… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
40. výročí Jomkipurové války 6. – 24. října 1973 5.00/5 (100.00%) 21 ohodnocení

83123-לוי מן 1Si vis pacem, para bellum – Chceš-li mír, připravuj válku. Tato slova římského spisovatele Publia Flavia Vegetia Renata jsou, bohužel, historickou pravdou a jejich aktuálnosti neubírá ani to, že byla napsána před šestnácti sty lety.

Izrael byl po šestidenní válce v červnu 1967 v euforii. Izraelská armáda rozdrtila vojska sousedních nepřátelských států Egypta, Sýrie a Jordánska. Jejich sen o zničení židovského státu se rozplynul jak pára v oblacích. Na severu Izrael obsadil strategicky důležité Golanské výšiny, na jihu byly pásmo Gazy a celý Sinajský poloostrov pod kontrolou izraelských ozbrojených sil. Izraelské jednotky se nacházely sto kilometrů od Káhiry a také Západní břeh Jordánu (Judsko a Samaří) bylo pod izraelskou kontrolou. Plných sedm let izraelská společnost, včetně vládních a vojenských kruhů, žila v přesvědčení, že IDF je neporazitelná, že se nyní Izrael nemá již čeho obávat.Tyto pocity podpořila roku 1970 i náhlá smrt egyptského prezidenta Násira, který byl vůdčí osobností protiizraelské válečné koalice a netajil se tím, že jeho cílem je zničení Izraele a zahnání Židů do moře. Ano, opravdu dva tři roky byla euforie na místě, ale rozhodně ne déle. Vojenské a politické vedení státu mělo počítat s tím, že arabské státy, zvláště Egypt a Sýrie, se s tak drtivou porážkou nesmíří, neboť ji považují nejen za národní porážku, ale za porážku, kterou utrpělo celé panarabské hnutí. Bylo otázkou času, kdy se ji odhodlají odčinit. Mezitím IDF, jak se říká, usnula na vavřínech.

Jak bylo tehdy zvykem, před Jom kipurem – Dnem smíření dostala velká část vojáků povolení strávit tento nejsvětější den v kruhu svých rodin. Na frontových pozicích jižního a severního okruhu, kde panovalo příměří, zůstaly izraelské síly jen s minimálně nutným počtem vojáků. Tuto situaci využili Egypt se Sýrií a zahájily nečekaný útok na oslabené izraelské pozice. Zaspali všichni. Nepřipravenost vojenské rozvědky a generálního štábu, neinformovanost politického vedení země, respektive opožděné a neúplné informování předsedkyně vlády Goldy Meirové a ostatních členů kabinetu a v neposlední řadě i problémy se zabezpečením zásobování běherm začátku války, to vše mělo katastrofální důsledky. Nyní, po čtyřiceti letech publikované deníky tehdejšího styčného důstojníka ve štábu velitele jižního okruhu generála Chajima Bar Leva ( do roku 1971 byl náčelníkem Generálního štábu) dokládají, jaká byla tehdy těžká situace. Bar Lev uvádí ve svých denících, že dokonce všemi opěvovaný hrdina šestidenní války a tehdejší ministr obrany Izraele Moše Dajan byl na pokraji zoufalství a propadl hluboké depresi. Dajan v jednu chvíli měl za to, že válka se skončí pro Izrael zničující katastrofou. Proto prý navrhl Goldě Meirové použít v boji nekonvenčích prostředků, t.j. jaderných zbraní, ve smyslu slov biblického Samsona: „Ať zhynu zároveň s Pelištejci“ (Sd 16,30). Díky hrdinství všech, kteří v minimálním počtu bránili zaujaté pozice IDF a ustoupili jen minimálně, byť za cenu obrovských lidských ztrát, nepřátelská vojska daleko nepostoupila. S příchodem mobilizovaných záložníků se postuně začala situace na obou frontácjh konsolidovat. Jomkipurskou válku jsme za cenu vysokých obětí vyhráli. Avšak právě pro vysoký počet obětí se jomkipurská válka stala traumatizujícím prvkem pro celou izraelskou společnost a dodnes jím je.

 

Celkem padlých v jomkipurské válce : 2656 vojáků.

Celkem padlých v bojích na jižní frontě : 1630 vojáků.

Celkem padlých v bojích na severní frontě : 872 vojáků.

Zahynulo při plnění voj. povinnsotí, vč. dopravních nehod : 154 vojáků.

Dosud nezvěstných vojáků : 16

Čest jejich pamaátce – יהי זיכרם ברוך

 

Jedna reakce na 40. výročí Jomkipurové války 6. – 24. října 1973

  • Refael napsal:

    Je zajímavé, že podle řady vojenských odborníků pro naší IDF byla právě Bar-Levova linie tím nejhorším možným řešením pro armádu, která vyniká nejlépe právě v mobilitě. Byl to právě Bar-Lev, který prosadil tento zákopový systém přes odpor M.Dajana.

    Co se týče načasování války, také v tomto bodě voj.experti nejsou za jedno, zda-li arab.vůdci zvolili správné načasování útoků:
    jedni tvrdí, že byla oslabená naše pěchota díky svátku Jom Kipur, jiní tvrdí, že naopak bylo pro mobilizaci armády Jom Kipur tím nejlepším dnem v roce, díky propustnosti všech komunikací. V případě jiného dne by se zmobilizovaná pěchota a tanky nikdy nedostali včas na frontu, kdy každou hodinou se zkracoval život Izraele s postupujícím nepřítelem.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv