… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael a Palestinská správa po 13 letech obnovují zemědělskou spolupráci 4.83/5 (96.67%) 12 ohodnocení

zemědělství v Izraeli

zemědělství v Izraeli

Po 13 letech bude obnovena oficiální spolupráce mezi izraelskými a palestinskoarabskými zemědělci, přerušená pro propuknutí arabské teroristické kampaně (tzv. druhé intifády) v roce 2000. Oznámilo to včera izraelské ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova (שר החקלאות ופיתוח הכפר)

Obnovení spolupráce bylo dojednáno na schůzce ředitele izraelského ministerstva Ramiho Kohena (Rami Cohen, רמי כהן) a jeho protějšku z ministerstva Palestinské správy Adbulláha Lahlúa (Adbullah Lahlou).

Kooperace se bude týkat řady oblastí včetně veterinárních školení a ochrany rostlin uvedl Cohen s tím, že nemoci a škůdci také neznají hranice a zlepšení kvality palestinskoarabského zemědělství přinese užitek i Izraeli.

Dojde k obnovení činnosti regionálního centra pro zemědělskou spolupráci stejně jako řady společných zemědělských komisí, pomocí nichž obě ministerstva spolupracovala před rokem 2000. Vzniknou také workshopy, kde budou Izraelci školit palestinské Araby v různých zemědělských a hospodářských oblastech včetně zlepšení veterinárních služeb a posílení exportu.

Obnovení spolupráce uvítal izraelský ministr zemědělství Jair Šamir (Yair Shamir, יאיר שמיר). „Obyvatelé Izraele a území Palestinské správy budou mít z posílení ekonomických vztahů prospěch. Není pochyb, že zemědělská spolupráce pomůže zmírnit napětí v oblasti,“ uvedl.

Přestože zemědělská spolupráce mezi Izraelem a Palestinskou správou byla před 13 lety přerušena, nejednalo se o přerušení úplné, vysvětlil pro Jerusalem Post koordinátor izraelského ministerstva zemědělství pro Judeu a Samaří Samir Moaddi. Kontakty kvůli bránění šíření chorob zvířat a rostlin pokračovaly na profesionální úrovni nadále, a to i poté, kdy v roce 2006 převzal vládu Palestinské správy islamistický Hamas.

Kromě zvýšení kvality veterinárních služeb při porážkách zvířat či kvality potravin se spolupráce zaměří také na šetrnější využívání vodních zdrojů využitím modernějších technologií, uvedl Moaddi.

Palestinská správa v současnosti vyváží do Izraele ročně mezi 80 a 100 tisíci tun zemědělských výrobků. Údaje se týkají arabských farem ve všech tří zónách – A, B i C – Judeje a Samaří. Do jiných zemí, než je Izrael, vyvezen Palestinská autonomie ročně jen okolo 5 tisíc tun. Z Izraele se ročně na území arabské autonomie ročně vyveze více než 200 tisíc tun plodin.

Na zemědělský vývoz z území arabské autonomie do Izraele mělo propuknutí arabské intifády jen malý vliv a export během let trvale rostl, sdělil Moaddi s tím, že „spolupráce v oblasti zemědělství je nejlepší mezi všemi ministerstvy“ a „je v oboustranném zájmu.“

Zpráva přichází v době, kdy vyjednavači Izraele a Palestinské správy vedou jednání o konečné dohodě, která by definovala vztahy mezi oběma subjekty. Přestože jednání jsou utajovaná, zejména palestinská strana pravidelně do médií poskytuje vyjádření, z nichž se zdá, že výraznější shody zatím nebylo dosaženo.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv