17. října 1975, 12. Chešvan 5736, přijalo Valné shromáždění Organizace spojených národů rezoluci deklarující, že „sionismus je formou rasismu.“ Izraelský velvyslanec při OSN Chaim Herzog tehdy upozornil na ironii dějin, kdy k hlasování došlo (dle židovského kalendáře) takřka přesně 37 let po Křišťálové noci.
Generálním tajemníkem OSN byl v té době Kurt Waldheim, později obviněný z páchání válečných zločinů v době, kdy sloužil jako nacistický důstojník. Tlach, že „sionismus je rasismus“ je snadno vyvrácen otevřeností a demokratickou povahou Izraele – kde Arabové jsou poslanci parlamentu, stejně jako jiní Izraelci všech barev pleti. Po leteckém přemístění etiopských Židů do Izraele poznamenal William Safire: „Poprvé v historii jsou tisíce černých lidí převáženy do jiné země – ne v řetězech, ale důstojně, ne jako otroci, ale jako občané.“ Valné shromáždění OSN rezoluci odvolalo v roce 1991.
12. Chešvan je také výročím smrti předsedy izraelské vlády Jicchaka Rabina, který byl zavražděn 5. listopadu 1995, 12. Chešvan 5756, po účasti na demonstraci na podporu mírového procesu na základě Dohod z Osla na náměstí Králů Izraele v Tel Avivu. Rabin sloužil jako náčelník generálního štábu izraelské armády a pod jeho vedením Izrael dosáhl v roce 1967 skvělého vítězství v Šestidenní válce. Jako předseda vlády hrál rozhodující roli při podepsání Dohod z Osla, které vytvořily Palestinskou správu. V roce 1994 získal Rabin společně s Šimonem Peresem a Jásirem Arafátem Nobelovu cenu míru.