… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Aktuální situace v Egyptě a Gaze 4.92/5 (98.46%) 26 ohodnocení

SISI

Abdel Fatah el-Sisi

Svět je zahlcen zprávami ze Sýrie a tak se poněkud jakoby pozapomnělo na problematiku Egypta. Nebude proto na škodu, když se osvěžíme posledními zprávami z této země. Egyptský ministr obrany Abdel Fatah el-Sisi včera prohlásil, že již 3. července Izrael souhlasil s převedením bezpečnostní zodpovědnosti v pásmu Gazy z izraelské na egyptskou stranu, konkrétně na složky egyptské vojenské rozvědky. Generál el-Sisi také oznámil, že ve čtvrtek, 12. září vjely dva egyptské tanky do Pásma Gazy, aby tam plnily dané bezpečnostní úkoly. Tento krok byl podle ministrových slov předem dohodnut s předsedou Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Vláda Hamásu v Gaze je znepokojena možností, že by egyptské armádní síly mohly obsadit Pásmo Gazy.

Jak informují egyptské sdělovací prostředky vláda Hamásu v Gaze „objímá teroristy, kteří spolu s různými organizacemi Džihádu operují na Sinajském poloostrově.“ Kromě toho turecká informační agentura „Anatolia“ uvedla, že existuje plán útoku egyptské armády na Pásmo Gazy. Předseda vlády Hamásu v Gaze Ismaíl Haníja měl prohlásit, že „naše zbraně obrátíme pouze proti izraelskému okupantovi. Nebudeme tříštit, ale upevňovat náš odpor“ (od září 2005 není v Gaze jediný Izraelec, pozn. DM). Ačkoli Hamás úředně popírá jakýkoli vztah k dění na Sinajském poloostrově, tak egyptští vojenští experti a komentátoři stále zdůrazňují, že s tím, co se děje na Sinaji souvistí v té či oné míře s Pásmem Gazy a s Hamásem. Egyptská armáda má nezvratné důkazy o tom, že tunely mezi Gazou a Sinajem nejsou jen určeny pro pašování všeho druhu, ale že se tudy s tichým souhlasem Hamásu dostávají na Sinaj z Gazy různí teroristé a bojují na straně džihádistů ze Sinaje podporovaných egyptským Muslimským bratrstvem. Proto egyptská armáda na své straně vyhazuje do povětří vchody do těchto tunelů, což je součástí akce za vyčištění teroristických základen na Sinaji. Podle některých zpráv bude časem nucena egyptská armáda vejít do Pásma Gazy při pronásledování prchajících tam teroristů. Hamás zatím teroristy ze Sinaje nejen podporuje a poskytuje jim útočiště v Gaze, ale také svou propagandou podněcuje obyvatelstvo Egypta proti nynějšímu režimu. Není nezajímavé, že „Ansar bajt al-muqaddas“ je palestinská odnož džihádistické skupiny, která má na svědomí teroristický útok na centrálu egyptské vojenské rozvědky a na nedávný pokus o atentát na egyptského ministra vnitra.

Včera, 14. září, Káhirský soud prodloužil o další měsíc vazbu sesazeného bývalého egyptského prezidenta Muhamada Mursího. Prodloužení vazby je zdůvodněno nutností dalšího vyšetřování trestného činu nabádání k vraždě z čehož je Mursí obviněn a též vyšetřování jeho spojení s teroristickou organizací Hamás.

3 reakce na Aktuální situace v Egyptě a Gaze

  • Refael napsal:

    Na jedné straně by bylo super, pokud by celkově egyp.armáda vzala celkové dění v Gaze a svrhla by i vládu Hamasu, ale potíž je v tom, co pro nás(Izraelce) by mohlo nastat v případě, pokud by se jednou dostali fundamentalisté v Egyptě k moci(ať už volbami či jinak)? Egyptská armáda „za dveřmi“ by bylo příliš velké riziko, v podstatě stejná situace jako před 6denní valkou.

  • Vader napsal:

    Generál El Sisi je voják, ne kůň. Vychází z pozitiv Mírové smlouvy. Ohledně Gazy bude tak jako tak potřebovat určitou míru spolupráce Izraele, a v neposlední řadě Aman ani Mosad nespí. IMHO jim poučení z minulosti stačilo. A nepodceňoval bych ani roli Šin Betu.

  • ari napsal:

    Gazu je třeba vyčistit od Hanii, Mišála a těch jejich pohůnků, udělat z Gazy demilitarizované pásmo a najít pro Gazu uplatnění jako economic free zone. Komu se to nebude líbit, dostane měsíc na to, aby Gazu opustil, případně bude naložen na lodě “ rybářů“ a odpluje na moře. Moře je milosrdné a jejich ztráta bude vykoupena narozením několika nových Izraelců, kteří mají svoji zemi rádi. Čím dřív Sisi and his melody boys pod dohledem Amanu a Mosadu a Šin Betu do Gazy vlítnou a začnou čistit, tím líp. Taky bych byl raději,kdyby to bylo IMF, ale co se dá v daný moment dělat.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv