Bytová bublina v Izraeli se stále nafukuje, roste a ne a ne splasknout. Tak by se daly shrnout údaje izraelského Ústředního statistického úřadu. V celoizraelském měřítku ceny bytů za necelých sedm let (od konce roku 2006 dodnes) stouply v průměru o 72 procent. Dnes musí Izraelec zaplatit 135 svých průměrných měsíčních platů, aby si mohl koupit vlastní byt. (Letošní průměrná hrubá mzda v Izraeli je 8 700 šekelů = asi 46 100 Kč). Američanovi v USA na to stačí pouze 70 průměrných měsíčních platů. Nejvíce stouply za posledních několik let ceny bytů v Haifě, a to o 289 %. Haifa se stala v posledních letech atraktivní metropolí severu nejen pro mladé světské páry a rodiny, ale především astronomický růst cen bytů zapříčinila neobyčejně vysoká poptávka ze strany ortodoxního a chasidského sektoru, neboť i na haifské poměry dnes drahé byty jsou mnohem levnější než v Benej Braku či Jeruzalémě. Proto mnoho ortodoxních rodin vyměnilo tradiční Benej Brak za Haifu. Tento trend má samozřejmě i svůj společenský a elektorální dopad. Haifa, kde jste před dvaceti lety nepotkali téměř košer stánek s falaflem nebo košer restauraci, má dnes reputaci města, které je schopné zajistit všechny podmínky pro rozvoj charedi (ortodoxního) sektoru.
Daleko za Haifou náseduje Ramat Gan, kde čtyřpokojový byt stál roku 2007 pouze 1.015 milionu šekelů a dnes stojí takový byt 2.1 milionu šekelů, tedy nárust o pouhých 106.8 %. Na třetím místě je Tel Aviv, kde již tradičně jsou ceny bytů vysoké. Telavivský čtyřpokojový byt stál roku 2007 pouze 1.5 milionu šekelů, dnes za něj zaplatíte v průměru 2.8 milionu, což je nárust o 87%. Ani metropole jihu Izraele, Beer Ševa není již tak laciná jako dříve. V roce 2007 jste tu pořídili nádherný šestipokojový byt s malou zahrádkou za 900 tisíc šekelů, dnes vás vyjde na 1.62 milionu, nárust o 80%. Hlavní měso Izraele, Jeruzalém, známý svou vysokou roční městskou daní (arnona), není nejlacinějším místem k bydlení. V roce 2OO7 vás tam třípokojový byt vyšel v průměru na 1.15 milionu šekelů, dnes za něj zaplatíte 1.64 milionu, což je nárust o 61%. V Raananě stál roku 2007 čtyřpokojový byt 1.15 milionu šekelů a letos ho můžete pořídit za pouhých 1.82 milionu, nárust o 58 procent. V moderním a dosti atraktivním městě Modiin ležícím na půli cesty mezi Jeruzalémem a Tel Avivem stál roku 2007 čtyřpokojový byt 1.05 milionu šekelů a dnes jej pořídíte za 1.6 milionu, tedy o 52 % dráž. Konečně tu je město Hod ha-Šaron v centru země, kde jste roku 2007 pořídili čtyřpokojový byt za 1.02 milionu šekelů a dnes vás vyjde na 1.48 milionu, nárust jen o 45 procent, stěhujme se tedy do Hod ha-Šaronu!
Nakonec připomeňme ještě to, že roku 2007 byla v Izraeli průměrná hrubá mzda 7 500 šekelů, což je asi 39 700 Kč. Průměrná hrubá měsíční mzda za sledované období vzrostla jen o 16 procent, zatímco ceny bytů stouply v průměru o 72 procent, jak bylo výše uvedeno. Z této statistiky vyplývá, že nehledě vysoké ceny, na konflikt mezi Izraelem a Palestinci a na zvýšenou činnost teroristických organizací v oblasti, je Izrael stále magnetem pro zahraniční investory a přistěhovalce, kteří zde kupují pozemky, vily a byty.
dm