… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael si připomněl 2.673 padlých v Jomkipurské válce 5.00/5 (100.00%) 14 ohodnocení

projev premiéra Netanjahua

projev premiéra Netanjahua

Stát Izrael si včera oficiálním vzpomínkovým shromážděním na vojenském hřbitově na Herzlově hoře v Jeruzalémě připomněl ty, kdo padli v Jomkipurské válce (מלחמת יום הכיפורים) před 40 lety.

Shromáždění se zúčastnili všichni nejvyšší státní představitelé – prezident Šimon Peres (Shimon Peres), předseda vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu), ministr obrany Moše Jaalon (Moshe Yaalon), náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil generálporučík Beny Ganc (Benny Gantz), stejně jako předseda Knesetu Juli Edelstein (Yuli Edelstein) a vrchní rabíni Izraele Josef Jicchak (Yosef Yitzhak) a David Lau.

Prezident Peres řekl, že válka „byla tím, co přineslo mír s největší arabskou zemí – s Egyptem. A položila základ i pro mír s Palestinci a s Jordánskem.“

„Naši sousedé se naučili, že válka musí skončit zklamáním. Skutečným vítězstvím je mír,“ prohlásil.

prezident Peres na vzpomínkovém shromáždění

prezident Peres na vzpomínkovém shromáždění

Premiér Netanjahu mimo jiné řekl: „Skláníme své hlavy a s vděčností si připomínáme statečnost těch, kdo padli v Jomkipurské válce. V této válce byly zabity tisíce našich nejlepších synů a dcer. Další tisíce byly zraněny a někteří nesou rány dodnes.“

„Národní vedení musí být ve střehu a nesmí být vedeno iluzemi a falešnými nadějemi. Musí být neustále připraveno,“ dodal.

premiér Netanjahu na vzpomínkovém shromáždění

premiér Netanjahu na vzpomínkovém shromáždění

Promluvil také Moše Jaalon. „Blízký východ v posledních letech zažil historický otřes. Stále nevíme, jak to skončí nebo jaké budou výsledky. Ke změnám dochází rychle a my musíme být ve střehu,“ řekl.

„Doufáme, že se podaří dosáhnout cíle, jímž je zničení syrských chemických zbraní. Zkouškou bude provedení… tedy výsledky. Svět musí dát najevo odhodlání vůči extrémistickému režimu v Teheránu a jeho plánům na vývoj jaderných zbraní, které ohrožují více, než jen Blízký východ,“ dodal.

Jomkipurská válka začala o tomto židovském svátku v občanském roce 1973 útokem Egypta na Sinaji a Sýrie na Golanských výšinách. Nepřipravený Izrael utrpěl v prvních dnech porážky, ale nakonec provedl úspěšný protiútok. Za přibližně dva týdny bylo nastoleno příměří.

„לא עמעמנו את הצללים הכואבים של המלחמה הזו- הם ירבצו כצל תובעני בדברי הימים של עמנו“ – celý text projevu Šimona Perese na webu Prezidenta Státu Izrael (hebrejsky)

דברי ראש הממשלה נתניהו בטקס לציון 40 שנים למלחמת יום הכיפורים – celý text projevu Benjamina Netanjahua na webu Úřadu předsedy vlády (hebrejsky)

PM Netanyahu’s Remarks at the Ceremony Marking 40 Years Since the Yom Kippur War – celý text projevu Benjamina Netanjahua na webu Úřadu předsedy vlády (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv