… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Světový mír zachráněn, válečný štváč Obama donucen couvnout! Anebo jak to vlastně bylo?! 5.00/5 (100.00%) 22 ohodnocení

Obama - SupermanPrezident USA Barack Obama ocenil jako správné východisko ze syrské krize ruský návrh, aby Sýrie odevzdala své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu. Jedná se o Obamovo diplomatické vítězství nebo porážku? Záleží na úhlu pohledu.

Zatímco použití chemických zbraní proti syrským civilistům 21. srpna 2013 odsoudily všechny mocnosti i země Blízkého východu jednohlasně, disharmonie od počátku existovala v tom, kdo za vraždu přibližně 1.400 lidí, včetně mnoha žen a dětí, odpovídá. USA, Británie, Francie i Německo s odkazem na své zpravodajské služby uváděly, že jistě, anebo velmi pravděpodobně za útokem stojí vládní síly. Syrská vláda to odmítala a na její stranu se postavilo zejména Rusko, které prohlásilo, že neví o žádných důkazech. Potud nic překvapivého.

Situace se začala komplikovat ve chvíli, kdy prezident Obama oznámil, že USA hodlají potrestat syrskou vládu vojenským úderem, protože použitím chemických zbraní překročila hranici přijatelného vedení války. V tu chvíli se ukázalo, že na jeho straně stojí jen Británie a Francie. Německo a další země EU, včetně Česka vyjádřily pochybnosti, nakolik může vojenský úder změnit něco v Sýrii k lepšímu. Stejný názor dala najevo i Čína a celá řada dalších zemí světa a regionu včetně Libanonu či Egypta.

A situace se Obamovi zkomplikovala ještě více, když z jeho „koalice ochotných“ odpadla Británie poté, kdy Parlament nečekaně zamítl premiéru Cameronovi účast ve válce a ten oznámil, že rozhodnutí bude respektovat bez dalších snah jej zvrátit.

Americké diplomacii se sice podařilo dát dohromady regionální koalici arabských zemí a Turecka, ochotných úder USA podpořit – což nikoliv překvapivě jsou tytéž země, které podporují povstalce – a podporu stále slibovala i Francie, jenže to bylo jaksi málo. Málo na to, aby to udělalo dojem na Kongres USA, na který se prezident obrátil se žádostí o vyjádření podpory, ač to podle americké ústavy nebylo nutné, a který mu tuto podporu nechtěl bianco dát. Kongresmani se ptali, co bude syrská kampaň stát, jaký je její cíl a čím vlastně bude pro USA přínosná. Samé dobré otázky, na které se Obama snažil odpovídat, ale podpora nerostla.

Za této situace to je Rusko, kdo vytrhlo Obamovi trn z paty, když navrhlo, aby namísto vojenských úderů na syrský režim byly syrské chemické zbraně dány do „mezinárodní správy.“ Syrská vláda návrh ihned uvítala. A USA jej označily za zajímavý a za možné východisko.

Vše zachráněno. Obama má možnost prezentovat se jako vůdce mocnosti, který dal přednost diplomacii před válčením, a se zachováním tváře vycouvat z předchozího prohlášení, že v syrské občanské válce je nějaká hranice, kterou nelze překročit. Rusko vychází z této krize jako diplomatický vítěz, kterému se podařilo uhájit svého chráněnce. Syrská vláda si oddechla a ihned s novým elánem začala vojensky potírat povstalce. Mezi povstalci jen posílili ti, kdo tvrdí, že na Západ se nedá v ničem spoléhat a namísto prosazování nějakých západních hodnot je třeba vést džihád. Ti, kdo v Sýrii důvěřovali v podporu Západu, jsou nenávratně zdiskreditovaní.

Výsledek? Spokojeni jsou skoro všichni. Každá mocnost může prezentovat výsledek krize jako své vítězství, záleží jen na úhlu pohledu. Syrská občanská válka může nerušeně pokračovat jako dosud.

A že tato krize vypukla kvůli povraždění mnoha civilistů bojových otravným plynem?

Cynik by řekl, že pokud to povede k předání syrských chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu, aspoň k něčemu dobrému jejich masová vražda posloužila.

Skeptik by se mohl divit nejen tomu, jak se ve válkou zmítané Sýrii docílí předání chemických zbraní pod cizí kontrolu, ale i tomu, jak se vůbec zjistí, kde a kolik jich vláda má.

A pozorovatel, pamatující hysterii během každé izraelské operace proti teroristům v Gaze, jen žasne, jak se k syrské krizi postavila „pokroková veřejnost.“ Kde jsou demonstrace odsuzující masakr 1.400 civilistů plošným nasazením chemických zbraní? Kde jsou výzvy k ekonomickému bojkotu Sýrie? Trestní oznámení a žaloby proti domnělým pachatelům? Ach ano, jistě. Nebyl čas. Vždyť se přece muselo protestovat proti krvavému Obamovi, který – válečný štváč jeden – chtěl zcela bezdůvodně útočit na jednu mírumilovnou vládu. Zbytečně, zatímco existuje úplně jiné mírumilovné řešení.

36 reakcí na Světový mír zachráněn, válečný štváč Obama donucen couvnout! Anebo jak to vlastně bylo?!

 • Martin napsal:

  USA si delaji ubrazek u verejnosti sami, a verejnost jiz dnes neni hloupa a neinformovana. Pravdu si najdete, internet vypnout neumite, fb vypnout neumite, to by totiz byla dikatura a verejnost by vas sundala z fleku hned zitra. Dnes jiz vladam nikdo neveri, je to az prilis okate jake zajmy za tim stoji. Asad mozna je krutovladce ale USA je mnohem horsi.

  Dnes jiz valku nikdo nechce!!!

  Protoze za tim je jen zisk male skupince, kde v tom prosim pekne je verejnost? Mam vzit do ruky zbran a jit valcit proc? USA ma ZHN, Izrael ma ZHN a budete poucovat svet?

  Co si to dovolujete???

  Delate si svy cislicka na monitoru, tim ze poslete lidi na smrt?

  Vite co se stane kdyz ted napadnete Syrii ve stavu ze s vama nikdo nechce? Znicite si vlastni armadu, protoze Ti co valku nechteji je vetsina a s vama nikdo.

  Cely svet otoci zbrane na vas….

  Obamo rezignujte!!!

  • Scooolie napsal:

   Zaujala mě Vaše myšlenka „Dnes jiz valku nikdo nechce!!!“

   Máte nějaký funkční návod na skončení syrské občanské války, která kupodivu nezačala před pár dny Obamovým nápadem, ale před 2,5 roky protivládním povstáním, a vyžádala si už více než 100 tisíc mrtvých a několik milionů utečenců?

   Jak tuto válku zastavit? Povídejte…

   • Martin napsal:

    Chemicke zbrane pod kontrolu OSN je prvni krok k miru.

    Dnes jiz valku nikdo nechce? Staci si udelat pruzkum, ja si udelal vlastni a vim to uz od roku 2009. Jak rikat nebudu….

     • Tomáš Kolský napsal:

      Prosím Vás, OSN je jen právní fikce. Konkrétní činnost dělají vždy vojáci nějakého státu a podle toho taky vypadá. Modré přilby z Filipín asistovaly u únosu izraelských vojáků. Takže to Vaše ctěné řešení je jako vymyšlené na tripu.

      Kromě toho sarin umí vyrobit šikovný středoškolák. I kdyby všichni všechen zničili, není problém rychle a poměrně levně vyrobit nový.

      Přejhu dobrý sen, totiž den. A omlouvám se za poškození růžových brýlí.

 • Martin napsal:

  Reknu vam to takhle….

  Silni maji chranit slabe, koho chranite vy? Vase vlastni zadky, protoze ani americky lid valku nechce. Chranite si vase tucne ucty v bance a vase mocne statky. Jen proto ze jste velci hraci sveta…. ne, jste velci slabosi a pachanim nasily na druhych slabsich jen dokazujete kdo vede USA. Slabosi…

  • Scooolie napsal:

   Zdá se, že se přes tento web snažíte dopisovat s vládou USA. Eretz čte řada zajímavých lidí a institucí, ale obávám se, že prezident Obama nikoliv.

   Nicméně zkusím i tak – jménem svým, nikoliv jménem vlády USA 😀 – požádat o objasnění, proč si myslíte, že Obama se nesnaží chránit slabé a bezmocné. Jestli jste to přehlédl, tak Obama je vůči syrské občanské válce značně zdrženlivý a nyní hrozil vojenským úderem v reakci na to, že podle informací, jimž věří, nechala Assadova vláda bojovým otravným plynem povraždit přes 1400 lidí. To není snaha chránit slabé? Nebo on tím slabým v syrské válce je Assad a jeho armáda a ne civilisté?

   Jen dodávám, že nejsem stoupencem intervence v Sýrii. Ale pokud by se měla uskutečnit, tak prvním a zřejmě jediným legitimním důvodem je snaha ochránit civilisty před zvěrstvy války. Například před tím, aby byli vražděni jedovatým plynem…

   • Martin napsal:

    že podle informací, jimž věří….. podle jakych dukazu veri ze chemicky utok provedla syrska armada? Vi akorat ze byl pozit syrin nic vic. Jestli podle toho usuzuje kdo to spachal je hlupak… Jen zajimavost… udajne take melo dojit k odposlechum syrske armady, vite je zajimave ze zrovna tady jsem dostal blokaci za to ze jsem rekl ze byvaly cesky policejni prezident byl odvolan prave diky prepisum z odposlechu, ktere nidokazuji kdo a jak skutecne nahravku poridil. V dnesni pretechnizovanem svete me nikdo nepresvedci ze ta nahravka je prava… na koleni vam ji tady ted vyrobim….

 • Martin napsal:

  Odposlechy nejsou dukaz, ze tam chem.zbrane byli neni dukaz ze za to muze armada. Dnes se vam nekdo vzdalene napoji na mozek a utokem na vase nervove bunky budete delat presne co vam reknou.

  V dnesni dobe pro valky neni misto ❗ ❗ ❗

 • Oblovka napsal:

  Podobné pacifistické názory, jako máte Vy, tady již jednou byly. Také se ustupovalo – panu Hitlerovi. Také nikdo nechtěl válku a pak byla nepřipravená demokratická Evropa kriticky překvapena tvrdou realitou. Zajímalo by mne, co by Vás o přesvědčilo. Měl bych radu – jeďte se do Sýrie osobně podívat, alespoň uvidíte, jestli Vaše mozkové buňky pracují bezchybně, nebo jestli Vám je něčí propaganda už neupravila. 😀

 • admin napsal:

  Martine,
  1) jak jste dospěl k názoru, že jste dostal permban ? (a k tomu za nějaké odposlechy) Pokud jste někde veden jako spammer nebo splogger, tak vás stránky mohu bloknou samy, a to i zpětně.
  1a) pokud jste byl opravdu zabanován, co vás vede k tomu se zde vyskytovat opět 😉 ? Doufám, že podobnost s uživatelem Ludy je pouze ve sdílené IP a zcela náhodné podobnosti e-mailových adres…
  2) vaše komentáře spíše připomínají kobercové bombardování, já naopak připomenu, že pro tyto účely slouží fórum.
  3) Největší překážkou míru jsou pacifisté. Z hospůdky nebo kavárny vše jeví tak trošku jinak, že ? Ad váš výrok „Kazdy kdo jen o valce uvazuje nema co delat ve verejnem prostoru…“ – ať se na to dívám jak chci, nemohu se zbavit dojmu, že pověstný „klacek“ toho občas vyřeší víc, než marné pokusy o přinucení dostat některé ze stran průšvihu k mírumilovným rozhovorům myšleným upřímně (zcela paušalizováno, jakákoliv podobnost s probíhajícími válkami a konflikty je zcela a úplně záměrná, leč obecná a bez vyjádření názoru na konkrétní účastníky).
  4) můžete mi, prosím, na koleni vyrobit odposlech jakékoliv formy komunikace, kde mi třeba pan Klein slibuje basu piv ?

 • Martin napsal:

  Admine,

  1-1a) mam tam error a nejde se prihlasit. Nevadi.
  2) ano dekuji za radu, ale to si muzu rovnou povidat sam pro sebe.
  3) psa ktereho opakovane mlatite se nastve a jednoho dne kousne. Proto jsem pacifista, protoze nasily vzdy zase plodi jen nasily. Vite komu skutecne chce zapad dat pres ruce? Docela silna protivaha BRICS? Mozna kobercove bombardovani, ale mozna opodstatnene, kazdy takovy cin se vraci jako bumerang a nikdy to neskonci a jako civilizace se nehneme dal. Vite kolik deti umira ve valce v Syrii a ktere se jednoho dne dozvi pravdu proc jeho rodice umrely?
  4) ee

 • matews napsal:

  Martin píse jen proto tak „hustě“, že se těší reakcí na svoje názory. Pacifizmus je tak hloupý, že vždy bezpečně naštve toho, kdo věci chapé a má smysl pro spravedlnost, dobro a soud.
  Teda podle názorů „Martina“ násilí plodí nasílí ale jen násilí od američanů. Násilí těch kdo vraždí v Sirii plynem to asi násílí neplodí, v tom případě bumerang nelétá.
  U pacifisty obrana neexistuje, ani nastolení spravedlnosti, ani reakce na nasílí. Jenom se čeká co bude. Vlastně ani zlo a zlí lidé neexistují.
  Nebo vlastně ano existují ale aby se nemnožili je zapotřebí čekat, že když vystřelí rakety nebo pustí plyn, tak se ve vzduchu otočí a jako bumerang se vrátí na ty kdo je vystřelili no a ještě se zabrání splození dalších násilníků a oni takhle vyhynou a bude mír v celém světě.
  Zústanou jen pacifisté plní míru a moudrosti.

  • Martin napsal:

   Martina to dvakrat netesi. Pokud vim tak se jeste Putin nenastval jen trosicku Obamou a jeho kasparky opovrhuje.
   Americanu, no ja se nepokousim bombardovat Syrii. To musi az Rus se agresi vyhnout ze. Opakovat se nebudu.
   Obrana kdo proti komu? USA proti Syrii se brani? Mate po ruce mapu? 200tis vojaku proti kolika 800tis US? USS a dalsi hracky? Nenechte se vysmat, spravedlnost je tam kde se to hodi ze? A reakce na nasily, proti kteremu nejsou dukazy? Zli lide existuji, ale takovy lide nejsou vykonavateli zla. ti sedi pekne v teple svych kancelari.

 • Martin napsal:

  Reknu vam co delam, reaguji, pisi, vkladam, prekladam tam kde je to treba a pouzivam k tomu jeho zbrane, media, fora, fb a td. nutim lidi kaslat na clanky co napise a cim svetobornejsi clanek tim lepe, ale na reakce a divat se nadruhou stranu ze ty lybive sracky nemusim vnimat, ale budu vnimat reakce vetsiny pod clanky a vseobecne je ovlivnim, proto ty vase bludy nefunguji. Lid neni konecne liny cist si a poustet si aspon obrazky. No a protoze se nam to trochu vyostruje, jsem zde a podobnych webech a mluvim k druhe strane. Kdyz si rozdelite vlastni pocity date na vahu, co prevazuje. Na co radi vic reagujete. Nasily a hnus nebo dobro a lasku? HNus a nasily ze? A vo tom to je, ze jsem pacifista protoze jiz peknou radu let mozna staleti zijeme v pekle a peklo nam vladne. A neni to nic jinyho nez stav vlastnich pocitu. A ty urezane hlavy a pojidaci srdci v Syrii o tom svedci jak hluboko jsme klesly…

  • Martin napsal:

   Ty deti v Africe na ktery vsichni kaslou. Zvirata co zabijime. Prirodu ktere si nevazime. Tam ted presne sme….

   A vsichni Ti Bibiove a Obamove a McCainove by s timhle vlastnim hnusnym ja meli bojovat.

 • admin napsal:

  A DOST ❗ ❗ ❗
  Podruhé a naposledy upozorňuji, že toto je sekce pro komentáře. Diskutovat nebo vést samomluvu můžete na fóru. Takže warn.
  Rovněž bych byl šťastnější, kdyby se zde nevyskytovaly výrazy jako „lybive“, „násilý“ nebo „hluboko jsme klesly“ (v maskulinu i obecném plurálu), z toho by jednoho šlak trefil… I s vulgarismy bych prosil šetřit, ačkoliv ještě nejste vysloveně za hranou.
  V případě pokračování tímto stylem bude následovat ruční zásah a report sploggera. Příště už bez varování. Zkuste si, Martine/Ludy, přečíst pravidla pro komentáře, případně si zapamatovat slovo FÓRUM.

 • Martin napsal:

  Vite nez me zabanujete, reknu vam jednu moudrost, vy chytraku. Zidackove se projevuji vzdy stejne, kdyz nemaji argumenty a byla zasazena jejich jesitnost, ujedou a projevi se. Presne jsem cekal vasi reakci a ze jsem si nedal zalezet na gramatice? A co jako? Bezte si stezovat treba se vas jeste nekdo zastane…. vrrrrrr

 • newtory napsal:

  Ufff vraj pacifista, ale aký dotieravý a aký agresívny(?!)
  Zaujímalo by ma, či Obama konzultuje svoje kroky s Izraelom, veď koho to najviac ohrozuje, kto je prvý na rane, keď moslimská frustrácia z neúspechu graduje ? Ja si osobne myslím, že v tomto štádiu sýrskeho konfliktu nemá zmysel do neho zasahovať, pretože žiadna z oboch strán nie je spôsobilá, uniesť vojenský úspech, ale aj neúspech. Tento pat síce nič nevyrieši, ale možno pomôže sňať ružové okuliare zvyšku sveta bez ohľadu nato,o ktorú stranu konfliktu sa jedná.

  • negev napsal:

   Ufff vraj pacifista, ale aký dotieravý a aký agresívny(?!)

   Fiat Iustitia Pereat Mundus. Pacifisti – budeme bojovať za mier, ani keby nemal kameň na kameni zostať. 😈

 • Refael napsal:

  Milý Martine/Ludy:

  Jedna moje kamarádka z Beer Shevy řekla pro mne památnou krátkou větu:

  „Mír za každou cenu není mír, ale kapitulace“ .

  Války jsou a budou, protože lidstvo jako takové není dokonalé.
  Bylo by přímo SKVĚLÉ, pokud by lidstvo jako takové, řešilo problémy pouze jednáním.

  Žádné mírové hnutí v celé své historii nezabránilo válce, ať už vypukla kdekoliv. Pouze jí ukončila VŽDY silnější či chytřejší armáda/dy vítěze či vyloženě patová situace na obou stranách(1.svět.válka), kdy se obě strany natolik vyčerpali, že už neměli sil(např.typicky irácko- íránská válka r.1980-1988).

  Jak typické, že mírová hnutí v demokr.zemích za každou cenu nadávají POUZE proti svým demokr.vládám, ale proti diktátorům nejrůznějšího ražení a jejich zločinech ani nepípnou(ohlušující ticho). Typickým příkladem S.Hussain a jeho zplynování iráckých Kurdů či Íránců(dále Pol Pot, Mao Ce Tung, Stalin, téměř všichni arabští diktátoři atd.) nebo konfliktu mezi námi (Izraelem a palest.radikály), kdy jenom např.v letech 2006-2007 bylo v bojích mezi palest.frakcemi Fatahu a Hamásu zabito téměř 600(!) Palestincům(ozbrojenců i civilistů), žádné mírové demonstrace „mírových aktivistů“ neproběhli po celém světě. Ani jediná.
  Například těchto 600 Palestinců, hlavně civilistů má tu smůlu, že nebyli zabiti námi, tudíž nejsou pro vás, „mírové aktivisty“(přesněji řečeno Užitečné Idioty) -admin snad promine, tak zajímavý/nedají se totiž propagandisticky použít proti nám. A takto mohu pokračovat.

  Neříkám, že jsem proti demonstracím vlastních vlád. Jenže se ukázalo např.v Praze, kdy Užiteční Idioti demonstrovali proti amer.zásahu v Iráku (za vlády S.Hussaina) a když někteří novináři poukázali na dramatický rozdíl ve vašem chápání „spravedlnosti a práva“ ohledně tohoto diktátora, šli tito aktivisté na 15-20 minut zademonstrovat(za více času vám milion.oběti Hussainova režimu nestáli) na oko před irácké velvyslanectví a pak pokračovali v mnohahodinových demonstracích proti amer.imperialismu. Pak v TV zprávách tito demonstrátoři demonstrovali, že jsou přeci i útlaku Saddamova režimu, když „demonstrovali“ před iráckým velvyslanectvím.

  Toto nejsou jediné příklady, tzv.mírových hnutí(kdo je platil a platí je všem jasné). Však si i vzpomínám, jak jsme jako děti museli vybírat peníze ve škole pro tato hnutí v komunist.režimu.

  Píšete o nás, že nemáme žádné argumenty, tak vás blokuje Admin, ale něco jiného je konstruktivní kritika, kdy je lidské se i v argumentech mýlit a něco jiného provokovat s urážkami a po stopnutí Adminem demonstrovat, jak jsme vlastně ti zlí, že nesneseme kritiku.

 • Oblovka napsal:

  Jedním z nejdůležitějších úkolů tajných služeb vždy bylo ovlivňování veřejného mínění. Před lety KGB prohlašovala, že je schopna vyvolat ve kterémkoli státě světa vlnu protestů a nepokojů. Dnes se ruské tajné služby určitě činí, jak mohou (zejména v USA) a ve vedení mírových aktivistických organizací mají rozhodně své lidi. V naší republice bude jejich „spících agentů“ nepočítaně – stačí si zajet do Karlových Varů. Nějaký ten prosťáček se vždy na jejich propagandu nechá nachytat.
  Administrátore, udělal jste dobře. Máte u mne opravdu velké plus!

  • admin napsal:

   Jen pro upřesnění, uživatel Martin/Ludy si ban vykoledoval nepřijatelným chováním, nikoli za svoje názory.

   Ať jste zapsán do té správné knihy a šabat šalom.

 • ari napsal:

  Ahoj všichni, po dlouhé době jsem se začetl v Eretz.cz doma. Tohle byla ale dlouhá výměna názorů. Asi nejdelší v tomto roce. V Zemi, skoro se chce napsat ve Středozemi, bylo skvěle, Jen ve čtvrtích některých měst někteří nábožensky jinak smýšlející neprojevovali ten nadhled jako ti co jim ta Země 5774 patří. Proto je třeba být stále ve střehu, a to před těmi,kteří se zatím zmohli jen na opisování ( a bohužel si nedali práci s detaily) a výrobu bomb i před těmi, co naivně brání mír a přitom neví co slovo mír znamená. Mír je od jednoho konce ke druhému a když ne, pak to neni mír. A proto všem šabat šalom,

 • Josef napsal:

  myšlenka, že nikdo nechce prohrát válku je pravdivá, ale že nikdo nechce válku je slogan. Valčit prosím, ale hlavně ať neumírají lidé…

 • Boanerges napsal:

  Niet takého utajnenia, aby sa nezvedelo.
  Žiaľ či chvalabohu, že nevidíme za politickú oponu a do žalúdkov mocipánov sveta.

  Bol však jeden, ktorý videl tento výrok proti Damasku:
  Hľa, Damask prestane byť mestom, bude iba hŕbou zrúcanín.

  Ale tiež videl deň, keď bude viesť cesta z Egypta do Asýrie, takže Asýrčania budú chodiť do Egypta a Egypťania do Asýrie; Egypťania spolu s Asýrčanmi budú slúžiť Pánovi.

  V ten deň bude Izrael tretí popri Egypte a Asýrii; budú uprostred zeme požehnaním, ktorým bude žehnať Hospodin zástupov:
  Buď požehnaný, môj ľud Egypt,
  i
  dielo mojich rúk, Asýria,
  a
  moje dedičstvo, Izrael.
  /z knihy Izaiáša, proroka Božieho/

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv