… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Nový rok – Roš hašana 5774 a k němu poučný příběh 4.87/5 (97.42%) 31 ohodnocení

shofar-3Ve středu večer, 4. září zahájíme dvoudenní oslavu židovského Nového roku. Samozřejmě, naše oslava se diametrálně liší od oslav občanského Nového roku 31. prosince – 1. ledna. Jedno mají tyto oslavy společné. Všichni hledíme s nadějí a optimismem do dnů, týdnů a měsíců toho nového nastávajícího roku.

V Tóře se s názvem Nový rok – Roš hašana nesetkáme, ale najdeme tam název Jom teru´á – Den troubení (Nu 29,1) nebo Jom zichron teru’á – Den památky o troubení (Lv 23,24). Troubilo se a dodnes se troubí (kromě šabatu) na beraní rok, na šofar. Tradičně se vysvětluje slovo „šofar“, že pochází z kořene „šín“, „pe“ a „reš“, t. j. „lešaper“ neboli „zlepšit“. Zvuky šofaru mají v nás probudit bohabojnost a odhodlanost skoncovat s hříchy, jichž jsme se celý minulý rok dopouštěli. Název Roš hašana je až mnohem mladší a najdeme jej v první kapitole Mišny, traktát Roš hašana, která začíná tím, že máme čtyři Nové roky. Tento náš Nový rok, který slavíme 1 a 2. dne měsíce tišrej, je na památku šestého dne stvoření, kdy Hospodin stvořil korunu všeho tvorstva – člověka neboli první lidský pár Adama a Evu. Prvního tišrej slavíme vlastně „narozeniny“ veškerého lidstva. Ústní tradice – midraš také říká, že v den, kdy Bůh stvořil první lidi, t.j. 1. tišrej, je bude též soudit za jejich činy, kterých se dopustili v roce minulém. Právě tato skutečnost dala Roš hašana ještě další název, a to Jom ha-din – Den soudu. Právě prvního tišrej Všemohoucí zahajuje s námi soudní proces. Proces vrcholí na konci Jom kipuru – Dne smíření, kdy Hospodin vynáší nad každým z nás spravedlivý rozsudek.

Hlavním motivem Roš hašana je pokání – chazara bi-tšuva a návrat na cestu plnění Božích přikázání –micvot.

Přípravou k Roš hašana je poslední měsíc židovského roku – elul, v němž začínáme pronášet ve všední dny před ranními bohoslužbami slichot neboli kajícné modlitby, v nichž prosíme Hospodina za prominutí našich hříchů. Také mezi Roš hašana (včetně) a Dnem smíření je tzv. Deset dní pokání – Aseret jemej tšuva, které nás připravují k duchovnímu vyvrcholení Vysokých svátků, k Jom kipuru a k přijetí Božího verdiktu.

Pro silnější povahy novoroční příběh z folkloristické pokladnice chasidských příběhů:

Šmuel Munkes byl velmi blízkým a oddaným chasidem rabína Šneuera Zalmana z Ljady (Liozno ve Vitebské oblasti, dn.Bělorusko), zvaného Alter Rebe (1745-1812),zakladatele chasidského hnutí Chabad. Kromě toho, reb Munkes byl známým bojovníkem proti veškeré přetvářce. Jednou, několik dní před Roš hašana, přijel reb Munkes do velkého města a ubytoval se u jakéhosi majitele domu, který se dovedl velmi úspěšně přetvařovat. Sám byl hříšníkem, ale před lidmi se okázale vydával za cadika-spravedlivého, kterému v širokém okolí není rovno. Reb Munkes okamžitě tuto jeho špatnou vlastnost vycítil. Druhého dne v noci vyšel reb Munkes ze svého pokoje, šel do kuchyně a tam sebral velký nůž. S nožem v ruce pak zaklepal na dveře ložnice majitele domu. Ten se probudil, v polospánku otevřel dveře a šíleně se lekl, neboť spatřil reb Munkesovu napřaženou ruku s nožem proti sobě. Reb Munkes mu výhružným hlasem řekl: „Před Roš hašana je zvykem, že se lidé chodí modlit na hroby spravedlivých. Ve vašem městě však takový hrob nemáte, proto tě teď zabiju, aby se lidé měli jít kam pomodlit.“ Hrůzou zsinalý majitel domu začal koktat, že vlastně žádným cadikem není, že to vše musí být jakési nedorozumění a začal vypočítávat všechny své hříchy, prohřešky a přestupky, kterých se dopustil. Jeho vyznání hříchů by vydalo na dlouhý seznam. Tu však reb Munkes majiteli domu řekl: „Jdi spát. To, co jem měl udělat, jsem udělal. Vidíš, nyní ses alespoň sám sobě přiznal, jakým ve skutečnosti jsi.“

iStock5f000008242921XSmal_38129390_34559517_large

 

Všem čtenářům, přátelům a příznivcům portálu eretz.cz sladký a úspěšný rok 5774!

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv