… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egypt zakázal vysílání Al-Džazíry a několika místních islamistických televizí 4.93/5 (98.67%) 15 ohodnocení

Al-Džazíra Mubašír MisrStátní správní soud v Káhiře dnes zakázal vysílání egyptské verze panarabské televize Al-Džazíra (Al-Džazíra Mubašír Misr, Al-Jazeera Mubasher Misr), stejně jako islamistických stanic Al-Jarmúk (Al-Yarmouk), Al-Kuds (Al-Quds) a Ahrar 25. Zákaz, k němuž došlo den poté, co egyptský soud zakázal vysílání ostře protiliberálního kanálu Al-Háfiz (Al-Hafez), je ve všech případech odůvodněn hrozbou pro národní bezpečnost, informují Ahram Online a Egypt Independent.

Televizní stanice se staly terčem kritiky místních médií a úřadů, které je vinily z podněcování proti veřejností podporovanému státnímu převratu, při němž byl 3. července armádou svržen islamistický prezident Muhamad Mursí.

Zákaz se nicméně nesetkal s jednoznačným souhlasem. Ahram Online cituje představitele liberální strany Dostúr Chálida Davúda (Khaled Dawoud), podle nějž zákaz nemá smysl, protože „pokud zakáží kanál, vzniknou jiné kanály a najdou zemi, odkud (satelitně) vysílat.“

Vysílání Al-Džazíry zakázala egyptská vláda minulý týden. Už od převratu 3. července je uzavřena káhirská redakce s tím, že jí chybí potřebná povolení. Od poloviny srpna také egyptská policie zatýká nebo deportuje z Egypta zahraniční novináře al-Džazíry, kterým prý chybí potřebná pracovní povolení. Většina vysílání se tak přesunula do centrály v Kataru.

Katar je jedinou zemí Perského zálivu, která se staví kriticky k červencovému armádnímu převratu a podporuje návrat Mursího a jeho Muslimského bratrstva k moci. Televize al-Džazíra je vlastněna vládnoucí katarskou emírskou rodinou a po celém Blízkém východě už řadu let šíří „nezávislé zpravodajství“ – často dávající značný prostor sunitským radikálům všeho druhu.

Naopak Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty vojenský převrat a svržení Mursího uvítaly a poskytují egyptské prozatímní vládě vedle diplomatické podpory také štědré finanční půjčky a dary.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv