… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Po výbuchu v Bejrútu 18 mrtvých, přes 200 raněných: Libanonci házejí vinu na Izrael (+ fotoesej) 4.85/5 (97.00%) 20 ohodnocení

výbuch v Bejrútu 15.8.2013

výbuch v Bejrútu 15.8.2013

Velký výbuch na silnici mezi Rwais a Bir al-Abed na jihu libanonského hlavního města Bejrútu zabil včera večer nejméně 18 lidí a dalších nejméně 200 zranil. Podle libanonského ministra vnitra Marvána Šarbela (Marwan Charbel) výbuch způsobila bomba umístěná v automobilu.

Oblast je baštou šíitského teroristicko-politického hnutí Hizballáh (Alláhova strana).

O explozi informují všechna libanonská média, libanonské televize vysílaly záběry desítek lidí prchajících s křikem z místa exploze a množství hořících automobilů.

Na místo dorazili záchranáři, hasiči a současně oblast obklíčili ozbrojenci Hizballáhu.

Podle libanonských zdrojů je možné, že bombu umístili libanonští odpůrci Hizballáhu a jeho účasti na občanské válce v Sýrii na straně vládních sil prezidenta Assada. Kdo přesně útok spáchal není jasné, nicméně jak je v arabské – a obzvlášť libanonské – politice zvykem, za viníka byl promptně takřka všemi stranami označen Izrael.

K útoku se přihlásila neznámá skupina označující se jako „Aiša, matka věřících, brigády pro zahraniční mise.“ Na videozáznamu maskovaný muž prohlašuje, že vůdce Hizballáhu Hassan Nasralláh je „agent Íránu a Izraele“ a že on a Hizballáh dostali „od nás zprávu.“

Představitel Hizballáhu Mustafa Hussein nicméně ihned prohlásil, že výbuch „má sionistické otisky prstů“ a televize Al-Manar, patřící Hizballáhu, explozi označuje za izraelskou agresi.

Také předseda parlamentu Nabíh Berri obvinil Izrael a vyzval Libanonce k jednotě. „Tento zločin slouží jen izraelskému nepříteli, který se snaží zasadit ránu prvkům národní jednoty v Libanonu.“

K obvinění Izraele se připojil také vůdce drúzské Pokrokové socialistické strany Valíd Džumblát (Walid Jumblat).

Ani libanonský prezident Mišel Sulejman (Michel Suleiman) si – zjevně v zájmu zvýšení své obliby a udržení klidu v zemi – neodpustil okamžitě bez jakéhokoliv důkazu obvinit Izrael. „Tento zločinný skutek nese otisky prstů terorismu a Izraele a jeho cílem je destabilizovat Libanon a zasadit ránu nezdolnosti Libanonců,“ prohlásil.

Jedním z mála, kdo výslovně z výbuchu neobvinil Izrael, je hlavní politický rival Hizballáhu, vůdce sunitské opozice a bývalý premiér Saad Harírí, který odsoudil „příšerný zločin“, který „je součástí teroristického plánu, jehož cílem je zasít svár a zlo v Libanonu, který se snaží udržet mimo krizi v regionu.“

Překvapivě se obvinění Izraele vyhnul také spojenec Hizballáhu, vůdce křesťanského Svobodného vlasteneckého sdružení generál Mišel Aún (Michel Aoun), který útok ostře odsoudil, ale odpovědnost připsal „extrémistické rétorice“ většiny libanonských stran. „Nikdo není bez viny,“ prohlásil.

Obdobným výbuchem nastražené automobilové bomby bylo 9. června v Bir al-Abed zraněno více než 50 lidí.

Skutečnou příčinou napětí v Libanonu není „izraelské spiknutí“ ale stále sílící spory mezi šíity a sunity kvůli občanské válce v Sýrii, kdy první morálně i vysíláním stovek bojovníků Hizballáhu podporují Assadovy vládní síly, zatímco druzí sunitské povstalce. Křesťané jsou v postoji k syrské válce i šíitsko-sunitskému sporu přímo v Libanonu rozpolceni.

Izrael nicméně v nábožensky a politicky silně rozpolceném Libanonu plní roli beránka, na nějž lze vždy pohodlně svést odpovědnost za jakýkoliv vážný problém či spor a vyhnout se tak pohledu do zrcadla neveselé libanonské reality.

výbuch v Bejrútu 15.8.2013

Kouř z exploze (The Daily Star/Mohammad Azakir)

výbuch v Bejrútu 15.8.2013

Záchranáři a místní obyvatelé na místě (The Daily Star/Mahmoud Kheir)

výbuch v Bejrútu 15.8.2013

Reakce lidí na výbuch (The Daily Star/Mahmoud Kheir)

výbuch v Bejrútu 15.8.2013

Zdravotníci odvážejí ženu z místa výbuchu (The Daily Star/Hasan Shaaban)

výbuch v Bejrútu 15.8.2013

Na místě se shluklo plno lidí (The Daily Star/Hasan Shaaban)

výbuch v Bejrútu 15.8.2013

Obchod hořící na místě výbuchu (The Daily Star/Hasan Shaaban)

2 reakce na Po výbuchu v Bejrútu 18 mrtvých, přes 200 raněných: Libanonci házejí vinu na Izrael (+ fotoesej)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv