… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Výběr guvernéra Banky Izraele jako seriál: I Leo Leiderman to vzdal 4.91/5 (98.18%) 11 ohodnocení

Leo Leiderman

Leo Leiderman

Banka IzraeleJen pouhé dva dny poté, kdy bylo oznámeno, že se předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu a ministr financí Jair Lapid shodli na osobě nového guvernéra izraelské centrální banky, navržený profesor Leo Leiderman v pátek svoji kandidaturu stáhl.

Leiderman premiérovi a ministrovi sdělil, že během zmíněných dvou dnů intenzivně o přijetí funkce diskutoval se svojí rodinou a došel k závěru, že bude lepší, pokud zůstane pracovat v Bank Hapoalim a na Telavivské univerzitě.

Leo Leiderman je již druhým nominovaným guvernérem Banky Izraele (Bank of Israel, בנק ישראל), který se během jednoho týdne vzdal kandidatury. V pondělí svoji kandidaturu stáhl profesor Jacob Frenkel kvůli obviněním, která se na něj snesla kvůli nedorozumění ohledně zaplacení zboží v obchodě na letišti v Hong Kongu a kvůli povinnosti vrátit některé proplacené výdaje.

Přesný důvod, proč post guvernéra nechce vykonávat profesor Leiderman není znám. Kanál 10 izraelské televize přinesl ve čtvrtek informaci, že prý Leiderman pravidelně konzultuje svá rozhodnutí s astrologem a údajně se často zabývá také numerologií. Leiderman k tomu uvedl, že konzultace se týkaly jen osobních a rodinných záležitostí a „zcela jistě ne profesionálních a ekonomických záležitostí“ a jedná se o jeho „koníček.“

Vysvětlení můžeme a nemusíme věřit, dle svého osobního naturelu. Podle některých spekulací se Leiderman rezignací rozhodl vyhnout prošetřování stížností, že se nechoval řádně během své práce pro Deutsche Bank, což by musela prozkoumat tzv. Turkelova komise, schvalující jmenování do vysokých veřejných funkcí. Profesor Leiderman tyto spekulace odmítl s tím, že nikdy během jeho profesionální kariéry proti němu nebylo vzneseno žádné obvinění nebo stížnost.

Ať tak či tak není zjevně třeba litovat, že v čele Banky Izraele chybí člověk radící se s hvězdopravci.

Hledání nové hlavy izraelské centrální banky bude nyní pokračovat. Spekuluje se o tom, že post nyní premiér a ministr financí nabídnou Dr. Karnit Flug, která byla zástupkyní dosavadního guvernéra profesora Stanleyho Fischera a ten ji navrhoval jako svoji zástupkyni, nicméně premiér byl proti. Dr. Flug minulou středu v reakci na oznámení nominace Lea Leidermana oznámila, že má v úmyslu z Banky Izraele odejít.

Izraelský ekonomický portál Globes nicméně jmenování Karnit Flug guvernérkou centrální banky vylučuje. „Karnit Flug nebude příští guvernérkou Banky Izraele. Důvod je prostý: je průměrná a nemá dostatečný respekt a to nejen u premiéra. Netanjahu není v tomto směru výjimkou. Nerespektuje ji většina lidí,“ citoval včera Globes zdroj blízký premiérovi.

Globes uvádí, že žhavými kandidáty jsou nyní předseda Národní ekonomické rady a ekonomický poradce premiéra profesor Eugene Kandel a bývalý předseda Výboru pro sociálně-ekonomickou změnu profesor Manuel Trajtenberg. Premiér prý prosazuje Kandela, který se ale o post – stejně jako Trajtenberg – nedere.

Zdá se, že post guvernéra centrální banky je nejméně chtěnou prací v celém Izraeli.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv