… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Obama v OSN: Bezpečnost Izraele závisí na vzniku Palestinského státu, je třeba ukončit „okupaci Západního břehu“ 4.61/5 (92.22%) 18 ohodnocení

Barack Hussein Obama

Barack Hussein Obama

Prezident USA Barack Obama ve svém včerejším projevu v OSN ocenil představitele Izraele a Palestinské správy za obnovení jednání o konečném statusu. Jedním dechem podpořil Izrael jako „židovský stát“ a současně projevil sympatie k Arabům ohledně „nedůstojnosti okupace,“ čímž měl na mysli izraelskou správu sporných území v Judeji a Samaří, a vyzval k ukončení „okupace.“

Obama ve svém projevu vyjádřil radost nad probíhajícími jednáními mezi Izraelem a Palestinskou správou a „rostoucím pochopením uvnitř Izraele, že okupace Západního břehu (tj. Judeje a Samaří) ničí demokratickou strukturu židovského státu.“

Mladí Arabové v Ramalláhu jsou podle Obamy ohledně jednání „pochopitelně cyničtí“ a „frustrovaní tím, že jejich rodiny každodenně zažívají nedůstojnost okupace.“

O tom, že Judsko a Samařsko bylo obýváno až do etnické čistky spáchané Araby v letech 1948-1949 obýváno vedle Arabů i Židy a že tito Židé měli po osvobození území v roce 1967 přirozené právo se vrátit, se prezident USA nezmínil. Stejně tak se nezmínil ani o tom, že vedení Palestinské správy trvá zopakování etnické čistky s tím, že na území požadovaného státu „Palestina“ nesmí v budoucnu žít jediný „osadník“, čímž je míněn naprosto každý židovský Izraelec.

Podle Obamy je naopak vytvoření Palestinského státu – tedy, jak shora zmíněno, etnicky čistého arabského státu – jedinou cestou k míru.

„Přátelé Izraele, včetně USA, musí pochopit, že bezpečnost Izraele… závisí na vzniku Palestinského státu,“ prohlásil, aniž by vysvětlil, jak na něco takového přišel.

„Arabské státy – ty, které podporují Palestince – musejí pochopit, že stability lze dosáhnout jen dvoustátním řešením s bezpečným Izraelem,“ dodal.

„Izraelští a palestinští vůdcové již projevili ochotu podstoupit významné politické riziko. Prezident Abbás přestal se snahou zkrátit si cestu k míru a přišel k jednacímu stolu. Premiér Netanjahu propustil palestinské vězně a potvrdil svoji oddanost Palestinskému státu,“ prohlásil Obama, který tak srovnal Abbásovu prostou ochotu jednat s Netanjahuvým propuštěním více než stovky arabských teroristů, často vrahů s krví nevinných obětí na rukou.

Mír mezi Izraelem a palestinskými Araby označil Obama za „mocný nástroj k porážce extrémistů v celém regionu.“

Tolik názory hlavy státu nejbližšího spojence Izraele.

Obama hovořil mimo jiného také o situaci v Sýrii, Egyptě a Íránu, kde zopakoval dosavadní postoj USA.

Remarks by President Obama in Address to the United Nations General Assembly – celý text projevu prezidenta USA na webu Bílého domu (anglicky)

8 reakcí na Obama v OSN: Bezpečnost Izraele závisí na vzniku Palestinského státu, je třeba ukončit „okupaci Západního břehu“

 • Oblovka napsal:

  Několikrát jsem se setkal s laciným, dnes v USA módním hereckým projevem pouličních řečníků snažících se získat si oblibu veřejnosti a vetřít se těm nejprostějším lidem do přízně. Ani byste nevěřili, jak moc je tento styl podobný populismu, naivnímu a zjednodušenému vidění světa současného amerického prezidenta Obamy. Je vždy happy, všechno je a bude happy a on je in. Katastrofa.

 • ari napsal:

  Ten člověk je katastrofa globálních rozměrů. Sebestředný ignorant hrající karty, když Seals nasazovali životy při lovu toho muslimského z…a, kterého porodila podobná sebestředná americká arogance. A teď si tam pěstují jiného ideologa – Fettulaha Gulena a všichni jsou smiling happy. Stovky mrtvých po celém světě během jediného víkendu a on má tu drzost tohle vypustit z úst. Tlama nevymáchaná.

  • Scooolie napsal:

   Pán z Bílého domu hlavně nevysvětlil, jak myslí to, že bezpečnost Izraele závisí na vzniku Palestinského státu. Jistě to nemyslel tak, že by Palestinský stát se po svém vzniku stal garantem bezpečnosti Izraele. Takže mě napadá jediná, ošklivá, možnost – že Obama spojuje dohromady vznik „Palestiny“ a problém s Íránem a v podstatě říká: „Když vznikne Palestinský stát, pomohou USA Izraeli s Íránem a tím odpadne hlavní bezpečnostní problém. Pokud ne…“

 • ari napsal:

  Obama prostě jen potřeboval vystřídat Usamu na trůně, ale vilný dědek Zavahrí si dal daší podmínky před inaugurací Obamy za šéfa globálního džihádu. Musíš konečně začít útočit na Židy hochu, abys dokázal že jsi náš, že jsi mudžahedin soudruh ve zbrani, Kdy bude v Bílém domě mešita s minaretem?

 • Oblovka napsal:

  Nyní se ukáže, jestli je Obama více Barack nebo Husejn. 😉 Proti tomuto americkému naivkovi a jeho týmu kašpárků stojí bývalý šéf KGB, tvrdý, inteligentní a mocichtivý Vladimír Putin. To už není Západu nakloněný alkoholik Jelcin nebo ten sympatický mužik se skvrnou na čele, co byl agentem CIA. Putin by Sovětský svaz a Varšavskou smlouvu nikdy nerozpustil a ani nikomu ustupovat nebude a když, tak je potřeba hodně rozmýšlet, co za tím vězí. Z každého jeho kroku a z kroku lišáka Lavrova je na hony daleko cítit rafinovanost. V čele USA by měl být někdo naprosto jiného formátu – člověk rozhodný, prozíravý a znalý historie s týmem těch nejlepších expertů, které může západní křesťansko židovská civilizace dát dohromady. K naší smůle Evropa rezignovala na jakoukoli nezávislou velmocenskou politiku. Aktivita Francie, která se schovává za to, co řekne a udělá USA, nestačí. Daleko větší míru historické zodpovědnosti by měla cítit Anglie a vlastně i evropské členské země NATO jako celek za vývoj ve světě, když už nyní Spojené státy, jakožto garant demokracie (chcete-li světový četník), na svoji úlohu přestávají stačit. Jinak nám kriticky přerostou přes hlavu nejen muslimské země (podobně jako dnes atomová Severní Korea) a Putinovo kágébácko-gangsterské Rusko, ale i expanzionistická Čína. Izrael stojí dnes v první frontové linii s Íránem a jeho spojenci a Ukrajina zase s Ruskem. Pak přijde na řadu Evropa. Turecko s poměrně silnou armádou zase tak stabilní není, polovina Ukrajiny je proruská a máme je za dveřmi. Rychle by se mělo něco začít dít. Moc času nezbývá. „Bůh ochraňuj … Evropu a Izrael!“

 • cogavec napsal:

  Pán z Bílého domu mě nijak nepřekvapil,a notuje si podobnou písničku jako mnozí čelní představitelé EU.USA,jejich státní finance jsou blízko bankrotu,vláda bude muset žádat o povolení navýšit státní dluh.Zatím s tím Íránem to není tak horké,že by do toho USA šly.Leda že by se někdo nabídl,že zaplatí vojenské výdaje na takovou akci,jako před nedávnem se nabízely některé arabské státy,že zaplatí vojenskou akci proti Sýrii,to tvrdil alespoň Kerry.Nebyly sice jmenovány(ty státy),ale takové financování si mohou dovolit Saudská Arábie a spol.Kerry překvapil,že vůbec takové informace vypouští na veřejnost.Tvrzení,“že bezpečnost státu Izrael závisí od vzniku státu Palestina“ je nebezpečný mýtus.Podívejme se,k jákému smýšlení jsou vychovávány mladé generace palestinských Arabů,či generace muslimů z okolních států.Je-li „srdce“ zkažené,co z toho dobrého může vzejít?Ze špatného semene vzejde plevel,kdo seje vítr,sklidí bouři.

 • David ben Golani napsal:

  Bezpecnost Israele je primo umerna vzdalenosti, kterou udrzuje Saddam Obama od Israele…Je to jako s bacilem ,který Vas je schopen zkolit na určitou vzdalenost, stejne tak kliste Vas nekousne na 100 metru.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv