… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Začíná Studená válka mezi Izraelem a EU? Izrael neuzavře s Unií žádné smlouvy, obsahující bojkot Judeje a Samaří 5.00/5 (100.00%) 32 ohodnocení

Benjamin Netanjahu k vměšování Evropské unie

Benjamin Netanjahu k vměšování Evropské unie

Izrael nepodepíše žádné nové dohody s Evropskou unií, dokud bude trvat unijní bojkot Judeje a Samaří. Oznámil to včera předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu, který tak reagoval na nařízení EU, zakazující jakékoliv kontakty s izraelskými společnostmi a institucemi, operujícími za hranicemi příměří z roku 1949, a nutnost výslovného prohlášení do smluv Izraele s EU.

Nařízení Evropské unie o bojkotu Judeje, Samaří, „východního Jeruzaléma“ a Golanských výšin

Podle dosavadní představy EU by musel Izrael i každá izraelská osoba či instituce ve smlouvě s EU nebo jejím členským státem výslovně prohlásit, že se smlouva nevztahuje na území Judeje a Samaří, „východního Jeruzaléma“ a Golanských výšin a ty že nejsou součástí Izraele.

Současně nařízení od 1. ledna 2014 zakazuje jakoukoliv spolupráci s izraelskými osobami na těchto územích.

Žádné smlouvy mezi Izraelem a EU

Netanjahu, který postoj EU ihned odmítl, včera o věci jednal s ministryní spravedlnosti Cipi Livni (Tzipi Livni), ministrem průmyslu, obchodu a práce Naftali Benetem (Naftali Bennett), ministrem financí Jairem Lapidem (Yair Lapid), ministrem zemědělství Jairem Šamirem (Yair Shamir), ministrem vědy a technologií Jaakovem Perim (Yaakov Perry) a náměstkem ministra zahraničí – de facto úřadujícím ministrem – Zeevem Elkinem.

Po setkání premiér prohlásil, že „Izrael nepodepíše smlouvy s EU, dokud nařízení o hranicích z roku 1967 zůstane v platnosti.“

Během diskuse bylo odsouhlaseno, že se Izrael obrátí na EU a bude se snažit získat přesnější objasnění důsledků bojkotu. Přítomní se shodli, že unijní nařízení vážně poškozuje diplomatický proces mezi Izraelem a palestinskou arabskou autonomií

Smysl včerejšího izraelského rozhodnutí vysvětlil v armádním rozhlase Zeev Elkin: „Máme velmi velký zájem na pokračování spolupráce s Evropou, ale nemůžeme podepsat některé nové věci, které se Evropané snaží do dohod přidat.“´

„Pokud trvají na hranicích (příměří s Jordánskem) před rokem 1967, pak hovoříme o velmi velké části (hlavního města) Jeruzaléma, včetně v Jeruzalémě se nacházejících podniků na moderní technologie, včetně velmi velkých společností. Podle nově navržených pravidel Unie bude diskvalifikováno mnoho izraelských osob, které dosud odmítány nebyly,“ dodal.

Tento týden se na Vysokou komisařku Evropské unie pro zahraniční politiku Catherine Ashton obrátilo několik set právníků z Izraele a řady dalších zemí světa se žádostí, aby EU svůj záměr zrušila. Právníci argumentují tím, že evropské rozhodnutí nemá právní podklad, protože Judea a Samaří nejsou v právním slova smyslu okupovanými územími – neboť v době, kdy je Izrael v roce 1967 získal ani nikdy předtím na nich neexistoval žádný stát „Palestina“, jehož území by Izrael začal „okupovat.“

Izrael již na evropský bojkot dílčím způsobem reagoval, když ministr obrany Moše Jaalon (Moshe Yaalon) nařídil Koordinátoru vládních aktivit na Územích, aby zamítal žádosti EU o spolupráci, týkající se částí Judeje a Samaří a Gazy.

Důsledky bojkotu

Pokud evropský bojkot Judeje a Samaří zůstane ve své současné podobě, pak může mít velký dopad na účast Izraele na programu Horizon 2020, což je evropský program na podporu inovací, vytváření pracovních míst a posílení ekonomického růstu. Izrael je jedinou zemí mimo EU, která byla přizvána k plné účasti. Izraelský příspěvek do programu by měl během 7 let činit okolo 600 milionů eur, ale přínos by měl činit 1,3 až 1,5 násobek vkladu. Za současné situace je však účast Izraele – včetně přínosu, který by z izraelské participace plynul zase Unii – ohrožena.

Podle izraelských analytiků přinese bojkot značné škody i palestinským Arabům, kteří ve značném množství pracují v izraelských podnicích v Judeji a Samaří, kde si vydělají výrazně více než v podnicích arabských. Jestliže bojkot donutí izraelské firmy přesunout výrobu do hranic „vnitřního Izraele“, tj. do hranic z let 1947 až 1967, pak tito Arabové samozřejmě přijdou o práci.

Vláda v Jeruzalémě doufá, že Unie znění prohlášení, které podle její představy mají podepisovat izraelské osoby při smlouvách s evropskými orgány a osobami, upraví.

Očekává se, že otázka evropského bojkotu bude hlavním tématem jednání s německým ministrem zahraničí Guidem Westerwellem, který do Jeruzaléma přijede začátkem příštího týdne.

5 reakcí na Začíná Studená válka mezi Izraelem a EU? Izrael neuzavře s Unií žádné smlouvy, obsahující bojkot Judeje a Samaří

 • hluban napsal:

  My v Evropě nechceme vůbec žádné dohody s podivným územím, které se nazývá Izrael. Já sám doma dávám velmi silný pozor, aby se jakékoliv „Izraelské“ zboží domů nedostalo.

  Hluban už nikomu neodpoví. Ne že z by od něj snad hrozila smysluplná nebo dokonce slušná odpověď, ale myslím, že je namístě na tuto skutečnost upozornit.
  Byl upozorněn hned při svém prvním komentáři. Za několik dalších hrubých porušení byl obdařen permbanem.
  Administrátor

  • David ben Golani napsal:

   Mily evropane. Vami uvadene podivne uzemi patri státu ,který ma svou historii od roku 1948 a dokazal si sve místo vybojovat. Pouze chci připomenout,ze subjektem mezinárodního práva se Česká republika stala 1. ledna 1993 a jeji samostatnost skončila 1. května 2004 kdy vstoupila do Evropské unie. Preji Vam duslednost v boji proti zboží z Israele, takze Vam chci pomoci s ocistou a upozornit Vas, ze Vas Intel v pocitaci je agentem sionismu, stejne tak komponenty umožňující mobilni komunikaci. Znamena to,ze az vyjmete procesor,tak Vas zde na urcitou dobu nebudeme moci cist.

 • ivaf napsal:

  My v Evropě chceme dohody s podivuhodným územím, které se nazývá Izrael. Já sama doma dávám velmi silný pozor, aby se jakékoliv izraelské zboží domů dostalo.

 • ari napsal:

  Hluban mě fakt ynspyruje. Čistá hlava. Mozkovna vytřená chlebovou kůrkou do sucha. Ale což, právo na názor má kde kdo. Ať si dělá radost nějakou věcí z Pelištey. No jo, ale jakou? Vopovaž se Hlubane, aby to byla nějaká rachetle z Gazy. To by sis koledoval vo pár ran přes tlamu. Ale jinak si plkej co chceš. Tady jsou slušný lidi, a ty vědi co je tolerance, když se žvaní. Ale ta deizraelizace PC je fakt věc, která by se měla v rámci čistoty ynternetu propagovat. Alespoň z webu vysmahnout takový idividua jako je boží bojovník Hluban.

 • David ben Golani napsal:

  Diky admine za zasah. Myslim,ale ze nebyl potrebny neboť pan Hluban stejne chtěl odejit od izraelských pocitacovych komponentu a zarizeni k nejakym sofistikovanejsim a prostřednictvím takového kulickoveho pocitadla by nam mohl svůj názor předkládat pouze ve forme barev….

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv