… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zesiluje perzekuce víry Bahá’í v Íránu, zavražděn významný věřící 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

zavražděný Ataollah Rezvání

zavražděný Ataollah Rezvání

vůdce Islámské revoluce ajatolláh Alí Chameneí

vůdce Islámské revoluce ajatolláh Alí Chameneí

Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyzval 31. července 2013 Íránce, aby se zdrželi všech styků s věřícími bahá’íského náboženství, které je v Íránu zakázané. Tato veřejná výzva vyvolala obavu, že se islámský režim chystá k dalšímu úderu na komunitu.

Krátce na to, 24. srpna, byl zavražděn věřící bahá’ísta Ataollah Rezvani.

Íránský vůdce ve své fatwě označil Bahá’í za „deviantní a zavádějící“, informoval íránský web Tasnim. Fatwa potvrzuje dřívější fatwy jiných íránských kleriků, perzekvující náboženství, které založil v 60. letech 19. století Peršan Bahá’u’lláh, který je následovníky považován za proroka. Protože podle učení islámu je posledním prorokem Mohamed, je pro íránský islámský režim existence Bahá’í trnem v oku.

Jen několik týdnů po Chameneího fatwě byl v jihoíránském městě Bandar Abbas zavražděn výstřelem do týla věřící baha’ísta Ataollah Rezvání. Podle Bahá’í World News Service je dle dostupných informací zřejmé, že vražda má náboženský motiv. Rezvání kvůli své víře v mládí vyloučen z inženýrského studia, následně se i přesto stal uznávaným odborníkem na čištění vody, avšak „poslední dobou byl vzhledem k tlaku a výhrůžkám agentů Ministerstva informací propuštěn z práce a musel se uchýlit k tomu, aby prodával zařízení na čištění vody.“ Krátce před smrtí mu bylo telefonicky vyhrožováno, přičemž „při několika příležitostech se v uplynulých letech snažili vedoucí představitelé místního duchovenstva svými štvavými kázáními podněcovat obyvatelstvo proti Bahá’í věřícím z výše uvedeného města,“ uvádí bahá’íské zprávy.

Bahá’í společenství v Íránu je od šíitské islámské revoluce v roce 1979 nelítostně pronásledováno. Kvůli „odpadlictví“ bylo zavražděno více než 200 bahá’ístů a okolo 10 tisíc z náboženských důvodů vyloučeno ze studií nebo propuštěno ze zaměstnání. Věřící, kterých je okolo 300 tisíc, nesmějí zakládat náboženské instituce, nesmějí pracovat ve státní správě. Stát neuznává sňatky uzavřené podle jejich náboženských předpisů, rozvody ani úmrtní listy. O něco mírnější situace je pro bahá’ísty v oblasti íránského Kurdistánu, kde mají poměrně dobré vztahy s tamními sunity.

Křesťané a židé v Íránu smějí vyznávat své náboženství, ale jsou pod přísnou kontrolou a platí přísný zákaz snah o získávání konvertitů mimo existující komunity.

V současné době je víra Bahá’í rozšířena po celém světě a vyznávají jí více než 6 milionů lidí. Světové centrum Bahá’í se nachází v izraelské Haifě a široké veřejnosti je známé svými nádhernými zahradami, které se rozkládají od haifského přístavu až k vrcholu hory Karmel.

Khamenei’s Controversial Fatwas – zpráva Al-Monitor (anglicky)

Reports of the killing of an Iranian Baha’i received – zpráva Bahá’í World News Service (anglicky)

Murder of Mr. Ataollah Rezvani was religiously motivated – zpráva Bahá’í World News Service (anglicky)

ILO expresses concern over economic repression of Iranian Baha’is – zpráva Bahá’í World News Service (anglicky)

Persecution of Baha’is in Iran extends across all stages of life – zpráva Bahá’í World News Service (anglicky)

Baha’i man imprisoned in Iran reunited with daughter – zpráva Chicago Tribune (anglicky)

Baha’is in Iran Enjoy Easier Lives in Kurdish Areas – zpráva Rudaw (anglicky)

Bahai.cz – informace o víře Bahá’í (česky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv