… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Poslední z podzimních svátků – Šemini aceret a Simchat Tora 5.00/5 (100.00%) 22 ohodnocení

101Dnes večer zahajujeme poslední z podzimních svátků, který nazýváme שמיני עצרת. Je to vlastně osmý den poté, kdy skončil sedmidenní svátek Sukot. Šmini aceret završuje sérii podzimních svátků, kterou jsme zahájili Roš hašana – Novým rokem. V Tóře se uvádí (Nu 29,35) : „Osmého dne budete mít slavnostní shromáždění. Nebudete vykonávat žádnou všední práci.“ O významu názvu svátku se zmiňují mnohá místa zapsané ústní tradice – midraše. Například komentátor Raši uvádí k slovům Tóry „עצרת תהיה לכם“ – bude u vás zakončení (zdržení). Zdržíte se konání práce. Druhé objasnění je toto: Zdržte se (nespěchejte) s odchodem z Jeruzaléma. Což je pro nás ponaučením, že se máme ještě zdržet přes noc, t.j. nevydávat se na zpáteční cestu ihned po završení sedmého dne svátku Sukot. (Sifre). Je i alegorické vysvětlení svátku Šemini aceret. Synové Izraele během sedmi svátečních dní Sukot přinášeli oběti ( 70 býků) podle počtu národů světa, a nyní se chystají na zpáteční cestu z Jeruzaléma do svých domovů. Proto jim Hospodin pravil: „Prosím, uspořádejte mi ještě malou hostinu, abych se s vámi ještě („v rodinném, intimním kruhu“) potěšil.“ (Traktát Suka 55b). Šmini aceret připadá v Erec Jisrael na začátek období dešťů a proto naši učenci stanovili, že tento den před opakováním modlitby musaf (letos ve čtvrtek, 26. září) se bude pronášet prosebná modlitba za déšť – תפילת גשם . Modlitba se nachází v hebrejsko-českém siduru „Adir ba-marom“ na str. 381-4. (Nakladatelství Bergman, Praha 2009). Proto také od musafu pro Šemini aceret pronášíme na počátku jakékoliv amidy až do musafu prvního dne Pesachu slova: „משיב הרוח ומוריד הגשם – Dáváš vanout větru a padat dešti“.


 imagesCAA4QEAS

Ve čtvrtek večer s koncem svátku Šemini aceret začíná svátek Simchat Tora – Radost Tóry. V Izraeli svátky Šemini aceret a Simchat Tora se slaví v ten samý den, letos ve čtvrtek, 26. září. V zemích diaspory má svátek Simchat Tora pro sebe vyhrazen samostatný den, 23. tišri, t.j. letos v pátek, 27. září. Simchat Tora je relativně mladým svátkem, o němž se Tóra a ani další pozdější biblické knihy nezmiňují. Svátek vznikl v Babylónii (dn. Irak) pravděpodobně koncem 10. či počátkem 11. století. V Babylónii bylo zvykem přečíst celou Tóru během jednoho roku. Každý šabat četli sobotní oddíl Tóry – parašat hašavua. Roční cyklus čtení Tóry začínal a končil 23. tišri. Tento den se začal nazývat Simchat Tora. Modlitby o Simchat Tora jsou shodné (až na tefilat gešem) s modlitbami na Šemini aceret. V tento den končíme číst poslední parašu z Páté knihy Mojžíšovy „Ve-zot haberacha“, k jejímuž čtení vyvoláváme váženého muže ze synagogálního minjanu či hosta, který se nazývá „chatan Tora – ženich Tóry“ a poté vyvoláváme dalšího, který zahajuje čtení První knihy Mojžíšovy, kterého nazýváme „chatan Berešit – ženich Počátku“. Je také hezkým zvykem o Simchat Tora vyvolat všechny chlapce mladší 13 let, tedy ty, kteří ještě neměli Bar Micvu a nejsou o šabatech vyvoláváni ke čtení Tóry.

imagesCAWIY6HP

Velice krásný a sladký zvyk, který se nikdy nesmí opustit je, že na Simchat Tora všechny děti, které přijdou do synagógy dostávají od rabína nebo gabaje sáček (balíček) s různými sladkostmi. Má jim to připomenout, že Tóra není pro židovský národ jen soubor Božích přikázání či zákazů, ale že ten, kdo žije podle Tóry a učí se podrobně její zákony, činí život svůj a svých bližních bohatší, smysluplnější a tím i sladší. Vždyť slova Tóry jsou připodobňována k mléku a medu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv