… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egypt prodloužil výjimečný stav o 2 měsíce, bezpečnostní i ekonomická situace je složitá 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

Adlí Mansúr

Adlí Mansúr, bývalý předseda Nejvyššího ústavního soudu a prozatímní prezident Egypta

Prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr (Adly Mansour, عدلي منصور) rozhodl 12. září 2013 o prodloužení výjimečného stavu v zemi o další 2 měsíce. Oznámil to včera na tiskové konferenci prezidentský mluvčí Iháb Badáví (Ihab Badawy) s tím, že „zástupci řady politických stran vyjádřili prezidentovu rozhodnutí plnou podporu,“ informuje Ahram Online.

Tisková konference se konala po setkání prozatímního prezidenta se zástupci stran, kde došlo „k jednohlasné shodě zúčastněných, že politické podmínky Egypta se zlepší jen, pokud se stabilizuje bezpečnostní situace.“

Zúčastnění zástupci stran nicméně vyjádřili obavy i z možnosti zneužití výjimečného stavu a vyzvali Mansúra, aby prošetřil a zajistil, aby k tomu nedocházelo.

Včerejšího jednání se mimo jiných zúčastnili zástupci salafistické strany Núr (Strana světla), Egyptské sociálně demokratické strany, Socialistické lidové aliance, strany Tahammu, Strany svobodných Egypťanů, hnutí Rebelů, Ústavní strany, strany Demokratické fronty a Konferenční strany.

Přítomni naopak nebyli zástupci Muslimského bratrstva, které nadále podporuje svrženého prezidenta Mursího a současnou prozatímní vládu a prezidenta odmítá jako pučisty.

Výjimečný stav byl v Egyptě původně vyhlášen na 2 měsíce poté, kdy armáda 3. července sesadila islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohammed Morsi). Řada předáků Muslimského bratrstva byla v posledních dvou měsících zatčena a je stíhána za podíly na vraždách, podněcování k násilí a dalších zločinů.

Není zcela jasné, jak se má současné prodloužení výjimečného stavu o další 2 měsíce k Mansúrovu prezidentskému dekretu z 8. července, podle nějž může být výjimečný stav vyhlášen na nejvýše 3 měsíce a jakékoliv trvání nad tuto lhůtu je nutné schválit ve všelidovém referendu.

Házim Bibláví

Házim Bibláví, předseda prozatímní vlády Egypta

Web Egypt Independent, který je anglicky psanou verzí webu Masrí al-Júm, dnes přinesl obsáhlý rozhovor s předsedou egyptské vlády Házimem al-Biblávím (Hazem al-Beblawy, حازم الببلاوى), který potvrzuje prodloužení výjimečného stavu o 2 měsíce, zintenzivnění vojenských operací na Sinaji proti islamistickým ozbrojencům a zmírnění zákazu nočního vycházení v některých guvernorátech v závislosti na zlepšení bezpečnostní situace.

Bibláví také zmínil, že bývalý prezident Husní Mubárak (Hosni Mubarak), svržený povstáním počátkem roku 2011, zůstane v domácím vězení a že sesazený prezident Mursí „není vězněn, ale zadržen na tajném místě v zájmu vlastní ochrany.“

Prohlásil, že „usmíření“ se stalo „notorickým“ pojmem, ale „neexistuje usmíření s těmi, kdo mají krev na rukou. Ti musejí být potrestáni.“

„Předpokládáme nejhorší možné varianty. To, co se děje, není politický konflikt, ale ničení státu,“ uvedl dále na adresu nedávné a současné situace v Egyptě.

Za největší hrozby egyptskému hospodářství premiér označil rostoucí nezaměstnanost a fiskální deficit, přičemž první by si vyžadovalo větší investice, zatímco druhé úspory. Deficit státního rozpočtu podle něj činí 27 až 28 %, což je 14 % HDP země.

Zmínil také velký deficit zahraničního obchodu, kdy vývoz má hodnotu 25 miliard dolarů, ale dovoz 60 miliard dolarů, přičemž se dováží mimo jiných také cukr, olej, obilí a léčiva.

Political forces support extended state of emergency: Presidency – článek Ahram Online (anglicky)

Prime Minister Beblawy talks curfew, Sinai operations, economy  – článek Egypt Independent (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv