… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Generálmajor Jair Golan: Assad se může u moci udržet ještě roky 4.62/5 (92.31%) 13 ohodnocení

generálmajor Jair Golan

generálmajor Jair Golan

Syrský prezident Bašár Assad se může udržet u moci i v nadcházejících letech, přestože po dvou a půl rocích občanské války nemá kontrolu nad celou zemí, uvedl v rozhovoru pro dnešní vydání novin Jediot Achronot velitel Severního velitelství (פיקוד צפון) Izraelských obranných sil generálmajor Jair Golan (Yair Golan, יאיר גולן).

„Zůstane roky. Nevidím žádnou sílu, která by ho zítra ráno svrhla – i když si zaslouží zmizet z toho světa a čím dříve k tomu dojde, tím lépe,“ prohlásil Golan.

Golan, který velí Izraelským obranným silám na hranici se Sýrií, předpovídá, že bude trvat patová situace mezi Assadovými silami a povstalci, kteří – přestože vláda nekontroluje více než 60 % území Sýrie – nejsou schopni vládní síly porazit kvůli jejich kvalitní výzbroji.

Jair Golan zpochybnil, že by syrský režim byl schopen splnit své hrozby a zaútočit na Izrael, čímž Assadova vláda vyhrožovala pro případ vojenského úderu USA. Generál upozornil, že vládní armáda utrpěla ztráty okolo 15 tisíc padlých, vystřílela už 40 až 50 % svých raket dlouhého doletu a některých jejích protileteckých postavení se zmocnili povstalci.

„Může nám způsobit škody, může nás velmi obtěžovat, ale nemůže dnes zahájit proti Státu Izrael vážně míněnou pozemní kampaň,“ uvedl Golan.

Izraelský velvyslanec v USA Michael Oren včera připustil, že Izrael „vždy chtěl, aby Bašár Assad odešel“, aby došlo k rozbití aliance Sýrie s Íránem a teroristy libanonského Hizballáhu. V rozhovoru pro Jerusalem Post označil Assadovu porážku za vítanou, a to i kdyby jí měli způsobit povstalci napojení na al-Kajdu, kteří budou vůči Izraeli ještě nepřátelštější.

Shodně s Orenem dnes Golan varoval před přeceňováním hrozby radikálních islámských džihádistů, kteří podle izraelských odhadů tvoří okolo 10 %, avšak podle odhadů jiných analytiků až 50 % povstaleckých sil.

„Globální džihád je špatný nepřítel, ale je to nepřítel relativně primitivní, který nemá podporu regionální mocnosti. Syrský nepřítel, s Hizballáhem a samozřejmě s regionální mocností jako je Írán v zádech, je mnohem nebezpečnějším nepřítelem, než globální džihád,“ uvedl Jair Golan.

Generál současně ocenil dohodu mezi Ruskem, USA a Sýrií o likvidaci syrských chemických zbraní, která nakonec ukončila hrozbu USA vojenským úderem po masové vraždě více než 1.400 syrských civilistů otravným plynem 21. srpna 2013.“Pokud tato dohoda skončí úspěšně a přinese likvidaci chemických zbraní, bude to úspěch,“ prohlásil s tím, že vojenský úder by měl jen omezenou hodnotu, protože není možné odhadnout, kolik by zasáhl civilistů, nebo kolik chemických skladů by mohlo být zničeno.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv