a minulý týden po krvavém rozehnání islamistických demonstrací v Káhiře žádal o odsouzení současné egyptské vlády Radou bezpečnosti OSN.

Turecká vláda je z vývoje v Egyptě značně nervózní, protože nedokáže zahnat obavy, že by cestou vojenského převratu mohli o moc přijít i řádně zvolení islamisté v Turecku – a to bez ohledu na obří soudní proces, v němž bylo nedávno odsouzeno údajné sekulárně-vojenské spiknutí. Nemine den, aby premiér nebo jiní členové vlády nekritizovali současné vládce Egypta, konzervativní monarchie Perského zálivu či Západ za údajnou pasivitu vůči likvidaci „islámské demokracie“ v Egyptě.

Doplnění o reakce: Turkovo prohlášení „silně odsoudily“ USA, které jej označily za „urážlivé, nepodložené a mylné.“ Obdobně reagovala egyptská prozatímní vláda, která uvedla, že prohlášení tureckého premiéra je „nepodložené, iracionální a zdivočelé“ a cílem je narušit jednotu Egypťanů. Mluvčí izraelské ministryně Cipi Livni uvedl, že jakékoliv spojování ministryně s vnitřními záležitostmi Egypta je nepodložené.

Erdoğan: Israel is behind Egypt coup, has evidence – článek na webu Zalman Today (anglicky)

‚Mısır’da yaşananların arkasında İsrail var‘ – článek na webu Zalman (turecky)

Turkey has evidence that Israel was behind Egypt coup: Erdoğan – článek na webu Hürriyet (anglicky)

Başbakan: ‚Orada diktatör diyeni sallandırırlar‘ – článek na webu Hürriyet (turecky)

Erdoğan: Diktatör diyeni sallandırırlar – článek na webu Hürriyet (turecky)

4 reakce na Turecký premiér obvinil Izrael, že stojí za převratem v Egyptě (+ video)

 • Fanuel napsal:

  Osa islamskeho fasismu TURECKA…EGYPTA…SYRIE….IRANU….Je silne narusena.Islamisticky CHALIFAT se nesmi konat v zajmu EVROPY..USA…a Statu Izrael. MUSLIMSKE FASISTICKO..ISLAMSKE SPOJENI NA
  BLIZKEM VYCHODE ROZHODNE NEPODPORUJE I RUSKA FEDERACE

  VZHLEDEM KE SVE HRANICI S ISLAMSKYMI STATY. JEN DEMOKRACIE MUZE ZACHVAT MIR A SVET VE SPOLUPRACI .
  STANEK FRANTISEK FANUEL

 • David ben Golani napsal:

  Jiz snad po desate ctu prohlaseni pana Erdogana…Hledam něco faktického, dospeleho,pevneho na jeho prohlaseni…Snazim se najit vysvetleni , a to jsem jiz znaly eskapad tohoto pana a jeho minulosti. Ovšem netusil jsem,ze kouri tak silny materiál…

 • ari napsal:

  Stejně jako v Německu před 2. světovou válkou. Směs lží, polopravd a fantasticko-fanatických denunciací. Stejný vůdce v jiném těle a přesto, je jen málo rozdílů. Soudruh Hitler si dopřával perník a tenhle to dělá asi taky.Článek par excelence, ovšem ta fotografie. Mohl by někdo šikovný z redakce udělat koláž dvou fotografií jednoho vůdce s dvěmi různými identiatami? Jedna fotka tato, druhá černobílá ( myslím tu z Norimberského stadionu L.P….)? My ostatní bychom jí pak rozesílali našim státníkům, politikům, Němci by to poslali tetě Anděle, Francouzi svému taťkovi Frantíkovi a ochráncům demokracie v orgánech EU, co neví o demokracii vůbec nic. Podobnost není náhodná, ale alarmující.

  • David ben Golani napsal:

   Ta kolaz by byla velka chyba:-)))..Andelka s Fanousem mely hodne práce s vytvorenim deseti rozdilu na fotce a Vy jim to chcete vracet zpet?…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv