… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Elazar Stern prosazuje užívání židovského kalendáře na identifikačních dokladech 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

izraelský identifikační průkaz

izraelský identifikační průkaz

Všechny Státem Izrael vydávané identifikační doklady by měly mít uvedená data nejen podle občanského letopočtu, ale také podle židovského kalendáře. Návrh zákona, který by tuto povinnost stanovil, předložil poslanec strany Tnua (Hnutí) Elazar Stern.

Poslanec se odvolává na průzkum Centra pro židovskou identitu a kulturu Bina (Bina Center for Jewish Identity and Hebrew Culture, בינה – מרכז חינוך לזהות ותרבות יהודית), podle nějž více než polovina izraelských Židů nezná své datum narození podle židovského lunisolárního kalendáře.

Navíc podle průzkumu pokládá 41 % respondentů židovský kalendář za nedůležitý.

Stern v reakci na to minulý týden předložil návrh zákona, podle nějž by data dle židovského kalendáře musela být uvedena na všech státem vydávaných identifikačních dokladech, včetně pasů, řidičských průkazů a poslaneckých průkazů.

„Cílem zákona je posílit židovský kalendář jako významnou součást židovského charakteru židovského státu a jako nástroje propojení obyvatel různé náboženské úrovně. Návrh zvýší používání židovského data ve veřejném prostoru a podpoří jeho používání ve státních a soukromých úřadech,“ vysvětlil Elazar Stern.

4 reakce na Elazar Stern prosazuje užívání židovského kalendáře na identifikačních dokladech

 • Refael napsal:

  Je zajímavé, že v mé ID je datum narození v hebrej.roce.
  Když jsem udělal Aliji v r.2005, měl jsem v ID i židovskou národnost. Pak po cca 3 letech jsem si kvůli ztrátě ID musel žádat o novou. Tam už bylo jenom „izraelský“.
  Když jsem žádal nápravu, řekli mi, že je to nový zákon, který nedefinuje jaké je občan národnosti, ale datum narození zůstal v hebrejštině. Prý izr.Arabové mají datum narození v arabském číslování a Křesťané v klasickém číslování.

 • Nofar napsal:

  Ja ani nevim, jestli tam mam hebrejske datum sveho narozeni, ale rozhodne z toho nemam zadne trauma, ani se necitim menecenna. Naopak me deti maji hebrejske datum narozeni uvedeno v rodnych listech, ale narozeniny slavi podle gregorianskeho kalendare – sila zvyku.
  A upromne receno, nejsou snad mnohem dulezitejsi atributy zidovske identity?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv