… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Popřáli íránský prezident a ministr zahraničí k židovskému Novému roku? 4.90/5 (98.10%) 21 ohodnocení

Hasan Rúhání

Hasan Rúhání

Překvapení – a u některých sledujících až nadšení ze změny íránské politiky – vyvolala ve středu 5. září zpráva, kterou měl na Twitteru zveřejnil nový íránský prezident Hasan Rúhání (Hasan Rouhani, ‌حسن روحانی) a v níž popřál vše nejlepší k Roš HaŠana všem Židům, zejména íránským. Popřál také íránský ministr zahraničí Muhamad Džavád Zaríf (Mohammad Javad Zarif, محمد جواد ظریف), který i odsoudit popírání holokaustu.

Obě zprávy zapůsobily jako blesk z čistého nebe, protože dosavadní prezident Mahmúd Ahmadinežád sice deklaroval, že nemá řád jen „sionisty“, nikoliv Židy obecně, ale v jeho výrocích bylo tyto jemné nuance těžké rozpoznat. Navíc zpochybňoval, zda vůbec a pokud ano, v jakém rozsahu, došlo k šoa – masovému vyvražďování Židů v Evropě během II. světové války.

„Slunce zde v Teheránu zapadá a já přeji všem Židům, zejména íránským Židům, požehnaný (svátek) Roš HaŠana,“ objevilo se ve středu prohlášení na twitterovém účtu @HassanRouhani, označeném jako účet prezidenta Islámské republiky.

Prezidentům poradce Mohammad Reza Sadeq nicméně ve čtvrtek uvedl, že se nejednalo o vyjádření prezidenta, který svá stanoviska zveřejňuje jen na oficiálním webu, ale zřejmě některého jeho stoupence, že prezident vůbec účet na Twitteru nemá a tento účet zřejmě některý z jeho stoupenců zřídil během letošní prezidentské kampaně na Rúháního podporu.

Džavád Zaríf

Džavád Zaríf

Pravost středečního Zarífova přání k židovskému Novému roku na Twitteru (@JZarif) a pátečního vyjádření na Facebooku, odsuzujícího „masakry Židů nacisty a masakry Palestinců sionisty“ – čímž jsou zřejmě míněny protiteroristické operace izraelských bezpečnostních sil proti arabským zločineckým organizacím – nicméně popřena nebyla.

V každém případě vyjádření na Twitteru neudělala žádný dojem na předsedu izraelské vlády Benjamina Netanjahua, který je předevčírem večer označil za snahu odvrátit pozornost světa od íránského jaderného programu, a prohlásil, že Teherán bude posuzován podle skutků, ne podle slov.

„Přání (ke svátkům) od režimu, který před pouhým týdnem hrozil zničením Izraele, na mě dojem nedělá,“ řekl premiér s odkazem na íránské hrozby útoku na Izrael, pokud USA udeří na režim Bašára Assada v Sýrii kvůli jeho údajnému užití chemických zbraní.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv